bugün

özellikle sağlık alanında yetersizliğiyle vatandaşların tepkisiyle karşılaşan devletin bizlere sunduğu imkanlar bütünü..
(bkz: eğitim)
(bkz: sağlık)
(bkz: güvenlik)
(bkz: adalet)
amme hizmeti de denilir
Müebbeden hidematı ammeden memnuiyet: kamu hizmetinden yoksun bırakılmak
hicbir zaman tam olarak verilemeyen,verilse de eksik gedik alakasız sekillerde halkın eline gecen hizmetimsi.
yabancı ülkelerde suç işleyen kişileri salıvermek için kişilerin ödemesi gereken bedel.
Kamu tüzel kişileri ya da bunların denetimi altında bulunan özel kişilerce yürütülen kamu yararına yönelik faaliyetlerdir.
kamusal alan'da, aslolanın hizmet alan değil de, hizmet veren olduğunu hatırlatan durum.
"devlet ne içindir?" sorusu da içinde mündemiçtir...
bir faaliyetin kamu hizmeti sayılabilmesi için ortak bir ihtiyacı karşılamaya yönelik olması ve devlete kanunla göre olarak verilmiş olması gerekir.faaliyeti devletin bizatihi yürütmesi gerekmez çeşitli usullerle özel kişilere de gördürülebilir.işi özel kişinin görmesi faaliyetin kamu hizmeti niteliğini sükut ettirmez.
devlet veya diğer kamu tüzel kişileri tarafından ya da onların gözetim, denetim ve kontrolleri altında genel ve kollektif ihtiyaçları karşılamak ve tatmin etmek için ve bu yolla kamu yararına yönelen toplumun geneline sunulan devamlı ve düzenli mal ve hizmet sunumudur.
kamu hizmeti; yapılacak faaliyette kamu yararı bulunan bir toplumsal gereksinmeyi karşılamak amacıyla, kamu tüzel kişileri ya da onların gözetim ya da denetimi altında ki özel girişiim tarafından, özel bir hukuksal düzen içerisinde yürütülen etkinliklerdir.