bugün

Solcuların polise tercih ettiği(her nedense) kolluk kuvvetleridir. Bir dönem:"jandarmaaa bizzzzzzzz, sosyalissstizzzzzzzzz!!" diye çığrılan marşları bile olmuştur.
Bir halk türküsünden de anımsıyorum: (Pek bir oynak ve kıvrak bir melodiyle )"Jandarmanın alayları çavuşturrrr, çavuşturrrrrrrr
Benim yarim jandarmada çaaaaaaaaavuştur, çavuştur
Kız ben seni alırım da, karşıki dağlar jandarmaaa jandarmaaa..."
"Türkiye Cumhuriyet'i Jandarması emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan, diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren silahlı askeri güvenlik ve kolluk kuvvetidir" evet budur...
türk asayişinin bel kemiği.
namuslu, mert, kahraman, nazik askerler bütünü.
(bkz: mahmut tuncer)
Sorumluluk alanı Türkiye yüzölçümünün % 91'ini kapsayan, bu yüzdelik dilim içerisinde kendimi güvende hissetmemi sağlayan askeri güvenlik birimi.
polislerin yetki alanı dışında kalan köy ve kırsal kesimde asyişi sağlamakla görevli askeri teşkilat.tsk nın insan hakları konusunda gösterdiği hassasiyetin bir yansıması olarak son zamanlarda jandarma pek çok kampanya başlatmıştır.tüm tsk birimleri gibi ülkenin yüzakıdır...

edit : eksi oy veren arkadaşlara selam olsun!
askerin akıllısı jandarma olur diye bir tabir vardır. kesinlikle silahlı kuvvetlerin en karizmatik birimidir.. askerliğini jandarma olarak yapanlar çok şanslı olduklarını düşünmelidirler. ben öyle düşünüyorum çünkü..
Ülkemizden polislerden çok daha yaygın olduklarından, çoğu kişi askerliğini jandarma olarak yapar
(bkz: Jandarma Genel Komutanlığı)
polisin kapsama alanı dışındaki yörelerde emniyet ve asayişi sağlamakla yükümlü kolluk kuvveti.
türkçe olmayan bir kelimedir. *
mavi bereli olan jandarma komandolar oldukça karizmatiktir. ancak jandarma tsk nin amele işcisidir. doguda teröristlerle onlar çatışır, sınırlarda nöbet tutar, birde polisin olmadıgı taşra bölgelerde polisin yaptıgı hatta yapamadıgı tüm işleri yapar. bir nevi hem asker hemde polistir.* * *.
bandosu kareografi alanında oldukça iddialıdır.
bal gibi türkçedir, türkçeleştirilmiştir en azından.

(bkz: cenderme)
sokak basketbolunda haksız atılan sayıyı ifade etmek için kullanılır.
bulgaristan'dakileri çobandan farksız olan güvenlik birimleridir.
karşıki dağlardır. (bkz: iğrenç espriler) (bkz: mahmut tuncer)
en sıkıntılı askerlik şeklidir. günlerinizi kışlada bir nevi askeri polis olduğunuz için tamamlamazsınız onun yerine basbayağı polisler gibi operasyonlara katılır, eli silahlı gayet tehlikeli uyuşturucu kaçakçısı, katil zanlısı gibi arızalı tiplerin yerleşim alanları dışında (t.c. topraklarının % 92'sine tekabül etmektedir) takibine katılırsınız. gecenin bir yarısı birliğinize döner, sabahın altısında, o ayazda gene kalkar ve gene traş olur, üstüne birde ictima çilesi çekersiniz.
156 jandarma imdat hattından ulaşabileceğimiz güvenlik birimimiz...*
ay ışığı, jandarmanın süngüsünü yakıyor
mahpus yoldaş, pencereden jandarmaya bakıyor
ve diyor ki o : "jandarma sen kardeşimsin, köylümsün
kırlarında salgın gezen köyden geldin belki dün"

jandarma biz sosyalistiz, dostuz yalnız biz sana
kurtuluşun bizimledir, elini uzatsana!

jandarma sen, ah bir bilsen
sana ne iş verdiler
belki birgün, zabit sana:
"köylünü kurşunla" der

anan, karın, çocukların, köyünde aç kaldılar
ne hükümet el uzatır, ne agadan medet var

şeklinde sözlere sahip, her dinlediğimde beni benden alan eski bir marş.

