bugün

alsancağın göbeğinde lozan da otobüs beklerken at boku kokularına maruz kalıyorsam eğer oy verenlere teşekkür ediyorum. ya körsünüz ya fazla iyi niyetli. sizleri şehir dışında başka belediyeleri görmeye davet ediyorum. allahın konyası bile geniş caddeleri, temiz sokakları ve şehirciliği ile bizden çok önde. ha ben sol parti istiyorum dersen git eskişehire izmire 50 basar. artık izmirin titreyip kendisine gelmesi lazım. uyanık olmak lazım.
Küfür etme yeteneğinin gelişmesine hergün biraz daha yardımcı olan belediye.
Otobüsleri protesto edip dolmuşa binme zamanı.*
bu kadar bok atılmasını hak etmeyen belediye. yaşadığı zorluklara rağmen bir şekilde hizmetini sürdürmeye çalışmaktadır. iktidar partisinin olmadığı için zaten devletten gerekli desteği görmemektedir. üstelik yıpratılmaya çalışılmaktadır. arada kızdırdığı uygulamalar olsa da diğer belediyelerle kıyaslandığında tek geçilesidir.
metro projesini bir türlü ilerletemeyen, basiretsiz belediyedir.iktidarın koyduğu taşları da söylemek gerek.
bünyesindeki kuruluşu eshot ile şehiriçi taşımacılığını da üstlenen belediyedir. yaptıkları zam daha doğrusu mahkeme kararına sadece ve sadece 24 saat uyup daha sonra da tam ücret bilet fiyatını 1.55 tl'ye çeken buna mukabil 90 kuruşluk indirimli bilet fiyatını da 85 kuruşa çekmişlerdir. öğrencilere ve öğretmenlere zorunlu değil ama mecburi kıldıkları kartlarla da öğrencilerden kelle başı 10 lira toplamışlardır. kart almak istemeyenlerden de yeni yılda tam ücret düşüreceklerini belirterek zorunluluk değil mecburiyet yaptıklarının göstergesidir. ayrıca 3 büyükşehir göze alındığında tam bilet fiyatı 1.55 tl ile en pahalı şehirdir. durdurulan metro yapımı ihalesini belediye olanaklarıyla tamamlayacaklarını söyleyerek şaka değil herhalde ironi yapıyor olmalılar. zira kendilerinin öngördükleri tahmini verilere göre 2010 yılı gelir 529 milyon tl ve fakat gider 565 milyon tl dir. buna rağmen tam bilette en pahalı büyükşehirdir(istanbul,ankara ve izmir arasında). bu bilgiler ışığında metroyu tamamlamak büyük mizah anlayışına sahip olmaktır.
belediyecilik olarak iyi yanları yok mu? şüphesiz var amma velakin devenin boynunun eğri yerlerini göstermektir eleştirmek.
25 kuruş ulaşım zammı da benden tepki görür. öğrenciden rant sağlamak, söyledikleri sosyal belediyecilik anlayışında yer almamaktadır.
rahmetli ahmet pristina'dan sonra iyice sıçmış batırmışlardır. hizmetten anlaşılan sağlam yolları kazıp durmaksa bunlar bir numaradır. zaten bir çok izmirli de akp'nin atatürk ve cumhuriyet düşmanı adayları kazanmasın diye bunlara oy vermişlerdir.
2 üniversite okuma çabası içinde olan ben bir kaç dersimden devamsızlık yapmak zorunda olup şu yeni öğrenci kartları için vakıfbank sırasında helak oldum. hadi bizim belediyenin yaptığı denyoluk peki sen vakıfbank niye bu paraları adam gibi btm den yatıramıyoruz da içerde sıra alıp bir de domuz gribi salgını varken ( bu yeni aklıma geldi ) içerde sıra bekliyoruz ve sıra da gelmiyor. evet gelmedi saat 4 e yakın şehit fethi beydeki ana şube eshot başvurularına kapattı kendini ve ben girmediğim derslerle kaldım. kentkartçıya bakiye doldururken, kentkartçının " tam mı ? " sorusuyla da cinnetin eşiğinden döndüm. tam ve öğrenci biletleri ve hatta metro jetonlarının fiyatları konusuna ise hiç girmiyorum.
nakit paraya sıkıştığını düşündüğüm belediye. paso şeklindeki öğrenci kartlarından 10 lira istiyorlar. geçen sene okulumuz bize sarı kartın yanında bir de mavi kart dağıtmıştı paso niyetine, ne gereği vardı?
akp'den sonra izmir'in önündeki diğer bir engeldir.

