bugün

kişinin Bir şeyi tiksindirici bulması...
iğrenç kelimesinin kaynagi, bir olgu ya da meta icin kotu dusunmek; hatta ileri derecede oldugunda kusmak, midesi bulanmak anlamlarini da veren kelime.
herhangi bir nesne olay kişi ve ya duruma karşı beslenilen bir duygudur. iyi bir duygu değildir, hoşlanmamak, sevmemek ve miğdenin bulanması şeklinde de tercümesi olasıdır.
diğer bir anlamıyla tiksinmek.
(bkz: yazarların girdiği entry i eksilerken karşımızda beliren söz öbeği)
(bkz: ıyyyyy iğrenç)
Bağışıklık sisteminin bir koludur. iğrenmek sayesinde bozuk yemek, hastaliklı insan, böcek ,bakteri vs yi yanımıza yaklaştırmayız
onlara ellemeyiz. tiksinme ahlak olgusunu oluşumundada rol oynar . tecavüzcüyü, caniyi. katili, hasta yatağındaki karısını aldatan adamı, rüşvetciyi tiksindirici buluruz. iğrenme duygusunun olumlu bir misyonu vardır hayatta kalmamızı sağlar.
Insanlar iğrenmeyi öğrenmemiş olsaydı soyları çoktan tükenmiş olacaktı. bazen iğrenme dürtümüz kişiselde olabilir. örneğin nihat doğanın
kazağını giyemem gibi.
Insanin pislikten igrendigine hemfikiriz degil mi? Oyleyse cirkin bir kadini opmek insana nicin igrenc gelir?
Gunlerdir dusunmekteyim bunu ah.
bir şeye ya da kişiye karşı tiksinti, bulantı duymak.

ve ben bunu her dakika her saniye duyuyorum, insanlara karşı.
insanların binbir yüzünü ayırtmakta zorluk çekerken, onları takmamaya çalışırken, yaptıkları insafsızlıkları, attıkları kazıkları düşünürken sadece ama sadece tiksiniyorum, üzülmekten çok. çabalamaktan çoktan vazgeçtim 'insanları' kazanmak için, onlarla iletişim kurmaktan çoktan vazgeçtim. her insanoğluna verilen şans bir nebze daha hayalkırıklığı olarak dönüyor sana. bir nebze daha vazgeçiş kazandırıyor hepsi bu. insanlar çok vicdansız, insanlar çok yalancı ve insanlar çok çıkarcı.

bu ankara beni boğuyor, ama en çok da garip olan başka bir şehire de ait değilim, ne özlediğim bir yer var ne de özlendiğim. ne kendimi evimde hissettiğim bir yer. memleketime dönecek olmam bile sevinç uyandırmıyor içimde. yatağımdan görünen anıtkabir'e sesleniyorum;

çok yalnızım be atam !
bir şeyi tiksindirici, aşağılık, bayağı bulmak.

örn: yalnız dolaşan kısa boylu çelimsiz adam o kadar çirkin bir yüze ve kötü bir yürüyüşe sahipti ki etrafta onu farkedenler bir an ondan ve varlığından iğrendi.
mide bulandırıcı olarak görmek.
görsel
yaşamın diğer adı aslında. iğrenmek!

gazetelerden
televizyondan
sanal dünyadan
kendinden
eşten dosttan
ülkenden
dünyandan

her şeyden.

iğrenmeden nasıl devam edebiliyorsunuz? birileri çıkar kıza tecavüz eder, dereye atar; biri çıkar oğlununun ölen cesedini kiometrelerce çuvalda taşır; birileri çıkar insanları cayır cayır yakar, birileri çıkar "allah kitap sakarya" der milletin üstünden dümdüz geçer.

oğlum nasıl sabrediyoruz lan? cidden soruyorum bizi buna alıştıran nedir? korkuyor muyuz, alışmış mıyız neyiz? bizim onlardan farkımız ne? bana söyleyin hele bi benim aklım ermiyor artık. vallahi bi gün üstümü başımı yırtıp koşmaya başlayacağım! deyin bana hele acı duymadan, iğrenmeden nasssssssıl yaşanıyor?

anlı tarih! şanlı tarih! türklük vuuuuuuaaaa!!!

tarihe bak, şana bak, gurura bak!

bok çukuru burası bok.

https://youtu.be/5UpAyna6vDo

dinleye dinleye gazı salasım var ama işte ahhh korku ahh göt korkusu ah!
türk ve kürt, bu iki aşırı milliyetçi halkın yaptıkları ölü yarıştırmak da dahil olmak üzere bir sürü faşistçe hareketten ayrı ayrı iğrenme durumudur.

iğrençsiniz.
insanların bile bile uygunsuz işler yapması görünce bile iğrenmek.
beynin zehirli olarak görüp; sakın yeme lan tadı kötü, sana zarar verebilir, diyerek geliştirdiği uyarı sistemidir.
iğrenmek = insanlar.
Benim için iğrenmek ısLak eLLer iLe vücuduma biLhassa yüzüme dokunmaktır.
Bakımsız kadından...
Pis evden...
Savaşır gibi yemek yiyenden...
Kıroyum ama para bendecilerden...
Taraf olmayı maharet zann edenlerden

Etc.
Hayatta şunu öğrendim ki; insan en çok sevdiklerinden iğreniyormuş, neşesi çok olanın acısı da çok olur çünkü.

Hastası olduğun kaç şeyden bıktın şimdiye kadar düşünsene.
Bir olayın ya da bir kişinin sizin için artık mide bulandırır hale gelmesidir.
mecazi anlamda midesi olanların, büründüğü durum. tabii bu çoğu kişice iğrenilecek bir durumun kabul gördüğü şeylerde olur. ama mecazi anlamda midesiz olan, hiç bir şeyden iğrenmez amk.