bi türlü tutturamadığıma inandığım gece. dün gecede anam bu gün kadir gecesi olabilirmiş dedi.
bir nevi promosyon günüdür.
büyük hayırların olduğu gece 1000 aydan daha hayırlı olan gece.. (bkz: anlayana hacı)
bin aydan hayırlıdır.bütün insanlara hayırlı olsundur.
telefonlarin mesaj kutularinin insanlarin 'madem ibadet felan etmiyoruz, bari arkadaslara msj atayim da belki sevap kazaniriz' düsüncesiyle yolladigi spam mesajlariyla dolup tastigi gece.
islamiyetin en önemli kandilidir.
--spoiler--
kandilimiz mübarek olsun.
--spoiler--
an itibari ile başlamıştır. tüm sözlük yazarları için dua edicem. siz de edin. manyak sevap olur. teşekkürler zall, teşekkürler uuserler.
dua edilen gece. bu geceki ilk duam, trollere akıl fikir dilemek.
islam alemi için önemli olan gece.

Sözlük yazarları ortalama 25 yaş civaridirlar herhalde. Aşşagi yukarı 10 senedir bu gecede dua ediyorlar desek, bu 10 senelik, yani 10 Kadir gecesinde ettikleri dua sayesinde hayatlarında nelerin değiştiğini gercekten merak ediyorum.

Tamam inanctir falan ama madem bu kadar iddialisiniz biraz somut konuşmakta fayda var öyle değil mi?

Var mı hiç," kardeş Kadir gecesinde bir sabahladim, ertesi gün işe girdim, ya da yüksek not aldim sınavdan" diyen.
Ramazan Ayı'nın son 10 günü tek günlerde aranması Hadis-i Şerifler'de de nakledilmiş, Kur'an-ı Kerim'de de kendi adıyla sure bulunan 1000 aydan daha hayırlı bir gecedir.

tam bir samimiyet ve içten dua sınıavıdır.geçenlerin gönlünde inanılmaz bir huzur ve ferahlık bırakır.

ölmedikçe feyzinden kaçmamak gerek,bakarsın ömrü kurtarırsın.

Kadir Suresi meali:

1.Şüphesiz, biz onu(Kur'anı) Kadir gecesinde indirdik.

2.Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin!

3.Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4.Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5.O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.
namaz kıldığım tek gecedir.
-islam dinine göre, Kur'an'ın vahiy yoluyla islam peygamberi Muhammed *'e gönderilmeye başlandığı gecedir.

-Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir.Hz. Muhammed(S.A.V) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir.*
bu geceyi hakkını vererek geçirenlere ne mutlu. 1000 ayda elde edemeyeceğin bir hazine var ortada ne güzel değil mi?
kurtların kuşların dahi oruç tuttuğuna inanıldığı gecedir.
allah'ın insanlığa evrensel çağrısını ilettiği gece. içinde barındırdğı en büyük değer ve kutsiyyet kuran'dır. bu gecenin değeri kuran'la kazanılır.

kadir gecesi nedeniyle bütün herkesi bu gece ana dillerinde kuran okumaya davet ediyorum.

evrensel çağrı sizi bekliyor.

hamiş: bazısı bin ay eşittir seksen iki sene hesapları filan yazıyor. allah evrensel çağrı'da bu gecenin önemini vurgularken bin aydan hayırlı demiş diye bizim saflar seksen iki yıllık ibadet yerine geçsin diye bütün gece yatıp kalkacaklar.

