içten içe kalbinin iyiliklerle dolu olduğunu düşünen müslümandır.

sonuçta onun içi temiz. başkaları gibi günahları gani gani işleyip ardından kaza namazı kılmıyor.

ya ne enteresan di mi? cumadan cumaya namaz kılan insan vardı bir de. off aklm karıştı.
bunlara halk arasında kendine musluman denir. ki coguda boyledir zannımca. inancı temiz olsun.
yerine getirmediği takdirde mümin olarak adlandırılır. müslüman olmak için 5 şart gereklidir. hristiyanlık, musevilik, yahudilik falan bu bütün allah'ın varlığını açıklayan dinleri tutan insanlar da mümin dir. 5 şartı yerine getirmezseniz her din aynı zaten, din içine girmiş yorumları (değiştirmeleri) saymazsak. bende getirmiyorum orası ayrı, sizi bilemem.

edit: eksi oy veren arkadaş ne okudun ne biliyorsun da söylediğimi beğenmedin gerçekten çok merak ediyorum.
(bkz: dikkat fetoşçu çıkabilir)
yahudilerin on emir olayından esinlenerek oluşturulan beş maddelik uygulamaları yerine getirmediği öne sürülen müslümandır.

her durumda sana ne be kardeşim ?! diye sorar adama.
sen kendi işine bak.
"hepsi tamam da hacca nası gidicez yaa?" diye sorular soran müslümandır. diğer 4 ü tamam ya hani.
islam ın beş şartını bilmeyen cahil bir insan olan beni çelişkide bırakmıştır.

arkadaşlar 4 kadınla evlenmek harem kurmak şartlardan biri miydi bilen biri mesaj atsın.
5 şartını da yerine getirmediyse kelime i şahadetsiz nasıl müslüman oluyor yahu. En azından 4 deyin şunu.

(bkz: benim kafam karıştı)
yanlış yolda olan müslümandır. hem zaten bütün şartları yerine getirmek zorunda da değildir ancak geçerli sebepleri olmuş olması gereklidir.

1-kelime-i şahadet getirmek. (bunu yerine getirmek oldukça kolay olduğundan bunu kalben söylemek her müslümana farzdır.)
2-Namaz kılmak. (eğer geçerli sağlık sorunlarınız yok ise bunu da yapmak zorundasınız ve yapılması oldukça kolaydır)
3-Oruç tutmak. (namaz kılmak gibi geçerli sağlık sorunlarınızın olması gereklidir. eğer tutamıyorsanız ve maddi gücünüz var ise kefaretini ödemek üzerinize farzdır)
4-Zekat vermek. (imkanınız var ise yapmak zorundasınız. zaten zekat verilecek durumda iseniz bu şart üzerinize farz değildir)
5-Hacca gitmek. (bu da zekat vermek gibidir.)
Uygulamalı dini sevmeyen insandır kendisi.
5 şart hükmü hadis'e dayanır. bu kişi de hadisleri güvenilir bulmuyor olabilir ki islam'da böyle mezhepler var.

lakin günümüz türkiyesinde "sünni hanefi" sıfatı taşıyan insanlardan da var bir sürü böyle. oysa sünni hanefiler hadisi kabul etmelidir. tanım gereği.