bugün

kahve ile kaynaşması çok lezzetli ve keyiflidir
alkol oranı yüksek içki
rusların çok sevdiği bir içecek.
küçük şişelerde satılanlarına cep kanyağı denir.
aslının konyak olduğu, kanyak tabirinin bir içki sofrasında kafası kıyak bir atatürk ten geldiği rivayet edilir. ancak doğruluk derecesi tartışılır tabi (keşke ben de o çilingir sofrasında atatürk ile kafayı çekmiş olsaydım da şu başlığın altına sağlam bir entry girmiş olsaydım)
bir yudumu bile içinizi ısıtmaya yetiyormuş meğer. çok masum bir içki. şişesinin şekli de harika. biraz kanyak biraz sevdiğinin gülümsemesi. içinizi ısıtmanın en iyi yolu budur. bak yine içesim geldi ..
içtiğimiz kanyak
mezemiz kaymak
sen kimin yarisin yavrum
her yanın oynak

yukardaki şarkıya da ilham vermiş sert içki.
şu an içtiğim şey, 2 . şişe itibari ile el uyuşukluğu yapar. içtiğim cep kanyağıdır da beden cebe sığmaz. cebe konulası şeydir lakin cebte durduğu gibi durmaz. fonda yansılamar vardır ney üfler, mey gelir. neyzen teyfik buyurmuştur akla o gelir.
atamızın kanyak adını uygun bulduğu, esasnda doğrusu konyak olan içki ismi...

konyağın insanın içini ısıtmasından dolayı kan yakan anlamında kanyak denmiştir.
bol acılı şeyler yedikten sonra zinhar uzak durmak gerekir. o kadar acıdan sonra içince insan ateş topu yutmuş gibi oluyor.
Şimdiye kadar altına entry girmemiş olmaktan dolayı üzüntü ve utanç duyduğum, iç ısıtan, kahveyle yudumlamanın bünyeme keyif verdiği alkol türü.
Soğuk kış günlerinde evden çıkmadan 2 yudum içildiği takdirde üşütmeyen,lezzetli olduğu kadarda çekici bir şişeye sahip olan ( (bkz: cep kanyağı) ) alkollü içki türü.
vişneli meyve suyuyla karıştırıldığında enfes bir tadı olan alkollüsünden bir içki.
adının hakkını veren içkidir. yakar valla.
bir şişesi tek başına içildiğinde, adamı yere serme garantisi olan içkidir. onu içtim birşey olmadı, bu bana dokunmuyor, o etkilemiyor diyenlerin, son çaresi kanyaktır.
Fransız konyağının ismini kullanmaya kalkan tekel'in Fransızların tepkisi ile karşılaşması sonunda adını kanı yakan, ısıtan anlamında "kanyak" olarak değiştirdiği söylenen içki. Bombeli bir bardakta kahve eşliğinde içildiğinde büyük keyif verir. Birbiriyle karıştığında tamamlayıcı olurlar.
insanın içinde soba varmış gibi cayır cayır yakan içkidir.
fransızlar bu kanyak mevzusunda epey yol almışlardır hele bir de armanqnac diye bir çeşidi vardır tavsiye edilir.
ananas suyu ile denenmesi gereken içki.
konyak şampanya gibi tescilli bir marka olduğu için uydurulan isim. türkiye'de şampanya da satılmaz, köpüklü şarap vardır.
kabaca pekmezli viski olarak tanımlanabilir.yazın uzak durulasıcadır.
bir içki türüdür şarabın damıtılmasıyla elde edilir. fransanın cognac (konyak) kasabasında ilk kez üretildiğinden konyak veya brendy denilir. en ünlü markalarından biri yunanlıların ürettiği beş yıldız metaxa dır.
fransa'nin cognac kasabasindan adini alir, tescillidir dolayisiyla baska yerde uretilenler bu ismi alamaz. ataturk bu durumdan dolayi turkiye'de uretilen konyaklarin adlarini kanyak koymustur.
şu güzel kafamın sebebi, gurban olduğum güzelleştirici.
hala satılıyor mu bilmediğim içkidir. hatta içkimizdir denir.

insanlarda konyak ile kanyak arasındaki farkı sorgulama dürtüsünün sebebidir. ne idüğünü belirleme uğruna harcanan mideler yarın bir gün mahşerde karşısına gelecektir.

evet.

ek: satılıyor mu bilgisi olan ulaşırsa sevinirim.