bugün

Biri 3 yasinda digeri 8 aylik olmak uzere iki cocugu olan bir yazarin cocuklarini nasil yetistirmesi, onlara nasil davranmasi konusunda degerli sozluk yazarlarindan almak istedigi tavsiyelerdir.
Hosgoru, sabir, anlayis...
neler olabilir?
en başta sevgi sonrasında ilgi.
kahraman olmalıdır.
klişedir ama arkadaş gibi olmalıdır.. başka türlü çocuk erkekse "öküz" - dişiyse "kevaşe" olur.
iyi bir baba öncelikle, şefkatli olmaldır; hataları hemen cezayla sonuçlandırmamalı daha çözücü ve yararlı yöntemler denemelidir, erkek veya kız olsun çocukları arasında herhangi bir ayrım yapmamalı sevgisini eşit oranda paylaştırmalıdır.

daha sonra baba koruyucu olmalıdır, çocuğunu yetebildiği konularda asla eksik bırakmamalı sürekli tamamlamalı ve korumalıdır, bununla beraber çocuğunun güvenini kazanıp, onu güvenli bir ortamda güven içerisinde yetiştirmelidir.

baba çocukları için kültür sahibi değilse bunu sağlamak için uğraşmalıdır.

en son yaşadığım küçük bir anıdan dolayı da suan buraya yazmak istediğim şey baba fedakar olmalıdır.

spor salonuna vücut geliştirmek için gidiyordum, beraberinde bir sürü insanla tanıştım bunlardan en ilginci faruk beydi;

faruk bey salona geldiğinde iri yarı, uzun boylu aşırı kilolu bir kişiydi ilk gördüğümde; kayıt yaptırıp 1 ay gelip sonra bırakacak olan kişilerden birisi olduğunu düşünüyordum, ama bir ay geçmesine rağmen faruk abi salondaydı ne zaman pes diyecek diye bekliyordum, git gide antremanını yoğunlaştırıyordu ve çok azimli bir şekilde çalışıyordu artık gitmeyeceğini anlamıştım, tanışma fırsatımız oldu ve faruk abiye düşüncelerimden bahsettim o da bana;

benim 5 ay sonra çocuğum olacak, bir gün eve giderken ne kadar hantal olduğumu düşündüm, çok yavaş olduğumu farkettim çocuğum olunca bir gece yarısı acil bir süte ihtiyacı olsa ya da hız gerektiren farklı bir şeye ihtiyacı olsa ben bunu yapamayacağım o yüzden benim bu kilolardan bir an önce kurtulmam gerek.çocuğumun bir ihtiyacı olduğunda vücut yetersizliğimden dolayı bunu yerine getirememekten korktugum için bu denli yoğun çalışıyorum.

evet faruk abi geldiğinde 150 kiloydu 6.5 ay gibi kısa bir sürede 80 kiloya düştü, işte baba bu adam gibi olmalıdır.
kontrollü sevgi. baba çocukla asla annesi gibi fazla canımlı cicimli ilgilenmemelidir. bu böyledir ilerde başınız ağrır. belli bir baba otoritesini çocuk herzaman hissetmelidir, şiddet asla uygulanmamalıdır.
baba çocuğunun yanında asla ağlamamalı.
18'ine geldiğinde oğluna en fıstığından bir hatun ayarlaması.
şahsi olarak en ihtiyaç duyduğum şey idi, ama çok ehemmiyetli olmasına rağmen babamın üzerinde hiç olmadı:

(bkz: sorumluluk)
fazla müdahil olmamasıdır.
cocuguyla kendilerine özel vakit geçirmelidirler,maça gitmeliler tavla oynamalılar siyaset konuşmalılar..
3 tanedir. Mal, mulk, para.
boğazlarından haram lokma geçirmemek.
çocuğuna vakit ayırıp, nitelikli vakit geçirmelidir( birlikte top oynamak, balık tutmak, kartondan birşeyler yapmak vs.).
söz verdiği şeyi yapmalıdır. kendi önce adam olmalı sonra bunu çocuktan beklemelidir. çocuğu takip etmeli ancak bunaltmamalıdır.
son kalan köfteleri, cipsleri ve benzer şeyleri yememek. ben çocukken şöyleydi düşüncesinden çok zamane genciyle empati kurmak bulunması gereken bazı özelliklerdendir.
ilgi ve korumacı olmak.
şeker çikolata jelibon sponsoru olmak.
önce sorumluluk sahibi olması ve en önemlisi de para saçması.
iyi bir baba her şeyden önce çocuklarının annesini sevmeli.
* abs
* asr
* esp
* edl
* ebd
* 8 hava yastığı
* aktif gergili 3 nokta emniyet kemeri

türkçesi: baba dediğin güven verecek arkadaş. Ona sarıldığın zaman dünyanın en güvenli yerinde hissedeceksin kendini. Kolları çelikten bir duvar gibi etrafında olacak her ihtiyaç duyduğunda.

* 6479 cc v12 biturbo engine
* 691 hp@7200 rpm
* 750 Nm@4900 rpm

türkçesi: baba dediğin güçlü olacak arkadaş. O kadar güçlü olacak ki, "babam bu kadar güçlüyken neden dünyayı elegeçirmiyor?" diye kendi kendinize sorduğunuz soruya, yine kendiniz "çünkü o çok iyi bir insan" diye cevap verirsiniz.

* masajlı, ısıtmalı koltuklar
* çift bölgeli dijital klima
* 4 yönde ayarlanabilir hafızalı koltuklar

türkçesi: baba dediğinin kucağı dünyanın en rahat yeri olacak arkadaş. Dizine oturduğun zaman o kadar rahat hisedeceksin ki, göğsüne başını dayayıp uyuyakalacaksın dakikalar içinde, üşürken ısıtacak seni.

Hani reklamlarda benim babam to**** gibi adam diyolarya. Hassiktir lan ordan diyorum içimden. O to****da babamın özelliklerinin 5'te 1'i bile yok.
Önce o to**** adam olsun da, krık fırın ekmek yiyip babam gibi olsun.
Benimkisi henüz 7 aylık olduğundan çoğunu uygulayamasam da: Yuvada barışı sağlamak, onların birer birey olduklarının farkında olup onları önemsemek, uzlaşmayı öğretmek; uzlaşmayı öğrenmek, sordukları saçma sapan sorulara sabır ile aklı başında cevaplar vermek. Sıkılsan da patlasan da, onunla güzel vakit geçirmek ama hiçbir zaman sevginin dozunu da kaçırmamak.
Dr. Christopher GREEN'in yazdığı "her yönüyle çocuk yetiştirme sanatı" kitabını çok tavsiye ederim.
iyilik.
gara gaş, gara göz*
yaptıkları ile söyledikleri eşit olsun yeter. oynamaya gerek yok.