aziz kocaoğlu'nun dünyadan haberi yoktur. yanındaki danışmanlarından öğrenir her şeyi. o danışmanları da onu yanlış yollara saptırınca bitmeyen projeler çöplüğü ortaya çıkar. ayrıca aziz başkan alt kademelerdeki kişilere söz geçiremez. mesela zarar etme şampiyonu olan eshot'un genel müdürünü değiştiremez. trafik derseniz ayrı bir çiledir. yollar köstebek çukuru gibi olmuştur. aana yollarda bile kafam kadar koca ve derin çukurlar her geçen gün artmaktadır. kronik tıkanıklık yaşayan kavşaklarda yeni çözümleri yoktur. bir iki proje ile her gün binlerce insana onlarca dakika kazandırabilecekken hiç bir şey yapılmamaktadır. hala rahmetli priştina'dan kalanları tamamlayıp bir şeyler yapılır.

akp elinden gelen her türlü engeli çıkartıyor kabul ancak belediyenin de eli armut toplamaktadır. mesela en son iptal edilen alsancak-turan imar planının davası sürerken belediyeden mahkemeye bir sayfa bile savunma yazısı sunulmamıştır. daha fazla baskıya maruz kalan yılmaz büyükerşen tüm engelleri aşıp eskişehir'i cennete çevirirken izmir her geçen gün bir mega köye benzemektedir.

dürüstlüğe falan bir şey demiyorum ama izmir gibi bir kent vizyonu çok daha geniş, tuttuğunu koparan ve iş bitirici bir başkanı hak ediyor.
chp'nin elindedir. 5 km metro yapmaktan acizdir. ellerinde dosyalarla dolaşıp memleketi kurtaranlar nedense elllerindeki izmir'e hizmet getirmedikleri gibi bunun suçunu da ak parti'ye atarlar.

tayyip erdoğan'ı başbakan yapan şey istanbul'da belediye başkanıyken yaptığı hizmetlerdir. demek ki neymiş iktidar partisinin belediye başkanı olmasan da hizmet edebiliyormuşsun.

chp'ye bugün oy vericem diyenler gelip izmir'de senelerdir bitmeyen 5 km lik metroyu görsünler. sonra bir daha düşünsünler.
ankara çankaya belediyesiyle yarışan belediye. ısrarla chp kazanır ısrarla millete eziyet edilir. ne diyim size müstahaksınız işte.
her tarafı parka boğan, kilometrekareye 5 spor aleti parkı yapan, kentkarta zamda sınır tanımayan, 2008 yılında bitmesi gereken aliağa-menderes tren hattını hala bitirememiş olan, işçi çıkarmada ön sıraları kimselere kaptırmayan, son yedi senedir iş yapmayan, kaldırım taşlarıyla uğraşan, durup durup konser düzenleyen, hayvanlara yeni mekan bulurken ve köpek parkları imar ederken, insanların gitgite fakirleşmesine, istihdamın yükselmemesine rağmen etkinliklerine ısrarla devam eden, yalnızca atatürk üzerinden siyaset yaparak oyları toplayan, aslında çoğu insanın da akpye alternatif olmadığı için oy verdiği, chp belediyesidir.
istisnasız her gün ahmet priştina'yı arayan belediyedir.
aziz kocaoğlu ile arama çalışmaları başlamış ve devam etmektedir.

herkes biliyor ki, akp ağızları dedi, bize oy vermezsenin yatırım yapılmayacak-hizmet götürülmeyecek izmir'e diye. ve oy vermedik. çok da iyi ettik. ama hizmet verilmeyişinin-kaynak aktarılmayışının yanına bir de yeteneksizlik, vizyonsuzluk ve basiretsizlik eklenince işte bu hiç de iç açıcı olmuyor.

inönü caddesi trafiğe kapatıldı. inönü caddesi de caddedir hani. öyle böyle değildir. trafik ara sokaklara verildi. sahil yolu daha ilk günden ızdırap oldu. bu 1 yıl sürecek. sebep de üçyol-üçkuyular metrosu. o bitemeyen metro.

