bugün

eğer tanrı varsa bizi sınıyordur.
eğer tanrı yoksa biz kendimizi sınıyoruz.
eğer tanrı bizden biriyse kimse kimseyi sınamıyor.
eğer tanrı onlardan biriyse herkes herkesi sınıyor.
sherlock holmes bir şeyi saklamanın en kolay yolu onu görünebilir bir yere koymaktır.
Ben sadece fazlasıyla ciddiye almıştım, küçükken babamın bana birini üzdüğümde söylediği o sözü. " kendini karşındakinin yerine koy" ve ilk başlarda bunu o kadar çok yapmıştım ki, bir gün dönüş yolunu yani kendimi bulamadım.

Hakan GÜNDAY, Kinyas ve Kayra.
"yalnızlığın dinini yayıyordum"
"gözyaşıyla ödenmiş bedel, tuzlu suyla geri verilmez."

"evet, düşünüyorum da, insanın uyandığında arzunun kerpetenlerini hissetmesi, pişmanlığınkileri hissetmesinden daha iyi."

"aşk her zaman davetsiz bir konuktur. raslantı ete kemiğe bürünür; tutku bükemediği eli öper."

Amin Maalouf- Yüzüncü Ad.

(bkz: le periple de baldassare)
''Apollon Apollonoviç Ableuhov çok saygıdeğer bir soydan geliyordu. soyunu adem'E dayandırıyordu.'' * *
"sizi seviyorum. Öyle deliler gibi değil, gayet aklı başında seviyorum." Kürk mantolu madonna dan
Saçmalama doktor
insanın babası ölür mü ?
"bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile... ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. canı sıkılıyordu, hepsi bu. insanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

albert camus - düşüş
"her şeyi içinde boğmaya mecbur olmak, diri diri mezara girmekten başka nedir?"

sabahattin ali - kürk mantolu madonna
insanlar birbirinin maddi yardımlarına ve paralarına değil, sevgilerine ve alakalarına muhtaçtırlar. bu olmadıktan sonra, aile sahibi olmanın hakiki ismi, "birtakım yabancılar beslemek"ti.

sabahattin ali - kürk mantolu madonna.
Kendimi bilmem ama acıyan yanlarım sana hakkını helal etmez.
Anmayacağım artık adını feleğin demirden kadını.
Adam giderken kadına ömrün saçların kadar uzun olsun dedi.
Ve o günden sonra hiç saçlarını uzatmadı kadın.
"Yalan olduğunu bilsen dahi inanacaksın insanoğluna, yani dinleyeceksin onu, niçin yalan söylediğini anlamaya çalışacaksın. Bazen yalan, insanın özünü gerçeklerden daha çok açığa vurur!".

maksim gırki - bozguncu
'sakın kimseye bir şey anlatmayın, herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra'
Salinger- Çavdar tarlasında çocuklar
"Her kim ki, sevmeyerek bakarsa Yusuf'u cirkin görür."
"Biz bir diyet toplumuyuz Faris, çok büyük bedeller ödeyerek öğreniyoruz bir bardak su kadar yalın gerçekleri. Onca can, onca insan, onca emek, onca birikim heba olup gidiyor. Ve her kuşak bizim yanlışlarımızı unutarak başlıyor işe." (bkz: Kaf Dağının Önü)
"Dört ayak iyi, iki ayak kötü."
(bkz: Hayvan Çiftliği)
eğer ruh halini teşhis edimesi gereken bir şeye dönüştürürseniz, ona uygun ilacı da muhakkak bulcaksınızdır.
(hayat bir tesellidir)
"i have to remind myself to breathe, i have to remind my heart to beat!"

(bkz:  emily bronte)
(bkz:  wuthering heights)
sanki onu tanıyormuşum görsem bilecekmişim gibi bakıyordum geçenlere.

Yusuf Atılgan – aylak adam
bir insanın başka fırsatları olmasına rağmen onları reddedip sürekli aynı kişiyle sevişmek istemesine, bu mutluluk verici duyguya aşk denirdi.

''onu kollarımın arasına alır almaz hissettiğim huzuru nasıl anlatmalı? kalabalığın kafamın içinde dur durak bilmeden dolanan uğultusu, orkestranın tangırtısı ve şehrin iniltisi sandığım amansız gürültü, ondan uzak olmanın huzursuzluğuymuş yalnızca. gözyaşları ancak tek bir kişinin kucağında dinen bebeklere olduğu gibi, içimi derin, yumuşacık ve kadifemsi bir mutluluk sessizliği sarmıştı.''
Evlenme teklifi yerine hoşlandığım hatuna çocuk bezi verebilirim, Anlarsa benimdir.

ahmet batman- sabah uykum
şizofren aşka mektup / sayfa 78, full.
sen elmayı seviyorsun diye elma seni sevmek zorunda mı diyenlere kanma.
elmayı seviyorsan elmanın kurdu olacaksın.
o seni sevmeden çürüyüp gitmesin.
sen onu ye bitir.