bugün

1- Yapılan hiç eğlenceli, masum, komik falan değildir. Orası Allaha ibadet edilen, belirli bir ruh hali ile girilen bir mabettir. Oradan müzik çalmak saygısızlık olduğu gibi soytarılıktır da,

2- Gavur izmir demek beyinsizliktir çünkü izmirliler toptan aynı insan, yada tek bir kişi değildir. Envai çeşit insan vardır izmirde doğl olarak ve iyi insanlar olduğu gibi kötü insanlar da vardır pek tabi. Eleştiri de bunun üzerinden yapılmalı. Ama evet izmir yaşamak istediğiniz hayatı hiç kasmadan, kimseye hesap vermeden riyakarlık yapmadan yaşayabileceğiniz yerdir ve bu açıdan Türkiyenin en iyi yeridir; ve tam olarak bu sebeple Türkiyenin en islamı, dolayısıyla da en çağdaş şehridir. Ha şu videodaki işi yapan beyinsizler izmirin mal yada kötü kalpli kişilerindendir orası ayrı,

3- izmirliyim...
Düşmanı denize döktüğümüzün de yalan olduğunun kanıtı resmen. Türkden çok yunan olan şehir.
Şimdi bir müslüman olarak yapılan yanlış olsa da bu durumu bu raddeye getiren yine sizin emekleriniz oldu

Günde 5 kez megafonla bangır bangır ses arş-ı alaya çıkmış vaziyette dinletirken ''rahatsız oluyor musun, hastan var mı, yaşlın var mı, çocuğun uyuyor mu?'' diye soruyor musunuz? Hele şimdi ezanlar seremoniye dönüştü: sala + peşine ezan + peşine dua + peşine salavat + peşine korona uyarısı + peşine el fatiha! 20 dakika boyunca farklı camilerden, müthiş bir uyumla Arapça malum parti propagandası dinlemek zorunda kalıyoruz

Ezan dediğin normalde camiye çağrıdır sen bunu bir siyasi araç haline getirirsen böyle manzaralara da hazırlıklı olmanız lazım yoksa olayı savunduğum felan yok he yoksa ne izmirliyim ne izmir'de yaşıyorum üstüne Müslümanım ama basmayın kardeşim insanın damarına sonra diyorsunuz niye son bilmem kaç senede ateist ve deist sayısında patlama yaşandı sizin bu siyasal islamcı politikalarınız yüzünden.
(bkz: izmirde camilerde çavbella çalması)

aramaya inanmak.

(bkz: dinci zırvaları)

ayrıca;

(bkz: sizi de sizi alan moderasyonu da)

(bkz: sikeyim)
Zamanında izmir en çok Sivas, Tunceli, Erzincan gibi bölgelerden göç aldı.

Bir de ismet inönü Türkleştirme politikası diyerek kendi elleriyle yolladı bu insanları oraya.

Neyine şaşırıyorsunuz? Koçgiri ve Dersim isyanları nerelerde yaşandı arayın bir bakın.

Gayet normal. Türkün Şiisi bu kadar aydın, laik, seküler olabiliyor işte...
izmir'den yararlı bişey bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Kiliselere katedrallere saygıları sonsuzdur ama camilere gelince ellerinden geleni ardlarına koymazlar.
Bir kesim ısrarla trolleme gibi lanse etse de çok tehlikeli sonuçları olabilecek bir provokasyondur.
bu salaklığı şaka olarak olarak yapmak salaklık.
bu salaklığı gülerek desteklemek ayrı bir salaklık.
ak parti ne zaman zor durumda kalsa bu tip bir salaklıkla gündemi değiştirmek ise bilinçli bir hamledir.
Türkçe ezan provokasyonu demiş.
Aramızda hala Yunan artıkları kaldı mı ya?
zamanında iç anadolu bölgesinde ezan yayın sistemi üzerine çalışmıştım biraz teknik bilgi vereyim.
merkezi bir camii seçilir ve bu camiden canlı veya kayıt ezan okunur. bu camiden okunan ezan radyolink vasıtasıyla yüksek frekansta şehrin yüksek bir yerinde bulunan asıl vericiye gönderilir. buraya kadar güvenli sayılır. asıl güçlü verici aslında bir tekrarlayıcıdır. ezan sinyalini alınca camilerdeki hazır bekleyen alıcılara 6/8 haneli bir dtmf kodu gönderir. ezan okunmadan hemen önce duyulan melodi gibi dıd dırı dıt gibi duyulan ses aslında bir şifredir. bu şifre camilerin ses yayın sistemini açar ve artık ne geliyorsa hoparlörden yayımlanır. demem o ki, herhangi bir vhf band tesizle doğru frekans ve dtmf koduyla isteyen herkes bu sisteme girebilir. daha da kötüsü bu bilgiler deneme yanılma yöntemiyle bile bulunabilir. kimseyi suçlamak istemem ama o şehirde bulunan tüm amatör telsizciler bile zannediyorum bu bilgilere vakıftır. eskiden televizyona birkaç ayar çekip tv'den bile ezan yayınını alabiliyordum. sistem o kadar basit anlayacağınız.
bu güne kadar böyle bir şey yaşanmaması bile mucizeydi bence.
sanırsam imamlar gizli gizli çav bella dinliyor

