bugün

(bkz: emine beder)
tüm dünya bilinemez. medeni ülkelerde farklıdır belki ama türkiyede her branştaki gibi bunda da erkek üstün.

sebebe gelince bence, okuluna kursuna erkek kız gidiyor. sonra herkes kızlara yavşıyor. kız da kariyerini ilerletemeden evlenip evde yatıyor sabah akşam. türkiyede sebep bu bence.
kadinlar iyi yemek yapyorsözü etrafinizda genelde kadinin yemek yapmasindan dolayi meydanda göbek atar. ama gercek su ki erkekler daha güzel yemek yapar. ayrica zamaninda kadinlara calisma hakki verilmediginden gelenek haline gelmis bir durum bence cogunlukla erkeklerin asci olmasi. günümüzde cok iyi kadin ascilar da vardir. en iyisi icin (bkz: julia child)
dünyanın en saçma salak sözüdür. bu cümleyi kuran da angutun tekidir emin olun.

çünkü mümin kardeşim, senin "erk" dediğin varlık kadına iş ortamında barınma şansı vermedi. son 10-15 yıldır belki barınmaya başladılar. onun dışında kadın evinden çıkmayan hele ki restorantlarda şurda burda çalışmayan biriydi. çünkü ar vardı namus vardı karımızı biz çalıştırmayız elalemin yanında goygoyu vardı. haliyle çalışanlar hep erkek olduğu için aşçılar da erkeklerden çıkmak zorunda kalıyordu. yoksa kadınlar özgür olsa anamızı sikerdi rahat ol. evet..
aha benim meslekten bir başlık. şöle baş köşede yerimi alayım.

şimdi efenim şöle ki aşçılar hep erkek neden hep erkek diye bir durum yok. araştırırsak ki en basitinden netflix chefs table açınız. çok başaralı restoranların başında kadınlar var. eskiden aşçı adama kız bile vermezlerken şuan popüler meslek aşçılık. gızım saçmalama yeaa ne aşçılığı diyen eski erkek arkadaşım şuan aşçı felan neyse.

taa eskilerden beri aşçılık alaylı diye tabir ettiğimiz şekilde bu zamana kadar usta çırak ilişkisiyle bu zamana kadar gelmiş. aşçılık eğtimi dediğimiz şey 6 7 yıldır gündemde. e eskiden kimse kızına hadi kızım 13 yaşında şu amcanın yanına gitde aşçılığı öğren dememişl haliyle.

zamanla mesleğin basit bir tencere yemeği olmadığı anlaşılınca ve kadın iş hayatına dahil olunca kadınlarımız bu meslekte biz de varız dediler.

kendi açımdan neden mutfaktan kaçtığımı anlatayım. geçmişten bugüne profesyonel mutfakta erkek var. e bizler okuduk 4 sene. mutfaklara girdik. aa dediler kadın. hemde 20 erkeğin içinde. haliyle iyi insanlar olduğu kadar kötü niyetli insanlar da var ki bu hayatın her alanında var. son stajımda ustamın çeşitleri tacizlerine maruz kalıp hergün ağlaya ağlaya eve gidince dedim ki ben bu işi yaparım ama bu şekil de değil. şuan eğitmenlik yapıyorum çeşitli kurslarda.

bir çok sebebi var yani. çok şeapmayın. yaşam biçimi haline getirebilen herkes bu işi yapabilir. sevmekten daha fazla özveri isteyen bir meslek. bıçağınız keskin olsun.
Erkeklerde iyi yapar ama ben illaki kadın eli değmesinden yanayım.
aşçılıkta iyi para olduğu için.
(bkz: Cam tavan)
(bkz: Glass ceiling)
Kadınlar tencereden kazana geçemediğini için.