bugün

evet beyler her konuda bizden daha gelişmiş olan bu uzak akrabalarımız bukadar gelişmişken üstelik bide o atom bombasından sonra bukadar büyüdü peki biz neden gelişip büyüyemedik ve insanımız bukadar gurursuzlaştı?

okuldaki hocam bana şunu anlatmıştı: japonyaya gittiğimde japon arkadaşlarla tanıştım onlarda benim gibi öğretmendi ve ben onlara şöyle sordum siz nasıl bukadar gelişebildiniz o atom bombasından o savaştan sonra çok zor bir milletin böyle hırslanması?

japon öğretmen şu cevabı vermiş ve hafiften sitem etmiştir: biz japonyada okuyan bütün öğrencileri her yıldönümünde hiroşimaya ve nagazakiye götürüp ordaki çoraklığı gösterir ve olanları anlatırız bunu çocuk yaştaki öğrencilerden tutup son sınıf öğrencilerine kadar hepsine uygularız fakat siz nedense okadar kurtuluş savaşlarını okadar şehidi okadar zulmü unuttuğunuz için böyle oldunuz. aynı zamanda ikimizde büyük milletleriz bizim japon imparatorluğumuz moğolları yenmiş bir güç sizin osmanlınızda avrupayı ve asyayı titretmişdir fakat biz atalarımızı hatırlarken siz hatırlamıyorsunuz.

evet beyler durumu anlatmak istemiştim oyüzden açtım bu başlığı lafın kısası japonlar bizden daha akıllı bir millet değildir. yöntemleri bunu gerektirmektedir.
disiplinli çalışamadıklarından sürekli kaytardıklarından dolayı diyerek cevaplanması gereken sorudur.
çünkü onlar bu dünyaya türkler öbür dünyaya çalışıyor.
adamlar ateist bir hayatımız var adam gibi yaşayalım nesillerimizi kalkındıralım diyor .
bizimkiler salla nesilleri ne kadar çok doğurursak o kadar yayılırlar aç fakir geri fark etmez sonuçta nefes alıyorlarsa nesil nesildir diye düşünüyor. afrikadakiler de yaşıyor yaşamak sayılırsa.
birileri modern köle olmaya birileri hayat şartları ve lüksü ile hükmetmeye mahkum
bu düzeni bozmanın tek yolu aklı kullanıp sorgulamak bu dünyamı öbür dünyamı benim çıkarlarım mı yoksa cennete gitmek için cefa çekip haksızlıklara karşı koymayarak hayatını sonlandırmak mı.
e hadi bittiyse diyorsun dinsizsin hebele gübele biz yarına çalışıyoruz varlığı yokluğu beirsiz onlar hem yarına hem bugüne fark bu.
ya az ve öz sahip olduğunun değerini bilerek yaşayacaksın ya çok ve kalitesiz sahip olduğunu bilmediğin bir dünya için feda edeceksin.
Japonların zeka olarak diğer millelerden çok çok üstün olduklarını düşünmüyorum.
Diğer devletlerle bağı olmayan kendi içinde bir ülke görünümündedir önceden.
Haliyle kültürel değerlerini yıllarca korumuş bir ulustur.
Uzun yıllar boyunca tarihin sayfalarında da pek rastlanmaz kendilerine.
Fakat ikinci dünya savaşında yenilip ağır kayıplar verip çok çok zor duruma düşünce mecburen bir şeyleri daha iyi yapmaya çalışmak zorunda kalmışlardır.
Çünkü düşünmeyi iki şey sağlar. idealler ve zorluklar.
Sanırım ki japonlarda bu ikisi de boldur. Ağır kayıp vermişlerdir. Yer altı ve yer üstü kaynakları azdır. En aktif deprem kuşaklarından birinde bulunmaktadırlar.
Zihinlerini başka yöne çekecek bir dinleri yani din mücadeleleri yoktur.
Kendi yapılarına uygun dinlerinde onları durduracak öğeler yahut kafa karışıklıkları da yoktur.

Edit : Olay dinli yada dinsiz olmak değildir. Kendi içerisinde onlarca kafa karıştıran yorumu, hâlâ net konamayan yapısı , bitmek bilmeyen saçma savaşları olmayan bir dine sahip olmaktır.
cevabı basit olan soru. her zamankinden;

(bkz: islam)
Japonlar disiplinli ve çalışkan olmasıyla ünlü bi millettir. Evet teknolojik olarak bizden çok çok ileri de olabilirler fakat bunu dine bağlamak bağnazlıktan öte değildir. Tarihte her zaman ismi geçen yahudiler neden başarılı peki? Yahudiliğin islam'dan daha sıkı ve kurallı bi' din olmasına ragmen.