bu geceyi kuran'la dolu yaşayınız.
kimse ile küs kalınmaması gereken, içimi hüzün ve ferahlıkla dolduran mübarek gecedir. şu an istanbul' da yağan yağmurun sesi de bunu desteklemektedir. Allah tüm inananların dualarını kabul, günahlarını affeylesin. kadir gecemiz hayırlara vesile olsun.
tövbelerin kabul olduğu, bin geceden hayırlı gece.
mübarek olsun.
kıymetinin bilinmesi icab eden gece.
tüm yazar arkadaşların kadir gecesini tebrik ederim. hayırlara vesile olsun.
'' her geceyi kadir bil, her geleni hızır bil. '' denilmiştir.
bu vesileyle istiğfarın en makbulü ve her gün edilmesi gereken duaların manaları itibariyle;

allah'ım, sen benim rabbimsin, senden başka ilah yoktur, beni sen yarattın. ben de senin kulunum, zat' ına verdiğim sözde gücüm yettiği kadar durmaya çalıyorum, yaptığım günahların şerrinden sana sığınıyorum. bana verdiğin nimeti itiraf ediyorum, günahlarımı da itiraf ediyorum, beni bağışla, çünkü senden başkası günahları bağışlayamaz.

allah' ım kendime çok zulmettim, günah işledim ama günahları da senden başkası bağışlamaz. katından mağfiretle beni bağışla, bana acı, şüphesiz sen çok bağışlayan ve acıyansın.

allah' ım ben kabir azabından, cehennem azabından, ölüm ve hayat imtihanından, mesih deccal fitnesinden sana sığınırım.
allah' ım ben; günaha dalmaktan, borca düşmekten sana sığınırım.

Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa' fü anni. ( Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle. )

Ey talihsizlerin sığınağı,
ey âcizlerin güç kaynağı,
ey dertlilerin tabibi,
ey yolda kalmışların yol göstereni!
Ey çaresizler çaresi!
ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı!
içinde bulunduğumuz kadir gecesi hürmetine
bizleri affeyle ya Rabbi.
tan yeri ağarana kadar, ibadetle geçirilmesi hayırlı olan, kur'an'ın indirildiği, kur'an da adı geçen tek gecedir. bu gece allah'ın izniyle dualar, tevbeler geri dönmez. kalben inanarak, affolunacağı umuduyla tevbe etmek gerekir.
Kur'an-ı Kerîm'de methedilen en kıymetli gecedir. Kadir gecesinin fazîleti, üstünlüğü (bin aydan daha fazîletli, kıymetli, hayırlı olduğu), bizzât Allahü teâlâ tarafından, Kadir sûresinde açıkça bildirilmiştir.Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak, bu mübarek gecenin kıymet ve faziletini şöyle beyan buyurmaktadır:

"Biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar." (Kadir Suresi)

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz buyuruyor:

"Kim Kadir Gecesi'nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır."

"Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır."

Müminlerin annesi Hz.Aişe (r.a.) şöyle diyor :

-Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi'ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

- Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa'fü anni. (Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.)

Duasız üşürmüş yürekler bil!..Sana bir dua eden olsun, sen de birine dua et! Bilmezsin hangi kırık gönlün duasıdır karanlıklarını aydınlatan, sana ummadık kapılar açan. Bilmezsin kimin için ettiğin duadır, seni böyle ayakta tutan.
Dualarda buluşmak duasıyla...
Kadir Gecemiz Mübarek Olsun...
allahumme inneke afüvvün kerimun tuhibbül afve fafü anni. (allahım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle).

hz. muhammed (s.a.v) efendimizin kadir gecesinde okunmasını tavsiye ettiği dua.
gençlikte heyecan veren gecelerdendir. 5-6 arkadaş sabaha kadar gezilir o cami senin bu cami benim ziyaret edilirdi. şimdi yaşlandık mı ne evden çıkmıyoruz. gece 2 rekat namaz kılıp geri yatıyoruz. allah hepimizi affetsin.
kuran ın inmeye başladığı gece. kadir gecesi ibadetinin bin aylık ibadete eşit olduğu müjdelenir.
tüm inananların kandilleri mübarek ola. inanç yoksunu, kutsal ile dalga geçmeye meyillileri de allah* ıslah eylesin.
allah'ın bize hediye ettiği, ramazan ayının en kıymetli gecesi, bin aydan daha hayırlı olarak bilinen bu mübarek gece, herkese kutlu olsun.