bugün

jandarma buzlu dereye dusen cocugu canını hiçe sayarak arar, polis gozunun onunde porsuk cayina hem de yazin dusen cocugu kurtarmaz. Jandarma insandir polis ise neyse.
jandarma, polisin görev alanını daraltmak ve kırsalda asker hakimiyetini sağlamak için çalışan birimdir.
jandarma halden anlar, polis bir hale sokar.
jandarma güven verir polis kacirir.
jandarma rusvet almaz, polis in aldigi olmustur.
polis artistlik yapmayi sever, jandarma mutevazıdır.
jandarma candır, bizimdir içimizden bir parçadır. polis ise...
Jandarma ceviktir, polisler mütemadiyen göbekli.
polis amcalar biraz daha şişman olur.
jandarma bu vatanin öz evladidir polis vatan evladina eziyet eden üvey babadır.
jandarma aksam karavanada ne varsa yer, polis gece nöbetçiyse "çorba" içer.
jandarma döver bence.
mahmut tuncer tarafından jandarmanın favori olarak gösterildiği düellodur.
jandarma acemi insanlar tarafından güya emniyetin sağlandığı kır polisliği görevi yapılan yer.. hem polissin hem de normal piyadeler gibi içtiman falan var, kullandığın silah makina falan polisin yanında hurdadır.

edit: askerliğini jandarma olarak yaptı.
jandarma iş bilmez ve kaytarır. polis profesyoneldir ve işini layıkıyla kaçmadan yapar.
polis işkencesi vardır ve belgelidir. Jandarma son 20 yildir işkence ile anılmamıstır.
al birini vur ötekine.
Jandarma erattan oluşur, orduya bağlı kırsalda görev yapan bir güvenlik gücüdür. Polis adından anlaşıldığı gibi; şehirlerde profesyonel güvenlik hizmeti veren bir teşkilattır. Asker düşmanla savaşmak için eğitilir. Polis suçlu da olsa kendi vatandaşına hizmet etmek için. Böyle bir karşılaştırma her ne kadar saçma olsa da...
jandarma'nın sorumlulukları çok daha geniştir ama erat olmasa sayıları polislere yaklaşamaz bile.

jandarma'nın sorumluluk sahası polisin sorumluluk sahasından çooooooooook daha büyüktür. 2-3 bin nüfuslu ilçe merkezinde 15-16 polis görev yaparken bu ilçenin toplam 15-20 bin nüfuslu köylerine bakan rütbeli sayısı 10 ya vardır ya yok. bir de işin içine izne çıkanlar falan olunca rütbeli sayısı 4'e kadar düşebilir. bu da 1 nöbetçi, 1 hazır kıta, 1 bölük komutanı ya da vekil derken ilçe jandarma komutanlığından çıkamayan adamlar olarak geri döner.

çoğu yerde itfaiye, hızır acil gibi diğer kurumların işleri de jandarmaya düşer. geçen yaz askerliğimi yaparken karşılaştığım olay: malûm, yığılca'daydık. gece kaza ihbarı geldi. sonradan tv kanallarına bile çıkan olay hani. santral nöbetçisi olduğumdan olaya gitmedim ama her boku biliyorum... ölü ve yaralıları (ki 2 ölü 1 yaralı çocuk) hızır acil ekibi değil bizim arkadaşlar çıkarttılar. sıkıldıklarından olaya güle oynaya giden çocukların geldiklerinde hâllerini görecektiniz...

polis hükûmetin kolluk kuvvetidir, jandarma devletin... haaa, yeni nesillerle bu fark ortadan kalkıyor yavaş yavaş. jandarmada da özellikle genç astsubaylar polis memurlarından hiç farklı değil.

polisin elitleri polis akademisi çıkışlıdır, jandarma'nın elitleri ise kara harp okulu. bu bile jandarmanın polisten çok daha üstün olduğu anlamına gelir.

polisler arasında belinden tabancasını çıkartmadan emekli olanların sayısı oldukça yüksektir. jandarma'daysa en fazla geri hizmettekilerin tabancayla, tüfekle pek işleri olmaz. onlar da her yıl atışlara giderler. en olmadı cumadan cumaya tabancaları temizlenir.

jandarma, şark görevi sırasında %90 çatışma bölgesine, hatta türkiye'nin en tehlikeli yerlerine giderler. polisin şark görevi bile il-ilçe merkezlerinde olduğundan görece çok daha rahattır.
asker kaçağıysanız polisi sever jandarmadan kaçarsınız taki gbt niz polis e düşene kadar polise gbt niz düştükten sonra ikisindende kaçarsınız bi yakınımdan biliyorum.
Jandarma candır. Bizdendir. Gönüllü iş yapar. Polis* benim vergimle iş yapar haklı olduğum halde şiddet uygular.
ikisinde de rezil rüsva adamlar olabileceği gibi çok iyi davranışlar sergileyen adamlar da vardır. genelleme yapmak empati kurarak yaşayan bireylere yakışmaz. tabi kimi zaman sinirlerimize hakim olamayıp polise de jandarmaya da sövdüğümüz saçma sapan vaziyetlerimiz oluyor.
jandarma halkın içinden gelir. senin benim abim, dayım, kuzenim, arkadaşım, kardeşim olabilir. vatanını koruduğu için para almaz. polis'te öğretmen gibidir, devlet tarafından maaşı olduğundan birilerine batar. nerde polis görse diklenir, taş atar. bunu içine sindiremeyen polisin de götü kalkar. silahım var benim copum da var deyip ahaliye milletin karısı bacısı önünde dayılanır. kısaca jandarma uyanıktır, polis imdat.
ikiside vatanı korumak için görevli olan memurlardır. hayır siz niye böyle ikilik çıkartmaya calısıyorsunuz ki ben onu anlamadım. hayır kardesım 2 tane şerefli kurum nıye böyle sacma sapan ıslerdesınız anlamadım. yok jandarma söle yapar yok polis onu yapar jandarma onu yapmaz. kaçınız polis ya da jandarma da kıyaslama yapıyorsunuz. eminim cogunuzun yası 19 u gecmez pc basından ahkam kesiyorsunuz. siz önce oynadıgınız kumdan cıkın ondan sonra siyaset konusun.
http://video.uludagsozluk...ma-biz-sosyalistiz-15056/