Osmanlı'nın süper güç olmasına engel olmayan din neden Türkiye Cumhuriyeti'ne engel oldu? Tüm sorun islam dininin yorumlanmasinda. Hz muhammed'in döneminde Arapların durumu ortada, simdiki arapların hatta peygamberin ölümünden hemen sonraki arapların durumunu ortada. Başarısızlığın suçunu dine atmakla bir yere varamayız.
(bkz: de bağlacı)
dine atmayın diyenler çıkıyor hesap basit ortadoğudan islamı çek çıkar ne eksklikleri ne fazlalıkları olacak japonlardan
bilecekler ki uğradıkları haksızlıkların hesabının sorulacağı bir yer yok o zaman hakları olana hayatlarına daha çok sahip çıkacaklar.
aman buralar yalan diyerek su koyuvermeyecekler. daha iyisi için çalışacaklar. öbür taraf için değil daha kaliteli bir hayat için uğraşacaklar cefa çekmenin ibadetin en güzeli olduğuna inanmayacaklar.
yani türkler saf değil bildiğin geri . çok çocuk mu kaliteli çocuk yetiştirmek mi.
artık binlerce insan hurra savaşa zamanları yok milyonları topla bir bombaya bakar onu üretecek beyin de sende yok.
deneysiz bir dünya dusunulemez, biz deneyemiyoruz o yuzden.
beyin ile sex aletinin yerleri değiştiği için.
bir türke atomu parçalama karşılığında sınırsız karı-kız sözü ver Atomu takım çantası ile ikiye değil dörde beşe böler.
işte bunlar hep sex
(bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)
japon haber ajansi ile turk haber ajanslari takip edildildiginde kolayca anlasilir.
son 200 yildir ne konusuyoruz ne icin mucadele ediyoruz ona bakmak lazim. osmanlinin avrupaya yetismek uzere gonderdigi murekkep yalamis gencligi ne muhendislik ilmini tasidi buraya ne baska bir guzelligi. muhendis olsun diye gonderilenler gitti almanca ogrendi fransizca ogrendi, resim yapti, sanatta merak saldi ulkeye dondu yetistigi halka ay ne kadar banasiniz dedi. bu carpik hal 200 yildir devam ediyor.
almanayada sudan elektrik ureten ilk turbun 1903 te kurulmusken biz hala hidroelektrik santraller dogaya zarar veriyor sacmaligi ile gunumuzu dolduruyoruz.
japonlar isi ehline birakip statik acidan cok basarili yapilar yaparken biz kacak imara goz yuman belediyeleri kim sececek onun kavgasini yaptik, halada ayni kavganin icindeyiz.
japonlat atom bombasibi yiyip nukleer enerjiyi korkusuzca kullanan bir millet hemde sadece varliklari bu dunya ile kisitli yani obur dunyalari olmamasina ragmen tereddutsuz kullanirken biz 60 yildir nukleer olsun mu olmasini mi tartisiyoruz.
japonlarin kendi iclerinde bir kavgasi yok, balina katliamlarinda bile adamlar birlik halinde. dunyaya ne karisiyonuz amk biz yuzyillardir bunu yapiyoruz diyorlar.
ayni olay bizde olsa soruna abd ortak olur almanya ortak olur. icimizden birileride kahrolasica emperyallerle beraber olur.
en taze ornek alman cumhurbaskani japonyada balina ve yunus katliamlarini bir universitede kinasa anasini sikerler. evet o cok medeni sevgi pitircigi japonlar o almaninin ecesini sikerler. ama bizim en akilli en basariki cocumlarimiz kahrolsun emperyalizmin diyip alman cumhurbaskanini alkislarlar.
90 yikdir kamusal alanda basortusuyle calisilir mi iki kury kendi arasinda kurtce konusabilir mi? kurtce ders verilebilir mi? cem evleri ibadethane mi? kuran kursuna kac yasinda gidilir? gibi sig ve sacma konularla vakiy kaynederken japonlarin ne ile ugrastigi ortada.

ez cumle, herkes kendine bir baksin sorun sadece ne onda ne bunda ne hukumetlerde ne askerde ne yargida...
herkes aynaya bir baksin orda kendi mubarek suratlarini gorurler.
biz çocuklarımıza daha gelişme çağında, tam bir şeylerin farkına vardığı dönemde kolaycılığı öğretiriz.

