bugün

zaman zaman fikir ayrılıkları yaşadığı albert camus' un ölüm haberini alınca üzüntüsünü gizleyememiş, '' varoluş özden önce gelir '' temalı felsefesiyle varoluşçuluk akımına bulantı, akıl çağı, yaşanmayan zaman, yıkılış gibi önemli eserlerle katkıda bulunmuş, cenazesine büyük bir kalabalığın katılmış olduğu fransız filozof.
varoluşçuluk felsefeseni 2.dünya savaşı sonrası dirilten filozoftur.
153 cm boyundadır.
Cehennem başkalarıdır, sözünü çok seviyorum. Ve çok doğru buluyorum. Gerçi hoş, karşıt görüş sunan bir başka adam vardı neydi adı ya, o da cehennem insanın kendisidir diyor.

Bilmiyorum. Bu hususu birkaç saat tartışmamız lazım. iki kadeh çay eşliğinde.
“ savaş bir ilkel çağ törenidir “ sözünün sahibi olan ünlü filozof.
turknet sayesinde kitaplarını indirip okuma şansı buluyorum. çok güzel sözleri var dünyaya ve yaşama dair.
'' insan faydasız bir tutkudan ibarettir '' sözünün sahibi olan, simone de beauvoir ile enteresan, uzun bir ilişkisi olmuş, akıl çağı, yaşanmayan zaman, yıkılış, bulantı, sözcükler adlı eserlerin sahibi fransız filozof.
--spoiler--
'' savaş bir ilkel çağ sanatıdır. ''
--spoiler--
ikinci dünya savaşı öncesi fransasını akıl çağı, savaşın zorlu yıllarını yaşanmayan zaman, son demlerini yıkılış eserinde anlatmış ünlü fransız filozof.

(bkz: Özgürlüğün yolları)
varlık ve hiçlik adlı çok zor okunan bir başyapıtı olan fransız filozof.
insanın kendi kararlarıyla ve tercihleriyle özgürlüğünü gerçekleştirmek zorunda olduğunu savunur.
"Her şeyi silip yeniden başlarız."
Mathieu gülümsedi:
"her şey silinir silinmesine ama başlanmaz yeniden."

Jean Paul Sartre-Uyanış
görsel
"Umutsuzluk; insanoğlunun kendine karşı hazırlayabileceği suikastlerin en korkuncudur. Umutsuzluk, manevi bir intihardır..”

Jean-Paul Sartre
insanoğlu özgürlüğe yazgılıdır; çünkü, bir kere dünyaya atıldıktan sonra yaptığı her şeyden sorumludur.
varoluşçuluğun mimarı olarak gösterilebilecek, 1905 yılında doğup 1980 yılında vefat etmiş, burjuvazi gelenekleri eleştirmiş, akıl çağı, bulantı, duvar gibi yapıtlarıyla fransız ve dünya edebiyatında önemli yer tutan fransız filozof.
Every word has consequences, every silence too.
'' insan dünyaya gelir ve kendini yapar '' iddiasıyla yola çıktığı varoluş felsefesinde albert camus ile sık sık ayrı düşse de kendisine olan sempatisinden zaman zaman bahsetmiş, bulantı adlı başyapıtında kendi ellerine bakıp yabancı ellere bakıyormuş gibi hissedip ürperen adamla bir nevi kişisel evrimleşmeyi akla getirmiş, mathieu delarue gibi karizmatik bir öğretmenin ana karakteri olduğu özgürlüğün yolları adlı üçlemesiyle akıl çağı, yaşanmayan zaman, yıkılış gibi üç derin romana imza atmış, cehennemin başkaları olduğunu iddia eden ve burjuvazi geleneklerden uzak durmasıyla bilinen fransız filozof.
Az önce, Fransa'da 1977 yılında reşit olma yaşının 15 ten 13 e düşürülme çalışmasını desteklediğini ve reşit olmayan çocuklar ile seks yapanların hapise atılmalarını kınadığını okudum. eserler ile kişileri bir tutmamalı elbet fakat yine de bu hoş değil sartre.
"...Şurada, bir sandalyenin üzerinde, gırtlağıma kadar kendi yaşamıma gömülmüş oturuyor ve hiçbir şeye inanmıyorum..."

(Akıl Çağı - Jean Paul Sartre, s.73)
“insan özgürlüğe mahkûmdur” gibi şahane bir cümlenin yazarıdır.

Çünkü insan kendi kendini yaratmamıştır. Dünyaya fırlatılmış, doğmuş ve ölecektir. Fakat diğer yandan da özgürdür, çünkü iradesi vardır ve seçim yapma ya da yapmama hakkına sahiptir, ancak elbette bu da insanı 'sorumlu' kılar. Çünkü insan aldığı her kararda sadece kendisine karşı değil, insanlığa karşı da sorumludur.

Örneğin dişlerini fırçalarken musluğu kapatmayan bir insan daha fazla su faturası ödemek zorunda kalacağı gibi, aynı zamanda dünyadaki su kaynaklarını da boşuna tüketmiş olur. Yani çok basit bireysel bir eylem bile toplumsal bir sonuca neden olabilir. (bkz: evde kal)

Dolayısıyla Sartre, “insan özgürlüğe mahkûmdur” derken özgürlüğün güzel olduğunu, ancak her güzel şey gibi beraberinde önemli sorumluluklar da getirdiğini söyler. Benim bundan çıkarımım şöyle özetlenebilir: Özgür olmak yetmez, akıllı ve iyi bir insan olmak da gerekir.

(Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=h15a_uMmp80 )
varoluşçuluğun temsilcilerinden olan filozof. evet.
görsel
Bulantı adlı kitabı, bunalımdaki bireyi soğuk soğuk terleten cinstendir.
Hayatı boyunca yalnızlıktan bahseden yazarın cenazesi.

görsel