bugün

iş görüşmelerini gözünde çok büyüten ,türkiye'de sadece kendisini çağıran o firma varmış zihniyeti ile giden kişidir.
istediği maaş oldukça fazla olan kişidir.

sen çıkıp ''5000'den aşağı başlamam'' dersen adamlar tabii kapıyı gösterir.
konuyla alakalı aklıma gelen ve her kes tarafından bilenen fıkrayı hiç üşenmeden yazmak istiyorum. amaç; amme hizmeti..

çok tecrübeli bir mühendis, büyük bir firmaya gitmiş ve iş başvurusunda bulunmak istemiş. sekreter hanım, şahsın iş başvuru formunu doldurmasını istemiş. her zaman ki gibi ad, soyad, yaş, tecrübeler v.s. doldurmuş. formun altında eklemek istedikleriniz kısmına,
1- 5000 ytl maaş istiyorum,
2-lojman isterim,
3-şirkete ait araba isterim,
4-iş seyahatlerini uçakla yaparım,
5-sadece kendime ait sekreter isterim
yazmış. işveren şahsı 15 dakika sonra kabül etmiş. formu okumuş ve işveren
- tecrübeleriniz mükemmel, fakat bize uygun değilsiniz demiş.
adam şaşırmış ve niye diye sormuş.
işveren;
1-herşeyden önce, biz çalışanlarımızı 5000 ytl ile değil 10.000 ytl ile işe başlatıyoruz.
2-biz çalışanlarımıza lojman değil, havuzlu villa tahsis ediyoruz,
3-şirkete ait araba tabi ki veriyoruz ama özel şoförünüzle birlikte,
4-iş seyahatleriniz için şirketimizin özel helikopteri ile hava meydanına götürüp, oradan uçağa binmenizi sağlıyoruz,
5-sekreter veriyoruz ama bu genelde yetmiyor, sekreterinize bir sekreter daha veriyoruz.

işbaşvurusunda bulunan adam, olsun herşeyi kabül ediyorum ama siz herhalde şaka yapıyorsunuz demiş.
işverende:
- ama önce siz başlattınız...
(bkz: kendini kendi gözünde küçültmek)
kendine saygısı olmayan insandır muhtemelen. ama uzun süre bir işsizlik dönemi geçirmiş yakaladığı bu fırsatı son fırsat zannederek işi kaçırmak da istememiş olabilir pekala. saygı duyarım sadece.
türkiyede iş aradığının farkında olan insandır. makine mühendisine asgari ücret önerildiğini bilen insandır.işverenin aynı zamanda eşittir götveren olduğunu bilen insandır daha say say gider bu.
patronun gözüne girmek isteyen eleman halidir.
nasılsa isteyeceğim maaşı vermezler diyerek, söylemeye gereği duymayan kendine güveni eksik bir kişidir.
işsiz gezmekten bitap düşmüş benliğini kölelik düzenine adapte etmeye uğraşan kişidir.
özgürlüklerin romantizmine bürünmüş küresel medeniyetimizin kan, çelik ve kayıp ruhlardan inşa ettiği yapı içerisinde baki olan tek şey köleliğimizdir.
saygıdan bunu yapamayacağını düşünse de aslında işe girmeden kendini patrona ezdirmeyi kabul etmiş kişidir.
iş görüşmesinde maaşın ne kadar olacağını elemanın söylememesi gerektiğini bilen kişidir.
yurt dışına çıkarken maaşı sorup ahalahey bu kadar para alacağım oley oley diye sevinçten uçan, akabinde ilk maaş çekinde %40 - 50 arası kesintiyi görüp dumura uğrayan her babayiğidin gülüp geçeceği kişidir.
4 yıllık üniversite mezunlarının polislik için başvurduğu, eğitim fakulteleri mezunlarının habire kpss ye girdiği, mühendislik öğrencilerinin, bilgisayarda 3 dakika da 90 kelime yazarak zabıt katibi olmaya çalıştığı, beden eğitimi öğretmen adaylarının itfayecilik için başvurduğu ülkede; istediği maaşı söyleyememesi ne kadar abes, ne kadar kabul görülmez ki. sizce bu ayıp bu kişilerin mi?
benim bu. asla rakam söylemem. asgari ücretin x katı, y katı şeklinde konuşmak her zaman yeğdir. genç asuserler diyecek ki neden?

şöyle izah edeyim; siz, eğer sözleşmenizi böyle yaparsanız, hem şirket içindeki zamlarda, hem de ortalama 6 ayda bir asgari ücrete gelen zamlarda cebiniz, bankamatik kartınız şenlenir. unutmayın, işveeren her zaman sizden daha zengindir dostlar.
söylesede istediği maaşın olmayacağını bilen kişidir.
her daim asgari ücrete mahkumdur.
konuya 'ne iş olsa yaparım' ile başlamışsa.
(bkz: burası türkiye)
salağın tekidir. her insanın kendi yaptığı işi ile ilgili kendisine ait bir bedel görüşü ve bu görüşü 3 aşağı 5 yukarı destekleyen de bir piyasa rayiçi vardır. şirketi biraz araştırır ve kafanızdaki rakamın bir kademe üzerini söylersiniz olur biter. iş zaten paraya kalacak ve sizi alacaklarsa mutlaka sizden tekrar bir değerlendirme isteyecekler ya da direkt kendi öngörülerini söyleyeceklerdir. yani sizin ederiniz onlara göre ne ise onu mutlaka belirteceklerdir. eğer sizi almaya niyetlendiler ve işi yapacağınıza dair ikna oldularsa, mutlaka ortak bir rakamda buluşursunuz. ama siz benim ederim 3000 tl/ay deyip 1200 tl'ye eyvallah diyorsanız o zaman ortada büyük bir yanlış var demektir.
patron:memetcim, bizim şartlarımız şunlar, bunlar, onlar, sizler.
M:eee evet bende hepsi biliyorum. kabul ediyorum.
P:tüm kriterlerinde tutuyor. işe alındın memet.
M:ben şey kem küm, bişey.
P:tamam memet minnettar olamna gerek yok.
M:ama ben birşey eee şeyy kemm
P:tamam sıkıntı yapma . Bugün başlayabilirsin işe.
m: (içinden hay ben benim gibi taa) tamam efenim başlıyorum.
iş görüşmesini gözünde büyütüyordur.
bırakacağı izlenimden korktuğu için beklentisini gizleyen kişidir. taktik doğru mudur yanlış mıdır bilinmez.
Lisede iken yaz tatilinde çalışmak için iş görüşmesinde girdiğim durumdur. Lakin ilk haftanın ardından, haftasonu tatilsiz 9-11 aylık 320 tl olduğunu öğrendiğimde patrona siktir çalmışlığım vardır.
Yeni bir ise başlarken;
Maas
ssk
çalışma saati
zorunlu izin nedenleri
yapılacak isin tam tanimi
kesinlikle netlestirilmelidir omurden giden zamana yazik hicbir patronun refahi sizin zamaninizdan degerli olamaz.
iş görüşmesini gözünde büyütüyordur .