Tek yanlı aşk kişiyi nasıl aptallaştırıyor ? Nasıl unutmuşum senin bir başkasını sevdiğini..
"Güçlüler insanlar arasında hiçbir şey yapmaz. Konuşup durmaktan başka..." (bkz: kirpinin zarafeti)
"o dünyanın en ünlü adamı sorun şu ki , dünyada değil" (bkz: the martian).
insanların kişiliklerinin ortaya çıktığı üç yer vardır, derler. Yolculuk, içki masası ve kumar.
felek, tesadüflerle sağ gösterir ve gerçeklerle sol vurur. mutluluk, bu ikisi arasında geçen sürede yaşanır...
"ilginç adamlarla tanışmak paris birazdan bombalanacakmış gibi korkutsa da beni, ilginç kadınlarla tanışmak la strada operasında perde açılıyor gibi bir şükür duygusuyla doldurur içimi" Ece Temelkuran- Düğümlere Üfleyen Kadınlar.
seni ilk gördüğüm anı hatırlıyorum da, sanki sana tekrar kavuşmuştum.
bir kitap okudum hayatim degisti.
(bkz: yeni hayat)
"güç de para da nüfuz da ondaydı. gazetenin hem sahibiydi, hem yazı işleri müdürü, hem de onun yardımcısı. hem dışişleri bakanıydı, hem yargıç. kriket oyuncusuydu, yarış atları da onundu, yatlar da. (...) sis dışındaki her şey onun kontrolünde görünüyordu. yine de öfkeliydi."

virginia woolf - kendine ait bir oda..
sonra tek kare fotoğrafın çıkıyor karşıma
ahhhh diyorum
yine bana bakar gibi bakmış.
Herkes gülünden sorumludur.
bazı aşklar o kadar büyüktür ki; birileri kelimelere dökse, yine de tefsir edilmeye ihtiyaç duyar.
"hayallerinde bile korkar mı insan?"

(bkz: tehlikeli oyunlar)
Fakat uyanış tek başına kurtuluşu tekeffül edemez. Uyanış, kurtuluşun gerek şartlarındadır ama yeter şartlarında değil. Bir uyanış olmadan bir diriliş, bir diriliş olmadan bir kurtuluş olmaz.
Diriliş, bir uyanışı ve bir Rönesans'ı da içinde bulundurmaktır.
Git kendini çok sevdirmeden. (bkz: tuna kiremitçi)
Kürşad öldü ama attan düşmedi, kürşad öldü ama yenilmedi.
seni seviyorum. Öyle deli gibi değil, gayet aklı başında seviyorum. Kürk mantolu madonna dan.
özgür olmayı deneyin: açlıktan ölürsünüz. bütün aşağılanmalarımız açlıktan ölmeye karar veremememizden gelir.
(bkz: çürümenin kitabı)
Kullanılmış ilişkilerdeki ikinci el ucuzluğunu aşk zannediyoruz.
Hayır o sözler söylendi.
Hayır o şarkıya ağlandı daha önce.
Hayır o çiçekler birer pahalı klişeden ibaret.
Kırmızı gül aşk demekmiş!
yok ya?
Bütün aşklar aynı şey demek değil ki!
Sarı gül ayrılık anlamına gelirmiş!
Hadi oradan!
Kim uyduruyor bunları?!
Hangi çiçek toptancısı isim verebiliyor binlerce şairin milyon yıldır adlandıramadığı şeylere?
Aşkı, ayrılığı, sevdayı şairlerden daha kolay anlatıyor çiçekçiler; parasını ödeyin yeter.
Doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini bir hafta önceden hatırlayın yeter.
Yerli yerinde olsun klişeleriniz.
Şarabınız ve mumlarınız hazır olsun!

(bkz: Yılmaz erdoğan)

(bkz: hijyenik aşklar)
Tiyatro bitti beklemeye lüzum görmüyorum.
(bkz: Ruh adam)
(bkz: Hüseyin nihal atsız)
“insan her zaman aynı insanları görürse, bunları yaşamının bir parçası saymaya başlar. iyi, ama bu kişiler de bu nedenle, yaşamımızı değiştirmeye kalkışırlar. bizi görmek istedikleri gibi değilsek hoşnut olmazlar, canları sıkılır. çünkü, efendim, herkes bizim nasıl yaşamamız gerektiğini elifi elifine bildiğine inanır. ne var ki, hiç kimse kendisinin kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini bilmez.”

paulo coelho - simyacı
"adam kırmızıyı seviyordu, kadın maviyi... olsun, bunları birleştirip bordoyu bulabilirlerdi fakat bileştirmediler."

-------

"hayat istediğimiz şeyleri avucumuza kibarca bırakmadığı gibi, talancı misali de, neyimiz var neyimiz yok almaya çalışırken, acılar içinde debelenip bir köşede ölmeyi beklemek anlamsız."

----

"sen bana az sonra ölmeyeceğini ispatla, ben de sana amerigo vespucci ile boğazda bir yemek ayarlayayım"
Bunca yıldır varlığından haberdar olmadığım biri nasıl oluyor da benim için bir ihtiyaç haline gelebiliyordu - Kürk Mantolu Madonna.
.. olmayan mutluluğun yerine şairane bir rüya.
siyah beyaz bir yaşam, griye çalan hayalleri ile mutluydu..