bugün

güzel hatunların yaşadığı ülkedir. çelik sanayide, dünyada bir numaradır.
iyi bir ekonomiye sahip ülkedir. ayrıca kızları da çok güzeldir.
Coğrafi konumlarından dolayı sorunlu kişiliklerin yaşadığı ülke .
heavy metal'in anayurdu seçtiğim ülke. dolayısıyla dünyanın başkenti. heavy metal thunder. yeahh.
(bkz: In Flames At The Gates Dark Tranquillity)
yurtdısı master başvurularını almaya başlayan ve son kez tuition fee'siz öğrenci alacak olan ülke. ayrıca en kaliteli teknik okullardan birini bünyesinde barındıran ülkedir.
(bkz: isveç edebiyatı)
sözde ermeni soykırım yasasını kabul eden bir ülkeciktir.
insanların önemli olaylarda metal grupları dinledikleri, daha doğrusu metal grupları çıkardıkları bir ülkedir.

türkiye'de önemli günlere ibrahim tatlıses, fatih ürek getirilir. metali geçtim, bir rock grubu çıksa, hadi onu geçtim tarkan bile çıksa çemkiririz. adamlar metalci yahu. en güzel örneği de şu muhteşem maç,

http://www.youtube.com/watch?v=bQcY1Qu2XbM

bir de ermeni soykırım yasasını kabul ettiği için hakaret falan ediliyor. isveç arkadaşım. isveç. türk değil. eder mi eder, sana mı soracak? ne bekliyorsun? "biz türkleri seviyoruz ermeniler hastalıktan öldü bi kerem" diye savunmalarını mı? politika falan, bildin mi?
1920-1980 yılları arasında isveç' in gerçek yerli halkı olan samilere ve göçerlere biyolojik soykırım yaparak o nesli yoketmişlerdir. bu soykırımları, sami genç kızlarının yumurtalarını bağlayarak yapmışlardır. göçebe okulları kapatılmış, ve o halkların yerli dillerini konuşmaları yasaklanmıştır. ve şimdi bu ülke bize sütten çıkma ak kaşık gibi önümüze ermeni soykırımını getirmekte. yorumlar halka kalmış..
1951 de halk anca inanç özgürlüğüne kavuşmuştur. ancak bu ülke hala anayasalarında laiklik yasasını barındırmamakta. ekümenizme bağlı bir ülkedir.
acaip cinsi sapıklıkların olduğu ülke,lezbiyenlik başta envai tür ilginçlikler bulabilirsiniz,ilk gördüğünüzde size normal namuslu gibi gelebilirler ama bu sizi yanıltmasın soyunmaya başladıklarında kendinizi kollayın,işin vehameti yaygın olmasıdır, kiliselerden parlementolarına ordudan okullara kadar olmaz dediğiniz her yer sapıtmış,orayı gördükten sonra ülkenize koşa koşa gelip toprağı öpersiniz.
çoğu kişinin hakkında masallar ürettiği ülkedir, sanıldığı kadar abartılacak bir şeyi yoktur, tüm o masalsı tasvirleriniz bundan belki bir yedi sene önce sona ermeye başladı.. herkes iyi yanlarını anlatmış ben de biraz negatif yanlarından bahsedeyim...

