bugün

(bkz: kaddafi nin değerinin bilinmemesi)
"halkım beni sever, halkım beni korur" diyen adamın hazin sonu. hepsi cehennemde yanacaklar o katilllerin. nankörlüktür bu yapılan.
kurt kocayınca çakalların maskarası olurmuş.
bu insanlık vahşetine ilahi adalet diyen şuursuzların, dünya siyaseti adına zerre bilgisinin olmadığını bize gösteren olaydır. vay ülkem gençliği vay. öyle bol keseden, mahalle kahvehanesi ağzıyla konuşuyorsun, kendine gündem takip ediyor havası vermeye çalışıyorsun anlıyorum. senin de entelektüel-miş- gibi görünmeye hakkın var bunu da anlıyorum ama en azından "kaddafi kimdir? nasıl bir liderdir? libya'ya neler yapmıştır?" diye bir aç oku.çok zor değil.
iyidir iyi, adalettir. kendini amerika ve diğer sömürücü avrupa ülkelerinin iti yapmak isteyen bir halkın önünde durmak neymiş gördü kaddafi. oh, iyi ki öldü, artık libya petrolünü, egemenliğini, hürriyetini sömürgeci devletlerin ellerine bırakmakta özgürdür.
kaddafi elbetteki melek değildir, asıl insanı hayal kırıklığına uğratan, arap baharı, devrim, demokrasi derken,bir anda tat tuz bırakmayan olay, bir insanın bir insana bunları yapabilmesidir.
(bkz: nasıl yaşadıysan öyle ölürsün)
libya halkının önümüzdeki 5 sene içinde aynı duruma düşeceği vahim olaydır. tüm kaynakları vakumlanınca birbirini kesecek aşiretlerin ortasındaki libya halkını da böyle yazarsınız artık.
sam amca'nın köpekliğini yapanlar tarafından öldürülmesi desek daha doğru olur.
kötü ve gaddar birisi de olsa başkaları tarafından yaşama hakkını kaybetmesi en kötüsü olduğu gerçeğini değiştirmez. Ha bır de sokak köpeklerini ne zamandır linç ediyoruz? Biz genelde başlarını okşarız. Yalnış benzetmetir..
kaddafi'nin yönetiminde ki libya da olanlardan bir kaçı;
* Libya'da yeni evlenen çiftler ücretsiz konut sahibi olur.
* libya halkının 1/4'ü yüksek eğitimlidir.
* maliyet fiyatına otomobil satılır.
* libya'nın hiçbir ülke yada kuruluşa tek dolar borcu yoktur.
* libya'da, eğitim, sağlık hizmetleri ücretsizdir.
* vatandaşlarına faizsiz kredi verilen bir ülke idi.

gerçekten çok büyük zulüm etmiş halkına!
libyanın nasıl yönetildiğini bilmeden kaddafi canavardır demek komiktir. libya da doğan her çocuk için devlet 12 yıl boyunca yıllık yardım yapar. o yardım bizim fakir yardımına benzemez bayağı farklıdır. her vatandaşa eksiksiz her ay gıda için devlet yardım yapar. her vatandaşa daire yaptırtmıştır kaddafi dediğiniz kötü adam. libya da istanbulda ki yeni binalardan hiç bir farkı olmayan bir binanın 16'ıncı katına eşşek sokmaya çalışan birini görmüştüm. daire o kadar güzeldi ama adam eşşeğimi ineğini almak istiyordu daireye. işte çölde ineği ile uyuyan bedeviye residance daire verirsen bedava. oda seni gelir parçalar. kaddafi belki sertti ama halkına saddam gibi işkence eden bir diktatör değildi. libyada iş hayatı geçmiş her türk libyayı görmüş her türk bunu söyleyecektir. halkına petrolünden pay veren tek ortadoğu ülkesi libya. diyorsanız ki zengindi sömürdü evet zengindi dün elini öpen berlusconi ve sarkozy kadar zengindi. ama petrolünü peşkeş çekmedi hiç birine. şimdi şeriat ilan edildi. ve ilk kaldırdıkları yasa kaddafinin tek eşlilik yasası oldu. bol kadın bol özgürlük. tvlerde gördüğü her şeyi gerçek sanan bir millet bizim sonumuzda bunlara benzemez umarım.
artı libya da çalışan bir libyalı görmedim. hepsi hazır yemeye alışmış bir halk kaddafi bakıyordu. bakalım şimdi çalışın dediklerinde bu halk bu yeni düzende ne yapacak.
nankör libya halkının kurbanı olmuştur. bedeli ödenecektir.
sonucta insan olarak bu durumu haketmemistir. ama ne ekmisse onu da bicmis olabilir.
kıbrıs barış harekatından sonra tüm dünyanın bize karşı uyguladığı amansız ambargoyu tek delen, bize petrol satan tek ülkenin libya ve liderinin kaddafi olduğunu unutmak nankörlüğün dik alasıdır. demokrasi diyen vampir emperyalist sermayenin kayığına binen cahil insanlar biraz da tarihinizi okusanız fena mı olur?
edit: allahın cezası araplar değil midir peygamberimize de zulmeden, ailsini ölümünden sonra yok eden, atatürk olmasaydı peygamberimizin mezarına kadar yıkmaya kalkan. o nankör iğrenç yaratıklar neyin kıymetini bildiler. osmanlı başının üstünde taşıdığı halde ingilizlere satmadılar mı bizi? hayat boyunca sürünmeye mahkum şerefsiz bir halk işte. tevekkeli değil bütün peygamberler o azgın halkın yaşadığı coğrafyaya gönderildi.
Allahu ekber nidalarıyla katledilmiş! ya da Allah adıyla katledilmiş! Allah kelamı kuranı kerimde katlı vacibtir gibi bir dipnot varmıydı ki. kaldı ki arap baharı adı altında ki süreci bakalım bu araplara neler getirecek. bu insanlık dışı katlin esnasında bütün doğal kaynakları sömürülürkende kulağımda bu "allahu ekber" nidaları vuku bulacaktır. kendinizle gurur duyun libya halkı. ıraka gelen adalet sizede uğrayacaktır.
yılların biriktirdiği adaletsizliğin ve acıların total geri dönüşüdür.
bunlar hep amerikanın oyunları, Kaddafi petrolünü yedirmedi diye cahil arap halkı kşkrtıp... insanlığımdan utandım.
Ne kadar kötü bir lider olsa da bu tarz bir ölümle ''insanlık öldü mü'' dedirtmiştir.