bugün

entry'ler (2190)

meditasyon

Mobil meditasyon uygulamaları ile ilgili şöyle bir anket, kullanan yazarlar cevaplarsa çok sevinirim.

https://docs.google.com/f...B-gIYSYXMgAxjh8KWho0/edit

dehb

şu yaşımda(34) aldığım teşhistir. Vücudum sinyaller vermeye başladığında, panik içerisinde oradan oraya koşup hiçbir şeye yetişemediğimi farkettiğimde durumun artık basit bir motivasyonsuzluk olmadığına nihayet ikna oldum. şimdi dönüp geçmişe baktığımda aslında belirli dönemlerde bundan şüphelendiğimi ve hep başka bir gerekçe bularak kendimce çözümler bulmaya çalıştığımı ama hep yarıda bıraktığımı farkediyorum. ek olarak bir de "bu işi sevmiyorum, sevsem yapardım", "istersem yaparım, demek ki yeterince istemiyorum" , "hayatım çok kalabalık, sadeleştirmem lazım" vb gibi söylemlerle durumu maskelemişim meğerse.

boyumdan büyük hayallerim var diye kendimle dalga geçerdim. neler neler yapmak isterdim de bir türlü enerji bulamazdım, doğru zamana denk getiremezdim. anahtar kelime; "odaklanamazdım." çünkü çok şey isterdim. tüm boş vakitlerimi doldururdum. sonra da her şeye üşenip evde otururdum. bazen de enerji patlaması yaşardım. aynı güne 5 farklı aktivite sokuştururdum. ben tüm bunların sebebini basit bir mutluluk/mutsuzluk durumu sanıyordum, değilmiş. ne tuhaf...

En azından şimdi adını koyabiliyorum. bunla yaşamaya çalışmak zor ama daha farkındayım artık. hayırlısı diyorum artık.

yapıldığında insanı rahatlatan şeyler

Dağınık dolap ve çekmeceleri temizleyip düzenlemek.
Ps: Evet, Başak burcuyum.

aşk ı memnu

Mükemmel bir dizi. Türk dizi tarihinde “kaliteli yapım” olgusunun öncüsüdür diyebilirim. Aynı heyecanla sürükleyebiliyor yıllar sonra bile. Güncelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Çünkü karakterler çok gerçek, kurgu çok başarılı. Bir kitap uyarlaması olmasına rağmen senaryo gayet özgün. Tekrar izlediğim seferlerde olay örgüsü daha da bir oturuyor kafamda. Hangi karakter neyi ne motivasyonla yapmış gibi detaylar net anlaşılıyor, inci gibi işlenmiş, sırıtmıyor. Ve her izlediğimde düşündüğüm bir şey daha var; bu dizide asıl suçlu kim?

Evet, Bihter aldatan kadın olarak şimşekleri yeterince üzerine çekti. Sonlara doğru iyice agresifleşti, çok git geller yaşadı, bi yandan Behlül’ü istedi bi yandan evliliği yıkılmasın, yalanı ortaya çıkmasın diye hiç düşünmeden bencilce harcadığı kişiler oldu.

Behlül’ün kabahati zaten belli. Amcasının güvenini sonuna kadar suistimal etti. Yasak ve ulaşılmaz olduğu için Bihter’i arzuladı. Ne zaman ki Bihter gardını düşürdü, Behlül’e aşık oldu, kendini açtı, içindeki yaralı kız çocuğunu gösterdi işte o zaman Behlül ona da diğer kadınlara davrandığı gibi davranmaya başladı. Sonra da masumiyetine aşığım bahanesiyle Nihal’le evlenmeye kalktı. Ve ciddi ciddi Nihal’le evlenirim mevzu da burda biter diye de düşündü yani… Bihter intihar etmese utanmadan Adnan Bey’in yalısında oturup Amerikalarda, Parislerde gezecek, gram gelecek kaygısı gütmeden yatlarla arabalarla sefa sürecekti.

Nihal’e gelince, gerçekten bir anda ne oldum delisi oldu. Bir aksilik olacak da Behlül’le evlenemeyecek diye aklı çıktı. Hedefe kitlendi, gözünü kör etti ve hiç düşünmeden ona değer veren, emek veren herkesi nankörce harcadı.

