bugün

askerde uygulanan bir çeşit ceza.
tarifi;
askerlere bir istikamet verilir (ileri, geri, sağ veya sol). askerler dağılın komutuyla o istikamete doğru koşarlar.
komutanın düdüğüyle kendilerini yere atıp tam siper yatarlar. bir sonraki düdükte tekrar kalkıp koşmaya başlarlar.
suçun büyüklüğüne göre 2 ile 15 arası tekrar yapılır. askerler daha sonra istikamet yemelerine sebep olan eri bir güzel döverler konu kapanır.
askere giden her vatan evladının başına gelecektir bu.
herkes hayatında en az bir kere yeri öpmelidir beyler..
bir düdük sesiyle yatmalı,
bir düdük sesiyle kalkmalı,
40 şinav çekip şinav vaziyetinde 1 dk beklemeli ve akabinde sıraya girmeye çalışmalı- 5 saniyede- ve giremeyip tekrar istikamet yemelidir.
taaaa ki sıraya girene kadar.
"koşarken topuklar göte değecek marş marş" komutuyla biten bir nevi cezalandırma biçimidir.

"istikamet gökyüzü dağılın marş marş".
duyduğum bir hikayeye göre, eski yıllarda manisa batı kışla 8. piyade alayına paşanın biri ziyarete gelir, paşa alayda bir iki eksiklik görür ve sinirlenir, daha sonra tüm alay paşanın karşısında içtima düzeninde toplanır, bu sırada paşa birşeye daha sinirlenir ve sabrı taşar, yüksek sesle 8. piyade alayı istikamet solunuz marş marş der işte asıl film bundan sonra kopar alayda kim varsa albay, yarbay, binbaşı erlerle birlikte sağa sola koşmaya başlar, paşa alaydan gidince mokoko başlar, 2 hafata süreyle hiçbir asker günde 3-4 saaten fazla uyuyamaz sürekli eğitim spor içtimaya tabi tutulur ve askerler sövmekten günahkar şekilde olayı noktalar.
askerliğim süresince bölük günaydın'dan daha fazla tanık olduğum ceza çeşidi. (bkz: söke garnizon komutanlığı)
tabur, alay ya da daha büyük birliklerde adamın anasını belleyen iştir. alay dediğiniz yer ufak bir yer değildir ve askerlerin pek azının gerçek anlamda işleri vardır. hâl böyleyken istikamet yemeye bir başlayınca sonu gelmez onun. ama...

jandarmaysanız ve eğitim birliğinde değilseniz istikamet yemek hiç de öyle sıkıntılı bir iş değildir. il jandarma komutanlığı denen yerler ki genelde alay olurlar, eğitim ya da kuvvet komutanlığı alaylarından çok daha küçüktür. kaldı ki bu işin ilçe jandarma komutanlığı vardır ki son yapılanları bile göt kadardır. 10 metre istikamet yer oturursunuz. bir de bunun gölcük ilçe jandarma bölük komutanlığı gibi eskiler vardır ki bunlarda istikamet verilebilinecek bir yön de bulunmaz. ulan gölcük bölüğün bahçesine erler tek sırada sığmıyorlardı be! şimdi bu ere nereye istikamet verilebilir ki? ha, iki adım ötede gölcük donanma komutanlığı'nda durum tam tersi meselâ. içinde otoban kıvamında yol bulunan bir yerden bahsediyorum. orada istikamet yemeye başlayana kolaylıklar.
nefesimi kesmişti askerde bu olay. düdük, yat; düdük koş. imansız herif de nasıl gaza geldiyse 15 dakika koşturmuştu. ciğerim ağzımdan çıkacaktı.

pis olay.
Ardından "alçak sürün" komutu gelmediği sürece çok sıkıntı dogurmaz. Kar içinde 3 km falan süründüğünü iddia edenler olsa da abartıdır.

En deneyimli profesyoneller bile öyle bir performans sergileyemez. Zaten ilk 100 metrede kusma hissiyle de başa çıkmak zorunda kalıyorsun. insan kendi safra kokusunu alıyor.

3-5 kere olduğu takdirde eğlendirir fazlası eğitir. Yan etkisi küfür tabiki.
Bölük!
Istikamet sağınız dağılın mars marş!
..

Çömel!
Kalk!
Alçak sürün.
O kıcını arşa degdirmeden.
Yat, surun, comel, kos... Adamin iflahini kesendir.
Kıbrıs'ta uygulanan istikamet cezası:
Yat sürün koş, cephe vaziyeti al kalk, tekrar koş, yuvarlan.
Tabi bunların olduğu zemin 50derece ısınmış oluyor. Vücutta bildiğin 1. Derece yanık ve tahrişler oluyor. Türkiye'de abartılı şekilde anlatılıyor. itibar etmeyin.
Ben elimde çakıl taşının izinin çıktığını biliyorum.