şimdi bu belediye ne yapıyor bilemedik. ihaleler sorunluydu, engel olundu evet biliyoruz ama sen de bi şey yap di mi. eskişehir'de de akp yok ama yılmaz bey coştu gidiyor. bizim aziz bey orada öyle duruyor.

insan bi şey üretir ya. ne bileyim göztepe iskelesine ek sefer koy mesela. 24 saatte 3 sefer yapıyor burası sadece. arttır işte seferleri. rahatlat trafiği. ııhh yok. olmaz.

anlamadım ben bu işi, bildiğim o trafikte kıyametin kopacağı. bunun ambulansı var, itfaiyesi var. yağmuru var, kışı var di mi azizcim.
göztepe iskelesine ek sefer koymayı nihayet akıl etmiş belediye.
o süs olarak iyiydi orada gerçi, ne gerek vardı. di mi ama.
HiZMET Mi ARIYORSUNUZ? işte bu belediyede yoktur.

not: izmirliyim. buca. biliyorum ki siz sadece izmirli olanların yorum yapmasına izin veriyosunuz izmir hakkında, ondan dedim.
kazmalardan hırsızlardan çok konuşup az iş yapanlardan müteşekkil belediye.
Türkiye nin en gözde ve örnek alınması gereken belediyedir.HALK memnunki oy atıyor.
bu aralar her inönü caddesine yolu düşünden sağlam beddua yemektedir.şöyle ki, metro çalışmasından dolayı otobüsler mahalle aralarından dolanmakta olup,yarım saatlik yol 1 saati bulmaktadır. ayrıca, örneğin narlıdere'den 3 yola gitmek isteyen zavalli kişimiz, 3 kuyulardaki pazar yerinin arkasında inmek zorunda olup, ordan hatay&üçyol otobüslerine tekrar binme zahmetine katlanmak durumundadır. her şey metro için eyvallah tamam ama umarım bu sefer aralıksız bir şekilde çalışmalar devam eder. zira, ilk yapımına başladığında 2 yıl gibi bir süre tanınmış idi, ki bu 2 yıl dolalı epey oluyor.
zamanında gaziemir ve çiğli'de toplam 6 alt geçit* yapılırken de, yani bu bölgelerdeki çalışmalar yüzünden trafik sıkıştığında da, benzer eleştirileri, bedduaları almış belediye. ancak bu altgeçitler tamamlandıktan sonra, aynı kişiler "trafik ne rahatladı be, iyi oldu iyi", "artık ışığa falan takılmadan gidiyoruz" diye yorumlar yapmıştır.
şu an hatay'da da aynı sıkıntılar yaşanmaktadır, ancak eminim ki çalışmalar bitince aynı insanlar yine, "iyi oldu iyi" diyeceklerdir, demelilerdir de.
burada altı çizilmesi gereken nokta; belediyenin metro çalışmaları sırasında akp yönetiminden, ve devletten hiçbir destek görmemesi, hatta engellenmesidir. akp, desteği geçtim, engel olmasa bu sıkıntılar daha az yaşanacaktır.
öte yandan izmir'den hiç çıkmamış, sadece birkaç haftalığına bir şehre geçici olarak gezmek için gitmiş bireylerin, "başka şehirler aşmış, biz yerimizde sayıyoruz" demelerine ise gülüp geçmekteyim. bu başka yerde yaşamadığı için karşılaştırma fırsatı bulamayan bünyenin elindeki şehrin değerini bilmemesidir.
heryer gezmek için gidildiğinde güzel gelir, ama orada yaşamaya başlayınca işler değişir.
3 yıl bursa'da yaşamış bir birey olarak; ve meşhur akp belediyeciliğini yakından görmüş bir birey olarak demeliyim ki; bu akp belediyeleri devletten yüzde yüz destek almalarına rağmen izmir belediyesi kadar bile iş çıkaramamaktadırlar. son 5 yılda, akp bursa'ya sadece 2 (acemler ve organize) altgeçit yapmışken, izmir belediye 6 altgeçit yapmış, üstüne üstlük avrupa'nın en büyük konser salonunu, ve avrupanın en büyük doğal yaşam parkını yapmıştır. akp belediyeciliği, belediye kasasını birilerinin himayesine verip, yöneticilerini badem bıyıklılardan seçerken, yukarıdaki örneklerimi geçtim, hiç hizmet vermemiş olsa bile izmir belediyesi en azından bunu yapmamıştır. kutlu doğum haftası etkinliklerine bilmemkaç para harcamamıştır.
altgeçitleri, kültür saraylarını, sanat evlerini, doğal yaşam parkını, türkiye'nin en büyük metro ağını saymıyorum; en azından 29 ekimi, yılbaşını organizasyonlarla, konserlerle geçiren belediye anlayışını seviyorum. bunun kıymetini anlamayan izmir'lileri ise en az 1 yıl akp belediyecilik anlayışı tarafından yönetilen bir şehirde yaşamalarını tavsiye ediyorum.
tabiki bu görüşlerim sınırsız destek anlamında görülmesin; bu görüşler şimdiye kadar yapılan hizmetlerin, başka bir şehirdeki abartılan akp belediyeciliği ile karşılaştırılmasıdır. yoksa chp izmir'i çantada keklik görüp, hizmetini keserse, en büyük eleştiriyi yine bizlerden görür, inanıyorum ki bir daha da seçilemez.
5 yılda (hatırlayamıyorum, daha fazla olabilir) metro bitiremeyen, düzenin içine sıçan belediyedir. demeyiz efenim demeyiz! 'oh, ne iyi oldu' demeyiz! yıllar önce kapatılan inönü caddesi gibi işlek bir caddeyi şimdi açsalar ne değişir? daha bük sorunlar ortaya çıkacak..
mesela;
yıllar içinde çoğalan araçların otoparkı haline gelmiş inönü caddesi, açıldığında orada bulunana arabaların nereye çekileceğini çok merak etmekteyim.. daha 5 yıl sürer ama, bu işi eline yüzüne bulaştıran sayın aziz kocaoğlu, metro bittikten sonra 'hizmet yaptık' diye ortalığa çıkıp gövde gösterisi yapacak. ama bütün göztepe tarafı bilir ki, hizmet değil, işkence etmiştir..

