bugün

iranın bir futbol takımı.
bir zamanlar ölümle eşdeğer* tutulurken artık pek de önemsenmediğini düşündüğüm kelime.
(bkz: istiklal de çocuk olmak)
(bkz: ya istiklal ya ölüm)
(bkz: istiklal caddesi)
özgürlük, hürriyet,bağımsızlık bildirir.
Nazım Hikmet'in 1956'da yazdığı,emperyalizme karşı savaşan arap gerillalarına adadığı şiiridir.

Bu zırhları bu orduları tanırım
Benim de sularıma girdiler
Benim de toprağıma asker çıkardılar geceleyin
Kanıma susamıştılar
Çalmak istiyorlardı gözlerimin nurunu
Hünerini ellerimin
Döktük denize onları
1922'ydi yıllardan

Mısırlı kardeşim
Şarkılarımız kardeştir
isimlerimiz kardeş
Yoksulluğumuz kardeştir
Yorgunluğumuz kardeş

Şehirlerimde güzel ulu canlı ne varsa
insan cadde çınar
Savaşında senin yanındalar
Köylerimde Kelam-ı Kadim okunuyor
Senin dilinle
Senin zaferin için

Mısırlı kardeşim
Biliyorum biliyorum
istiklal otobüs değil ki
Birini kaçırdın mı öbürüne binesin
istiklal sevgilimiz gibidir
Aldattın mı bir kere
Zor döner bir daha

Mısırlı kardeşim
Kanalın sularına karıştı kanın
insanın yurdu bir kat daha kendinin olur
Toprağına suyuna karıştıkça kanı
Yaşamış sayılmaz zaten
Yurdu için ölmesini bilmeyen millet
Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, istiklalden yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık görülemez.
7.nesil yazar.
tahmin ediyorum ki ilgi alanları arabalar. ilk iki entrysi bmw ve mercedes ile alakalı, dördüncü entrysi ise claus luthe, sonraki iki entrysi ise araba oyunlarıyla ilgili, yalovalı ve gitar çalıyor, ayrıca amcası macaristan'da yaşıyor.
seni tanıdık istiklal, sıradaki yarışmacı gelsin.
yaratıcılıktan yoksun bir yazar.entryleriniokyunca neden herkesi yazar yapıyorlarki diyeceğiniz bir karalayıcı işte
özgün'ün 2010 albümünün çıkış parçasıdır.
sözleri de şöyledir..

tam yılın aşk aylarında
istiklal barlarında her gece coşarken
tüm sıkı dostlar yanımda
boş kadehler masamda dolarken taşarken
onu gördüm karşımda
bir edepsiz merhaba
geldi ve ansızın oturdu inadına..

bir of çekip allah dedim
böylesini ben hiç görmedim
diğerleri sadece sevebilir ama
bense uğruna ölebilirim..

bir ah çekip dünya dedim
bu gece bana dar mı heryerim
gözlerime baksan, inanacaksan
söyle rakı rakı rakı rakı büyük..
denizli yunan ve bulgar göcmen mahallesi.
özgün'ün muhteşem şarkısı... insanı kendinden alıyor, başka yerlere götürüyor... böyle nasıl diyeyim; karşımda bi' hatun olsa da yazsam diyorsun falan... çok güzel laaaannnn...

diğerleri sadece sevebilir ama bense uğruna ölebilirim... tutmayın küçük enişteyiii...
özgün ün son çıkış parçası, bayıldım bayıldım. nedendir bilinmez yaz aylarına girince böle serseri erkek ağzıyla yazılmış şarkılar ayrı bi beğeni kazanıyor bünyemde(bkz: BiR OF ÇEKiP, ALLAH DEDiM, BÖYLESiNi BEN HiÇ GÖRMEDiM...vs.) ama klibini gördüm de biraz önce yahu ne bir istiklal var, ne bir bar var ne edepsiz merhaba diyen şöyle seksi bir hatun var, alık alık bakan bi kız, yunan adası, ege gibi bir ortam... klip olmuş mu? ııh olmamış.
tek elle kopça çözebilen özgün'ün insanı yoldan çıkartmayı başarabilen şarkısı... edepsiz merhabalarla süslü, diğerleri sadece sevebilir ama bense uğruna ölebilirim diyebilecek kadar iddialı ve şahane...
özgün'ün kıpır kıpır yaz şarkısı. hatta tam bir yaz şarkısı.

olmuş bu. fena olmuş hemde.
özgün'ün müzikal duruşuna ve daha önce yapmış olduğu şarkıların kalitesine yakışır, yaz mevsiminin ruhunu yansıtan parça.

http://www.youtube.com/watch?v=A6JwGKVDRyo

klip de çekilmiş egzotik bi yerde. bana kalırsa istiklal caddesi'nden, taksim'in o alaturka ama modern görüntüsünden faydalanılsa daha hoş olurdu. neyse, yine de güzel olmuş. dans etme isteğini körüklüyor.

bir of çekip allah dedim!
böylesini ben hiç görmedim.
diğerleri sadece sevebilir ama
bense uğruna ölebilirim.

vay özgün vay... şarkı seçimlerini seviyorum. aynen devam.
harika şarkılar yapan adam özgün ün hoş yaz şarkısıdır. sürekli dinleme isteği uyandırır, içinde bi de istiklal geçer ya, en hoşu odur.
özgün ün yeni şarkısı.'bu gece bana dar mı her yerin' dizesiyle ne demek istiyorsun sen dediğim şarkısıdır.müziği kadar sözleri de güzel olsa keşke.
özgün nün bu yaz listelerin başını çekeceği şarkısı. sürekli dinlenesi şarkıdır. ayrıca aslan sütümüz rakıya ve istiklal caddesine selam çakmıştır.
yazlık şarkılar düşünüldüğünde bu yaz dinlediğim en iyi şarkı. hakikaten tam bir yaz parçası olmuş. insana acayip coşku ve heyecan veriyor.
ciddi anlamda koltuktan düşerek dinledğim özgün şarkısıdır. ayrıca dam üstünde saksağan gel bana bazı bazı şarkısı da denilebilir zira sözler çok alakalı ve bütünlük içindedir;

gözlerime baksan inanacaksan söyle rakı rakı rakı rakı büyük *.
(bkz: istiklal marşı derneği)
yılın aşk ayları hangi aylar diye sormak istediğim saçma sapan şarkı.
istiklal'e yazık be.
özgün adlı popçunun * * muhtemelen bir istiklal gecesinden sonra kaleme aldığı 45lik. yoksa ayık kafayla böyle sözleri serdar ortaç bile yazamaz.