(bkz: rahmi saltuk)

edit: imla
siz bir yandan asayişi saglayacaksınız bir yandan da askerliğin olağan yükünü kaldıracaksınız.olmaz efendim
askerlik yaptığım sınıf.
gözlemlediğim kadarıyla yasaların tanımladığı tanımlamadığı binlerce görevi vardır.orman yangını çıkacak mı diye devriye gezmekten tutun da,pkklı kovalamaya kadar.

bu askeri sınıftan erler kademeli olarak azaltılmalı, bu işin profesyonelleri olan uzman erbaşlar çoğaltılmalıdır.vatandaşın içinde devriye gezmek uzman çavuşun işi olmalı.er 30 gün lük eğitimle ne hukuğu ne silahı bilir.
eğitim - öğretim ve doktrin açısından genelkurmay başkanlığı' na, idari açıdan ise içişleri bakanlığı' na bağlı olan kolluk kuvveti.
ilginç bir yapılanma.

sözde bu yapılanma kırsalda güvenlikten sorumlu.

bugünlerdeyse eski günlere duyulan derin bir özlemle garip davranışlar sergileyen kimi adamların tekrar başlarını içindeki çukurdan çıkardığını görüyoruz. umarım kısa vadede bu tipler bu yapılanmadan temizlenir.

--spoiler--
1996'da Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde 11 köylünün kurşunlanarak ve yakılarak öldürüldüğü katliam bölgesine 13 yıl sonra bile basın mensupları giremedi. 37 kilometrelik yolda 3 ayrı kontrol noktasında yarımşar saat bekletildikten sonra varılan Güçlükonak'ta ilçe Jandarma Karakolu'na götürülen gazeteciler tehdit edildi. Öldürülen köylülerin akrabalarının bulunduğu Çevrimli ve Yatağan köylerine gitmek isteyen 3 gazeteci, aralarında sivil giyimlilerin de bulunduğu Jandarma görevlileri tarafından, "Bu köylere gitmeye kalkışırsanız durumlar değişir." sözleri ile engellendi. "Güvenliğimizden mi endişeleniyorsunuz?" sorusuna verilen cevap ise ilginç: "Güvenliğinizle ilgilenen yok. Ölürseniz, sadece ölüm kaydınızı tutarız."

http://aktifhaber.com/news_detail.php?id=214361

--spoiler--

bu da belki ilginizi çeker:

(bkz: 18 mart 2009 odtu de jandarma saldirisi)
jandarma fransızca kökenli bir terimdir silahlı adam demektir
önleyici kolluk görevi bakımından mülki idareye adli kolluk görevi bakımından adli organlara ve eğitim askerlik gibi görevleri itibariyle genel kurmaya bağlıdır.yüz ölçüm bakımından türkiyenin büyük bir bölümünün emniyet ve asayişinden sorumludur. ancak nüfus itibariyler polis sorumluluk alanı daha büyüktür. bu teşkilat eforunun büyük bir kısmını askerin yemeği yatağı ve eğitimi ile harcamaktadır. kanaatimce mensuplarının büyük bir kısmı da teşkilatın tamamen profesyonelleşmesini istemektedir . zira ilkokulu zor bitirmiş bi adamı eğitmek onu yetiştirmek hakkaten çok zordur. ağaç yaş değildir artık.
kara(JANDARMA DAHiL)KUVVETLERiNiN şık bir birimidir. turizm jandarması olmak başka bi keyiftir devriye atarken turistlerin bakışı sizi bir an atmosferin dışına gönderir askerliği yakmamak için geri gelirsiniz. iaşesini hiç söylemiyorum. baklava ve et yemekten bıkar mı insan.
kemal sunal'ın deyişiyle; (bkz: cenderme)