yanlışlıkla apollö den vermiş.
ne var yani bunda, her gün her gün sela, ilahi, ezan dinlemekten müslümanlar da sıkılmış olabilir yani. ayrıca zamanında camilerde dombra çaldıran siyasileri, ibrahim tatlıses çaldıran insanları da unutmayın.
ayıptır, alçaklıktır, provakatörlüktür. Neden bizim ülkemizde insan gibi siyaset yapılamıyor? Neden sağın ve solun çomarı bu kadar ahmak. Bu rezilliği tamamen izmir'e yüklemek bence yanlış olur. Bir kaç edepsiz solcu çomarın pisliği.
Amacı neydi ki? Yunan da gelse bunu yapar herhalde. Kendi kültürüne dinine insanına saygı duymayan şahıslara ait eylem.
Ajan provakatörlerin oyunudur. Hiç kimsenin bu oyuna gelmemesi gerekir.
Camiler müftülüğe,
Müftülük diyanet işleri başkanlığına,
DiB Cumhurbaşkanlığına bağlı.
Bakış açısına göre değişecek hede. Ezanın yüksek sesli okunmasından rahatsız oluyorsan, ne okunduğunun bir önemi yok. Amma velakin o iş öyle değil. Gereksiz, saçma. Ne gerek vardı?
Bella ciao (çav bella) dinlenince coşturan sevdigim bir parçadır benim, klasiktir. Yeri yanlış olmuş. Şarkı da grup yorum ile özdeşleştirildiginden hafızalarda pejoratif anlam taşıyor zaten. Ama şarkının böyle bir şeye alet edilmesine yazık. Orjinalini belediye hapörlerinden versinler herkes dans etsin.
ülkedeki ikiyüzlülüğü bir kere daha bize gösteren olay. camilerden seçim müziği çalarken susanlar, caminin içinde miting yapılırken ağzını açmayanlar ve o camilerin cemaatinden çatır çatır oy isteyen kendi! partilerinden adamlarla kol kola olup aman ne olurmuş istedilerse diyenlerle, yine cami minarelerinden çav bella selda bağcan çalındığında demin saydığım her şeye haklı olarak karşı çıkanların bunu savunmaya kalkmasıyla gözler önüne serilen ikiyüzlüler meydan savaşıdır bu. her ikiside kabul edilebilecek bir durum değil. bunu söylemek bu kadar mı zor?
https://www.memurlar.net/...frekansina-girmisler.html

komedi gibi olay hatta sorumlu bir kadın tutuklanmışlar. sebebi ise cami hoparlöründen çav bella çalması.

tabi adamlar uslanmamış bu akşam saatlerinde ise selda bağcan çalmışlar.

https://www.memurlar.net/...gcan-sarkisi-calindi.html

bu tarz eylemlere son vermek için merkezi sistem uygulamasına son vermiş izmir müftülüğü.

benim korkum "parçala parçala ye beni" gibi bir parça çalınması

aslında bu bir ilk değil.

(bkz: cami minaresinden dombıra çalan parti)
Bence Bu işin piri Kibar feyzo.
https://youtu.be/Q11U0DzzzZ8

Gene de ne boş uğraşlar la bunlar, ne gerek var?
Hanginiz yaptı la?
Yıllar evvel yanlışlıkla böyle bir şeyi ben yapmıştım.
Askerdim. Tunceli'de. 2700 rakımlı bir dağ karakolu.
Karakol içinde bir hoparlör sistemi var. Eskiden aşağıda bulunan terk edilmiş mezraya duyuru için yapılmış.

Bir gün komutan "müzik çalar bağla marş çalsın hoparlörden" dedi.

Bende ipodu ayarladım. Liste oluştırdum. Taktım. Bangır bangır izmir marşı, tuna nehri çalıyor.

Sonra sanırım alet kafayı yedi yada benim diğer listeye geçti.

Üst bölgesinde oturmuş "şu dersimin dağları" diye mırıldanıyorum.ulan meğer hoparlörden çalıyormuş.

Fark etmemle koştum. Karakol karışmış. Cemo dan önce çav bella da çalmış herkes müziği kapamaya çalışıyor.

Düşünsenize karakolda "alnında yıldızlı bere elinde mavzerinle çıkıp dersim dağlarında türkü söylemek var ya" çalıyor.
:)
Yine ucuz yırttık. ipod benimdi ama "emanet kutusundan aldım. Eski askerlerden birinindir" dedim.

Velhasıl.
Jandarma karakolu hoparlörlerlerinden dersim dağlarına çav bella ve cemo dinletmişliğimiz var.
unutulmayan rezalet.

https://streamable.com/d43ykl

bu bayrak inmez, bu ezan dinmez.

(bkz: gavur izmir)
görsel