doğalgaz olayında sokakları delk deşik bırakıp, aylar sonra kapatmışlardır. tampon kıran, lastik parçalayan arabaların haddi hesabı yoktur kuzularım. kapattıktan sonra 'oh be ne güzel iş yaptı' demedik, çünkü çektiğimiz eziyetlerin yanında, hizmetler koca bir hiç kalır..

nihayetinde, sloganları 'işimiz beceriksizlik' olarak değişmiştir.. rahmetli piriştinadan sonra çivi çakmadı desek yeridir..
525'e kentkart zorunluluğu getirerek öğrenci tepkisine maruz kalan kurumdur.
Büyükşehir belediyenin parasıyla Aziz Kocaoğlunun kendine resmi olarak ; "Varyant şato yenileme restorasyonu yapılması işi" adı altında başkanın misafirlerini ağırlayacağı (sanki izmir'de otel yok o da ayrı konu), fakat tamamen kendisine tahsis edilmiş bu şatonun başkanın cebinden 5 para çıkmadan nasıl ev sahibi oldğunu gözler önüne seriyor.Resmi olarak şöyle buyurmuşlar ;
http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=7235
Sonunda aziz başkan iyi haberleri verdi, öncelikle yapılan ihalelere belediyelerin şirketleriyle girileceği haberini verdi yani bundan sonra işçileri sömüren taşeronlar yalan oldu.ayrıca toplu sözleşme yapılacağını da haber veren başkan 12 Eylül öncesi önemli adımlar atarak sevindirmiştir. *
http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=8112
http://haber.gazetevatan.com/memura-toplu-sozlesme-taseron-isciye-mujde/325026/9/Siyaset
ak parti nin elinde olsa izmiri abad edecek belediye. şimdi ise tamamen vasat hizmet veren belediye....''ama hayııır onlar chp liii ilerici bi keree'' demeyen her insan bu vasatlığın farkındadır.
akp nin para göndermediği ve yaptığı metro ihaleleri iktidar emri ile baltalanan belediyedir.