bugün

necip fazıl in sözü. islam batı'dan gelseydi hepiniz müslüman olurdunuz.
edit : gençler bakın sözü ben soylemedim tekrar belirtiyim necip fazıl'in sözü bu, neden bana özelden laf ediyonuz haydaa.
mantıksız laf. islam batıdan gelseydi o zaman orası zaten doğu olurdu.
kumarhaneler ne taraftan geldi diye cevap verilmesi gereken söz.

laf güzel de söyleyeni nasıl yapalım ?
Hristiyan olmadığımıza göre yanlış bir tespittir.
necip fazıl'ın abuk sözlerinden biri daha.

ulan gelişine göremi ayarlıoruz kendimizi?

hem ey necip fazıl sen kimsin yahu? ölününün arkasından konuşmayalım diyoruzda be kardeşim sen kimin müslüman olup olmadığına nasıl karar verebilirsin?
kendisi batıda bohem hayatı(günlük yaşayan yarınını düşünmeme) yaşarken bunu niye düşünmedin diye sorulması gereken yazardır.
necip fazıl'ın ayranlı kafayla ettiği laflardan sadece biri.
Sana ne taraftan geldiler de kumarbaz oldun çıktın be necip diye denilesi söz.
dogru soylemis. bati ozentiliginden onada ozenip atlardik hepimiz.
Doğru bir söz. Hepimiz değil, bütün dünya Müslüman gibi görünürdü.
Nfk nın anlamlı sözlerinden biri. Trafsız bakılcak olursa gerçekten de ole kendimizi batıya çok yönlendiriyoruz.
islam doğudan geldi diye değil, biz dinleri eleştirebilip inanışlarımızı değiştirebildiğimiz için değişık bireyleriz.
(bkz: batıdan hristiyanlık geldi heimiz hristiyan mıyız)
o mantık şun dayatır: hristiyanlık batıdan geldiği için herkes hristiyandır.komik bir önerme olmuş necip den de bu beklenir zaten.
ileri olan medeniyet taklit edilir.biz ileri olsaydık onlar bizi taklit ederdi,özenirdi.necip fazılda pokere özenmiş mesela.
nfk ne içmiş o zaman bilinmez mantıksız bir önerme.
o mantık şun dayatır: hristiyanlık batıdan geldiği için herkes hristiyandır.komik bir önerme olmuş necip den de bu beklenir zaten.
Hristiyanlık ortadoğuda çıktı ancak bugün bayrak tutucusu batıdır.
Hristiyanlık batıdan geldiği halde niye hepimiz hrıstiyan olmadık sorusunu yanıtlayamayacak, kafası kare as/ poker dışında başka bir şeye çalışmayan birinin provoke edici sözü.
islam gibi bir düşüncenin batıda barınabileceğini düşünen kişi beyanı. gülümsetiyor.
hristiyanlık batıdan geldi diye hristiyan mı olduk ne diyor bu.
sanki şimdi hepimiz hristiyaniz.sevmiyorum necip fazili karakter olarak. Sanatına saygım sonsuz ancak ne olduysa artık bir anda şafak sezer gibi dönmüş misyoner kesilmiştir. Yinede saygılar büyük ustaya kalemi çok güçlü çünkü az şiirini begenmedim.
beni zor bir ikilem içerisine sokmuş olan söz. acaba islam gelişmemiş ülkelerde olduğu için mi böyle yoksa gelişmiş ülkelerde olsaydı oraları da bu günün islam ülkelerine mi çevirirdi? müslüman olanlar mı yobaz yoksa islam mı yobazlaştırıyor?
Kendimi hristiyan mıyım acaba diye sorgularken, bunların görusünce zaten müsluman olmayan herkesin aynı (gayrimuslim) olduğunu hatırladım.

Yazarın yanlışlar içinde kendince haklı olduğunu sandığı serzeniş.
her ne kadar necip fazılın görüşlerine fazla katılmasam da bu görüşünde kesinlikle bir haklılık payı var.

hele ki yaşadığı dönemde sağ görüş ve sol görüşün toplumun iç şartlarını değerlendirmeden direkt batıda nasıl uygulanıyorsa o şekilde doğru kabul etmesi, söylediğine doğrululuk payı katıyor. hele ki cumhuriyet kurucu yönetiminin hedef olarak batılı ülkeler seviyesine gelmeyi amaç edinmesi ve toplum için tek doğrunun bu olduğunu dayatması haliyle rahmetliye de böyle söyletmiştir.

onun yaşadığı dönemde radyolarda 8 saat klasik müzik çalınıyordu. sırf ülke batılı olacak diye.
bağnazlıkla söylenmiş saçma sapan bir söz.
batı kelimesi doğuya göre kulağa daha hoş geldiğinden çok mantıklı söz.