1. çok sıkıcı bir ülkedir, her yer saat 18:00 de kapanır,pazar günleri açık bir yer bulmak neredeyse imkansızdır.
2.sanıldığı gibi cana yakın insanları yoktur, herzaman belli bir mesafeleri vardır, çok politiklerdir, sizin hakkınızda ne düşündüklerini asla bilemezssiniz. hiç bir zaman dost olmazlar, en dost sandığınız kişi bile, arkanızda durmayabilir, ihtiyacınız olduğunda ben görmedim, duymadımı oynayabilirler. inanılmaz derecede bencil insanlardır. parti verirler gelirken içkini de al getir derler, onların yemek yediği bir saatte evlerine gitsen, gel otur sen de ye demezler, ikram etme özellikleri yoktur...
3. şu bir gerçek ki kariyer ve eğitim anlamında nekadar üst seviyede olursanız olun, iş yerlerinde kesinlikle yükselmeniz zordur, sizden vasat bir isveç'li rakibiniz, sadece isveç'li olduğu için sizin yerinize işe alınabilir.
4. sizin onlara çok meraklı olduğunuz gibi onlar size meraklı değildir, yabancı olmanız sizi sallamarı konusunda bir etken değildir.
5.devletten yardım paraları almak gün geçtikçe zorlaştırılıyor.
6.türk doktorları kesinlikle isveç doktorlarından daha iyi ve hatta sağlık sistemi bile,isveç'te de bazen cildiyeciden randevu almak için altı ay bekleyebilirsiniz. ve doktorlar teşhis koyma özürlüdür, *
7. buraya gelen hayal dünyasındaki çoğu mastır öğrencisi, gece içmeye ve partilere gittiklerinden, her gece bir isveçli kız, ve bayanlar da bir isveçli erkek attığından odaya, isveçlileri çok cana yakı sanırlar, oysaki burda yatmak bağlayıcı bir etken değildir, ertesi gün tın tın, kimse kimseyi sallamaz... isveçlinin samimiyeti sadece gerçekten içtiği anlarda ortaya çıkar ve ayılıncada yok olur. partide yeni gördüğünüz herhangi biri ile kırk yıllık kanka gibi olursunuz, ertesi gün, kimse kimseyi tanımaz.
8. duygusal yanları hiç gelişmemıştir, ahlaki seviyeleri oldukça düşüktür, bağlanma,sahiplenme özellikleri yoktur. evli çiftlerde bile ekonomiler ayrıdır "biz" kavramı yerine "sen" ve "ben" vardır.
9, isveç'in kollarını açıp sizi beklediğini, size bayıldığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz ve bir ülkeyi o ülkede yaşamadan, dilini konuşmadan, okullarında okumadan *, işyerlerinde onların dilini konuşarak çalışmadan asla tam anlamı ile tanıyamazsınız.
10. herşeye rağmen insan en çok kendi ülkesinde değer görebilir ve özenti olmaya gerek yok, tüm çarpıklıklara rağmen, türkiye bambaşka bir ülke, aşağılamak yerine sahip çıkmak gereklidir, çünkü bizler kendi ülkemizi aşağılayıp küçümsediğimiz sürece, başka devletler ve insanları da bizleri küçümseyecektir.
11. arkadaşlıklar, aile,akraba ilişkileri, evlilik anlayışı, dayanışma, heyecan, tesadüfler vs. özetle herşey türkiye'de daha güzel.
göçmenlere "svart skalle" yani "kara kafalı olarak" lakap takmış insanları olan ülkedir. ayrıca bazı yazarların hangi masalda isveçlileri sıcak kanlı olarak okuduğunu anlayamıyorum çünkü (bkz: intihar oranlarına göre ülkeler), okadar eğlenceli ve mutlu bir hayatları ve iç dünyaları var ki en çok iskandinavya ülkelerinde intihar ediliyor!
eski ingilizcede isveç adının karşılığı şalgamcılar olarak geçmektedir.
ne doğru dürüst yemek kültürü, ne tarihi olan ülkedir. ülke zaten sessizlikten, huzurdan, kötü bunaltıcı havadan kırılmak üzere ama buna rağmen düzenli söyledikleri bir söz vardır "ta det lugn" yani "sakin ol", "rahatla" anlamına gelen bir deyimdir. öyle dedikleri anda çıldırıyorum, sanki ne ekşın yaşadın,ne yoğunluk, stres gördün de hala dinlenmek, sakinleşmek istiyorsun...
insanları kesinlikle canayakın değillerdir. ulan...

aynı saate allsvenskan ve elitserien maçı koyulur mu allahsızlar? hiç mi düşünmediniz "hangisini izler bu yavrucaklar?" deyü? ne olurdu hafta sonu oynatsanız futbol maçlarını? paskalya falan da bitti gitti, derdiniz ne?
nüfus mübadelesinin yapılmış olması istenen ülke. sadece bayan konusunda.
"radhus" adı verilen şu tip bir daire için 500-600 bin lira arasında para ödemeniz gereken ülke. satın almak için. bir de tabi o gördüklerinizin hepsi sizin değil.

http://www.wennermark.se/...den%20Hisings-K%E4rra.jpg

yuh ananı.
hakemleriyle olay olan ülke. cidden delirmemek elde değil.

45+4'te gol yiyen takım ne yapsın arkadaş? oyun durmuyor. kimisi frikiği kullanmıyor kimisi taç atarken bekliyor. bir de 5 dakika uzatma. ulan yuh be.
gazze'De yaşanan son insanlık ayıbından sonra( o kadar çok oldu ki. en sonuncusu da siyonist israil tarafından insani yardım gemisine saldırılması) büyükelçisini geri çağıran ülkelerden biridir. muhtemelen gemide isveç vatandaşı bulunuyordu ve buna tepki olarak böyle bir harekette bulundu.
kızlarının göğüsleri çok büyük olan ülke. ruslar da sarışın, renkli gözlü ilik gibi ama onların göğüsleri küçük oluyo. hayret kafama takıldı şimdi *
kızları güzel ve genelde sarhoştur. alanya'ya gelip keko kürtlere verirler, benim gibileri de üzerler bu yüzden.

gözlemlediğim kadarıyla finlilerin "swedes are gay" söylemi doğrudur, 1 hafta linköping'de kaldım 25'ten fazla gay gördüm.

yaşanacak ülke hakkatten.
bir kaç senedir tüm isveç de en çok tartışılan konu ileride kraliçe olacak prenses victorianın fitnes hocasına
aşık olması idi. ailesini ve ülkeyi ikna etmeyi başaran prenses bugün tüm monarşi geleneğine karşı verdiği
savaşı kazanıp daniel westling ile evlendi.
scaina markalı bir tır firmaya sahip olan ülke.
"ulan elimizde rammstein, oomph, eisbrecher, megaherz ve birkaç tane daha grup kaldı. bunlar bıraktıklarında ne olacak bu endüstriyel metalin hali?" diye kara kara düşündüğümüz sırada imdadımıza yetişen ülke.

özellikle raubtier, ilerde çocuğumun duygulanıp ağlamasına sebep olabilecek kadar kaliteli. babası da rammstein'da yaptıydı aynısını heyecandan. heheyt. gerçi babası falan diyorum da, ben niye çocuk sahibi olayım lan?

(bkz: sürekli şarkı söylüyorlar efendim durduramıyoruz)