bugün

efendim ; iktisat, diğer adıyla ekonomi, adından da anlaşılacağı üzere finansal konularla ilgili bir bölümdür. sayısal dersleri ağırlıklıdır, biraz işletme dersi de verilir iktisat öğrencilerine. zaten iibf'de her bölüm birbirinin dersini mutlaka görür.

işletme ise; bir işletmenin bütün fonksiyonlarını ele alır. ingilizcesi olan management aynı zamanda yönetim anlamına gelir. işletme para ve insan yönetimi bölümüdür. bir iş yerindeki çalışanların psikolojisinden, işletmenin muhasebesine, finansal kaynak bulunmasına, kriz yönetimine, büyük ölçekli bir işletmenin içindeki her bir çalışanın, yöneticinin veya girişimcinin bilmesi gereken her şeyin toplamı öğrenilir. bu yüzden de iş sahası geniştir.

bizler insan kaynaklarından pazarlamaya, reklamdan halkla ilişkilere, finanstan muhasebeye, yönetimden organizasyona, üretimden ar-ge'ye, bir işletmenin sahip olduğu bütün departmanlar hakkında detaylı bilgi sahibi olarak mezun oluruz. biz bir işletmeyi yönetebilecek vasıflarla mezun oluruz.

iktisat'sa bizim alt dalımız gibi birşeydir. bir bilim dalıdır. sadece finansman departmanımız iktisada ihtiyaç duyar. tabiki bütün alt dallar ayrılmaz bir bütündür ama bir iktisat mezunu insan kaynaklarında çalışamaz. turizm işletmeciliğini bilmez. satın alma politikalarını bilmez. örgütsel psikolojiden haberi yoktur.

bu yüzden işletme daha kapsamlı bir bölümdür. kolay olmasının sebebi sözel ağırlıklı olması ve günlük hayattan hakim olduğumuz konuları içermesidir.

bu yüzden işletme mi iktisat mı diye düşünürken, tereddütsüz işletme seçilmelidir.

havamı da atmadan geçemeyeceğim, işletme bölümlerinin puanları çoğu üniversitede iktisat bölümünden birkaç puan fazladır. iktisatçılar boşuna kasılmayı kessinler artık.
iktisat işin teorisiyle, işletme pratiğiyle ilgilenir.
işletmenin daha kapsamlı bir bölüm olarak görülmesinin sebebi toplama bir bölüm olmasından kaynaklıdır. biraz iktisat alalım, içine biraz hukuk kolayım bir iki de sayılsal ders koyalım hatrı kalmasın mantığıyla oluşturulmuştur. kötü ya da gereksiz demiyorum fakat işletme bir disiplin değildir.

buna karşılık iktisat; insanlığın var oluşundan bu yana çeşitli şekillerde değişim göstererek bugüne gelmişitir. toplumlar var olduğu sürece iktisat bilmine olan ihtiyaç da son bulmayacaktır. bunu bilmek için biraz olsa iktisat tarihini araştırmak yeterlidir.

ayrıca bugün iibf olarak geçen bölümlerin temelinde de iktisat vardır bunlar iktisat biliminin alt dallarını oluşturmaktadır.

(bkz: iktisat fakültesi)
iktisat; isletme, maliye gibi bolumlerin babasıdır. iktisat olmadan isletmenin i'si olmayacagı icin bu konuda sidik yarıstırmaya gerek yoktur.
işletme deyince neden açık öğretimden okumadın iktisat deyince hmmm güzel bölüm. halbuki kamuda da özel sektörde de iktisatında maliyeninde işletmeninde girebildiği alanlar aynı... buradaki en baş sorun bölümün adıdır kanımca zira işletme bir bölüme konulabilecek en kötü isimdir. çok basit ve kapsamsız bir bölüm adı halbuki işletme yönetimi, bilgi yönetimi tarzında bir isim bu bölümü daha iyi anlatmakta 8 yarı yılda görülen ortalama 60 dersin 30 tanesi yönetim dersidir zira. ayrıca işletme bölümünde gösterilen muhasebe dersleri hiç bir bölümde yok. genel muhasebe, envanter bilanço, şirketler muhasebesi, maliyet muhasebesi, bankalar muhasebesi, yönetim muhasebesi, işletme bütçeleri... *
(bkz: aynı bokun laciverti)
al birini vur ötekine.
iktisat biraz daha sayısaldır işletmeye göre.
iktisat kpss'de daha büyük iş yapar.
aynı bokun laciverti
işletmeciler yönetici olduklarını söylerler fakat dünyayı iktisatçılar yönetir.

(bkz: kapitalizm)
bankacılık bölümünde 2 dersite ilk sınıfta verilir.

--spoiler--
ilk vize notlarım
işletme: 45
iktisat: 88
--spoiler--

bu dersler arasındaki farkı anlatmak için sadece bir örnektir, tabi tekine yrd.doc diğerine prof. girdiğinide belirtmekte fayda var.
iktisat açık ara alır .

(bkz: tüm türkiyenin işletmeci olması)
iktisat bir bilim dalıdır.
iktisat bir bilimdir, işletmenin ne olduğu belli değildir.
işletmeyi okuması kolay iktisatı okuması çok zordur. o yüzden üniversitelerde işletmenin puanları daha yüksektir. iktisat daha önemli bir bölüm olmasına rağmen pek tercih edilmez.
iktisat, i$letme, maliye, kamu bunlar aynı bokun lacivertidir ülkemde. 4 yıl ne veriyorlarsa derseniz, ne yapacaklar i$te edebiyat, matematik felan.
iktisatın ismi daha karizmatiktir, işletme ne öyle amele gibi.

not: işletme 4. sınıftayım.
ikisi de boktur.

işletme iktisattan daha boktur.
disiplin olarak iktisat, işletmeyi kapsar. işletmeciye yol gösterir, telkinde bulunur. birlikte verilip lisans süresinin uzaltılması kanaatindeyim.
iktisatçı teori bilir, işletmeci pratik. o yüzden dünyayı işletmeciler yönetir.
(bkz: aynı bokun laciverti)
bende kararsız kaldım işletme ve iktisat yaptım. ikisini de okumuş biri olarak her türlü iktisat alır derim*
(bkz: same shit different color)
girişimci ruhlu bir insansanız, iktisat insana çok daha bilgiler katar. neyin ne zaman değerleneceğini, hangi yatırımın daha mantıklı olacağını vs. bu şekilde çok daha karlı kazançlar elde etmenizi sağlar. adamlar ekonomiyi öğretiyor bir kere.

işletmede ise derslere baktığımda muhasebe ağırlıklı gibiydi.

iktisatçı para kazanır, işletmeci de muhasebe işlerine bakar.