bugün

"Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatalıdır. Hastalık insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülemeyecek kadar küçük, fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur." diyerek mikrobu keşfeden ve tarif eden ilk bilim adamıdır.."
15. Yüzyıl
Akşemseddin.. Fatih Sultan Mehmed'in hocası..
(bkz: farabi)
onuncu yüzyılda şöyleydik aman efendim onbeşinci yüzyılda böyleydik demenin mantığı yok artık. Tamam amenna, fevkalade işler yapmış olabiliriz ama bu bugün de aynı konumda olduğumuzu göstermez. bugünkü islam aleminin dünyada nerede olduğu belli. avrupa, bilimde söz sahibi olmaya devam ederken bizse vay efendim sen gericisin sen komunistsin bilmem nesin. senin allahın benim değil, sen öyleysen ben bilmem neyim tarzı aptalca şeylerle vakit öldürüyoruz. insanlar gazete bile okumuyor artık. Posta gazetesinin bilmem kaç satmasının nedeni sanki verdiği haberler. cinsellik. kusura bakmayalım ama aklımızın üzerine oturduk artık.
(bkz: evet)
bilimi yaratan yine yaratıcının kendisidir.
ayrıca, (bkz: melekler ve şeytanlar)
din ile bilim arasındaki gerçekleri anlatıyor kitap. okunmalıdır.
herkes bilmem kaçıncı yüzyılda böyleydi yok şuydu yok buydu yazmış. bugüne bakalım arkadaş. islam dini bilime teşvik eder tabi ki ama bugün dinciyim diye geçinen insanların içine düştüğü gerici anlayışın herkes farkındadır.
Bilimi, islamın hüküm sürdüğü medeniyetin beşiği bağdattan, ortadoğudan alıp cehaletin çığlıklarının , açlığın, sefaletin yakarışlarının yankılandığı romaya , parise, avrupaya, çalarcasına , nezaketen bile olsa bir teşekkür etmeden götüren avrupalı sonradan görmelerin bu bağnaz söylemine , verilecek tek bir cevap vardır ;

(bkz: sana dar gelen bana şalvar gelir)
(bkz: din ile bilim arasındaki farklar)
habire geçmişten bahsetmek!
Dindarlar yakındır, "dinci"ler uzak...
Laik müslüman, çağdaş müslüman, milliyetçi müslüman, muhafazakar müslüman, radikal müslüman, sağcı müslüman, solcu müslüman. Bu kafa bilim yapamıyor, yapamaz. Çünkü bu kafanın ipleri özelliğinin elinde. O el kur an ve sünneti redediyor. Ahmakmı ki birde sana bilim yaptırsın?

işte yıllardır size bilim diye kilim yaptırdılar; alkol almak, zina yapmak, kumar oynamak, dansetmek, bale yapmak, dine sövmek, ana babaya asi olmak; kerhane, meyhane, bar, pavyon açmayı bilim sandınız. Birde bu ülkeyi 10 yıldır kemalistler yönetiyor hani nerde bilim? Pardon, unutmuşum, ülkemizin her yanını heykellere, büstlerle çevirmişlerdi.
islam bilimden uzak değildir olamaz.
Müslümanın her alanda gelişmiş olması gerekir.
(bkz: islam aleminin bilimde geri kalması)
tanzimattan beri özellikle uygulanan eğitim politikalarımız hep yanlış, ezberci, çıkarcı, menfaatçi sistemin çarkları arasında ezilmiş öğrenciler. bizde bilimle uğraşacak insanların engeli çok. herkes herşey engel onlara.

osmanlıda, selçukluda, endülüste, karahanlılarda, gaznelilerde ilme ve ilim adamına değer verilir korunur kollanırdı. alimler vardı. şimdi ilme değer veren yok ki insanlar olarak. varsa yoksa dünyalık menfaatler bizim için ön planda. her şey paraya endeksli hayatımızda.

gelecek kaygısıyla yaşıyoruz. ekenomik darboğazın içinde kırvanıyoruz toplum olarak. parası olanlar ise parayı harcıyacak yer ( ! ) bulamıyorlar.
Bu günü mü sorguluyoruz, geçmişi mi sorguluyoruz entrylerden anlayamadım. Geçmiş ise islam dünyası hiç ders almamış zerre yol kat etmemişdir büyük ayıp, günümüz ise islam bilim'e yakındır ama tersten.
Afganistanda hayvan sıfatına sokularak öldürülen kadınlar. Ortadoğu bokluğunda hergün mezbaa ya dönmüş kentler, zenginlik içinde yüzen ve tüm dünyaya petrol satan suudi, katarlı şeyhler örnek verilir.
Baş örtüsü takıyor, sakal bırakıyor diye üniversitelerden talebelerin suçlandığı bir sistemde bilim ve teknoloji olmaz. Ogünler yavaş yavaş geride kaldı diye bugün kıpırdanma var.