anne oturur çocuğun ödevini yapar, çocuğun başı sıkışır kendi halletsin çözüme kavuşturamazsa ben müdahale edeyim demez gider kavga eder ebeveynler...
okula gönderilmez çünkü ailesi mevsimlik işçidir o çocuğun, kendi menfaati söz konusudur ailenin vs. vs.
velhasıl türkler bu kafayla gelişemez, çok zor.
uzun süre savaş yapmamış veya yaptığı savaşları kısa sürede unutmuş milletler hayvanlığa adım adım yaklaşır. ayrıca bu konuda toplumculuk da etkin rol oynar. toplumda tavizsiz birtakım kurallar olmalıdır. bilinçsiz özgürlükçülük anlayışı insanın disiplinsizliğine, insanlık dışı zevk düşkünlüğüne yol açar. bu konunun da etkisi vardır.

başta bu sözlük olmak üzere popülist düzeydeki özgürlükçülükten ve bilinçsiz savaş karşıtlığından aşırı derecede tiksiniyorum. bir çukura toplanıp yakılsanız çok güzel olacak.
(bkz: recep tayyip erdoğan). yüzündendir herhalde.
hayır japonlar daha akıllıdır şeklinde cevaplanabilecek sorudur. cevabı da zaten soruda gizli. ilköğretim, lise, üniversite derken yaklaşık 16 yıl boyunca türkçe dersi görüp de hala de bağlacı nı ayrı yazmayı öğrenemiyorsa bir millet çok da akıllı olduğu söylenemez.
türkler saf mı? buna tamamen gülerim . her gün küçük hesaplar peşinde koşan bir milletiz. işçi az çalışayım çok kazanayım , işveren çok kazanayım az ödeyeyim derdinde. herkes kendi lehine olacak en ufak bir avantaj durumunda ahlaki değerlerini yitirmiş. Sonra ileri gidemiyoruz. Türkler demeyelim türkiye de yaşayan herkes ( istisnalar kaideyi bozmaz ) kendini düşündüğü sürece bu ülke ileri gitmez.
tamamiyla egitim sisteminden kaynaklanan durum. onlar 5 yasindaki cocuklarini hiroşimaya götürürken bizim sistemde ali ata baktan kör oldu.
Bizim milletin aklı sadece çakallığa çalışıyor çünkü. Herkes birbirinin soymaya çalışıyor. Patron işçisini, işçi patronunu, kardeş kardesi, hükümeti belediye başkanı halkını. herkesin derdi para olmuş. Kimse bir diğerini geleceğimizi ülkenin geleceğini düşünmüyor. Kendi zenginliğini , kendi geleceğini düşünüyor. biraz elinde gücü olan digerlerini silmeye çalışıyor bu memlekette. Bu şekilde yaşayan bir millet nasıl gelissinde ortaya birseyler çıkarsın. binali yıldırım modunda kafayı çok takmayın parasını verin alın kullanın modundayız hep.

Bu milletin aptal oldugunu da düşünmüyorum. Çakallık namına akla hayale gelmeyen yöntemler bulabiliyorsak , bunu bilimede yansıtılabilir tabi yukarıdaki dediklerim olmasaydı.
Turk insani kadar akilli, pratik zekali millet dunyada yoktur, gelismememizin sebebi salak, cahil oldugumuzdan degil tembellikten.
olayı din'e bağlayanları anlayamıyorum. çok dinci biri olmamakla beraber hatta bazen sorguladığım olur normal bir insan gibi fakat gelişmişliğin din ile alakası yoktur din i nasıl kullandığımız ile ilgisi vardır din i büyütmeye gerek yoktur duanı edersin, allah'a inanırsın, şükredersin, orucunu tutarsın veya tutmazsın. ama ülkenin başında öyle bir adam var ki kimi adamı peygamber etmiş kimi bilmem neresinin kılı olmuş. sırf bu yüzden insanları dinden soğuttular. yazık.
sebebi çok net.
çalışmayı sevmiyoruz.toplumda yıllardır bir algı var, çalışmayı enayilik olarak gören. daha ilkokuldan başlıyor inek damgası yiyorsunuz.
ayrıca japon toplumu kadar iş ahlakımız yok. özellikle son on yılda herkesin tek derdi kolay yoldan para kazanmak.kimse hak ederek para kazanma peşinde değil, kısa yoldan zengin olma peşinde. zira çoğumuz bir bilim dalında kendimizi geliştirmek yerine tacir olup kısa yoldan köşe dönmeyi tercih ediyoruz.
konu saatlerce tartışılabilir. eğitim seviyesinin düşüklüğü, maddi kazancın ülkenin büyük bir kesiminde düşük olması, tv ve sosyal çevrenin dayatmaları ve daha bir çok etken var olayı bu hale getiren.
zihniyet değişmediği sürece japonlar üretir biz voliyi vurup ürettikleri şeyi satın alırız.
(bkz: hem ümmetçi hem milliyetçi olunmaz) milliyetçi olmayan toplum gelişemez. tembeliz çünkü insan hayatımızı ciddiye almıyoruz çünkü başka bir hayat var.