Ama hikayede kabahatin en büyüğü bence Firdevs hanımdaydı. Çünkü ilk bölümden beri girdiği her ortamda, olduğu her yerde herkesi huzursuz etti. Dizideki tüm kırılma noktalarında parmağı var. Ana gerilim unsuru oydu. Herkesi herkese karşı kışkırttı, sürekli fitne soktu. Sırf kendi rahatı kaçmasın diye herkesi parmağında mıngır mıngır oynattı.
Bihter’in evliliğinin ilk zamanlarında kızı sürekli dolduruşa getirip uzaktan zevkle seyretti kıvranmasını. Para düşkünlüğü yüzünden, kumar sevdası yüzünden, kişisel hırsları yüzünden kızlarını küçük düşürdü utandırdı. Ama asla da bu yüzden mahcup olmadı, yalandan bile olsa özür dahi dilemedi.
Bihter’e sürekli Behlül’le ilgili imalarda bulundu, sürekli sen Adnan’la mutsuzsun fikrini empoze etti. Gerilimi tırmandırdıkça tırmandırdı. En son Nihal ile Behlül’ün arasını yapması işi iyice katmerledi. Çünkü Bihter de Behlül de zaten bir kere gözünü karartmış, Tüm vicdanlarını bir kenara bırakıp tutkulu bir yasak ilişki yaşayamaya cesaret etmişler. Nihal’le evlenmesi bence yasak ilişkilerine devam etmeye yine engel olmazdı. Bu sadece işleri daha karışık hale getirdi. Sonra Bihter yardım isteyince Firdevs yine kendi aklınca ayırmaya çalıştı. Ama daha beter evdeki huzuru bozdu, hizmetçisinden arkadaşına kardeşine kadar herkesi evden uzaklaştırdı. En Sonunda cezanın büyüğünü de yine kendisi çekti. Hep korktuğu gibi ölmedi, ama süründü. Bence bunu gerçekten haketti. Çok ah aldı ve onlar da aheste aheste çıktı….
Şimdi Firdevs hanımın tüm bu özelliklerini ve yaşattıklarını düşününce Bihter’e hak veriyorum diyemiyorum ama kızamıyorum da… Çünkü Bihter sanılanın aksine, aslında çok zayıf bir karakter. O güçlü görüntüsünün arka planında çok şeyle uğraşıyor. Kendi içinde sürekli savaş veriyor. Çok yalnız. Neredeyse Peyker’den başka arkadaşı yok. Annesinden hiç sevgi görmemiş, ağır bir duygusal yoksunluk çekiyor. Üzerine ek olarak onu belki de gerçekten seven tek insan olan babasını da annesi yüzünden kaybetmiş. Annesini sevmemesi, ondan sevgi görmemesi şöyle dursun, annesinden nefret ediyor. Bu duygunun ağırlığı ile baş etmeye çalışıyor. Bazen acıyor ona, ama ne zaman annesine bir iyilik yapsa annesi yine bir şekilde ortalığı karıştırmayı huzur kaçırmayı başarıyor. Zaten annesinden kaçmak için evlendi bir nevi, ama kaderi yine annesiyle burun buruna hem de bu kez entrikanın göbeğinde yaşamak oldu. Tüm bunların üzerine yasak aşk, ihanet, terkedilme, hırs, kıskançlık ve aşk acısı eklenince zaten intihar çok da süpriz bir son değildi bence… Çünkü yaşasaydı Behlül’e söylediği gibi “tüm yükün altında tek başına ezilecekti.” Herkes mutlu iken acı çekecekti ve yalnız kalacaktı çünkü Adnan’da artık ondan vazgeçmişti…

kadınların mini etek giyme nedenleri

Paşa gönüllerinin öyle istemesi.

her şeyin geçici olması

Bu iyi bir şey değil mi? Ya her şey kalıcı olsaydı?

hayatı kolaylaştıran kelimeler

“Tamam ben hallederim.”

peygamber sabrı gerektiren meslekler

Çağrı merkezi çalışanları.

kadınları seksi yapan detaylar

Bence seksi olduğunun farkında olmaması.

size zarar veren nefret ettiğiniz huylarınız

ilgimi, dikkatimi ve motivasyonumu çok çabuk kaybediyorum

mehmet ali erbil

tacizci, şovmen müsveddesi. Hep böyleydi aslında ama şimdilerde ipliği pazara çıkmaya başladı iyiden iyiye…Süründüğü günleri görmek nasip olur inşallah.

ilk ve son

Son zamanlarda izlediğim en kaliteli senaryoya sahip dizi. Başrolünde devleşen oyuncularla birlikte kalitesi kat be kat artmış.
O kadar gerçek ve o kadar güzel bir kurgusu var ki, hikayenin ekseninden hiç sapmadan hiç taraf tutmadan kadın-erkek ilişkilerini anlatabilen türk yapımları arasında tek örnek olabilir.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

Şöyle okkalı bi “why god, why?” demek istiyorum

kızların artık fahişeden farksız giyinmemesi

Valla sefaları olsun. Ohh ne isterlerse onu giyiyorlar ne güzel…

sempati duyduğunuz ülke

isveç ve Norveç.

seda akman

Çok beğenirdim kendisini… ilk kez Bir istanbul Masalı adlı dizide konuk oyuncu olarak görmüştüm. O dönemde ve sonrasında Balans ve Manevra başta olmak üzere birkaç yapımda yer aldı, sonra piyasadan kayboldu.
Bana çok sade ve karakteristik gelirdi güzelliği. Böyle soğuk, buğulu ama çok cool bulurdum tarzını.

baba hareketler

Üniversiteyi kazandığım yazdı,
Eve paket gelmişti. Okul ve yurt kaydı için gerekli evrakların bir listesi vardı. Baba dedim adli sicil kaydı, sağlık raporu, vukuatlı nüfus kayıt örneği vb gerekiyormuş.
Babam da yüzüme baktı; “eee bana niye söylüyorsun?” dedi, anlamadım önce. Boş boş bakıyorum.
Dedi ki; “ kızım yalnız başına üniversite okumaya gidiyorsun, devlet dairesinden evrak alma işlerini de kendin halledebilirsin bence. Bana niye söylüyorsun? Adliye şurda, sağlık ocağı burda. Okuman yazman var. Benlik bir şey yok”

honda nın gider ayak verdiği insanlık dersi

Emsal olsa keşke.

sabah sabah dinlenmeyecek şarkılar

Seha Okuş-Hasretinle yandı gönlüm.

cinsellik dışında haz veren şeyler

iyi bir voleybol maçı izlemek.