bugün

çorumun iskilip ilçesinin geleneksel yemeğidir ve yaklaşık 700 yıldır yapılagelmektedir. yörenin ve yerleşimlerin damak zevkini yansıtan bir yemek olup yapılışı tam bir ritüeldir. yapılış şekline bakıldığında; büyük kazanlar içinde yapılması ve kazanın kapak çevresinin yapılan hamurlarla kapatılması itibariyle ilk düdüklü tencere örneği olma özelliği taşıyan bir sistemle yapılır. yapılan bir kazan iskilip dolması 150 kadar kişiyi tıkabasa doyurmaktadır. yanında ayran ve sirkeli turşu iyi gider. *
etobur mantalitenin mutlaka fethetmesi gereken bir kaledir, kaşığınıza kuvvet gençler, saldırın.
kazana koyulduktan sonra, başında nöbetçiler bekler. kimse çalacak diye değil elbette. altındaki odun ateşini sürekli canlı tutmak için. zira 24 saatten fazla bir sürede pişmektedir.

ne kadar yersen ye, yetmemektedir. ve ne kadar yersen ye doyurmaktadır. saçma gibi oldu ama gerçekten böyledir. bol bol yemek isteyen kazanın başında, elinde kepçeyle bekleyen ustaya bahşişini hazır etmelidir.

not: dolmayla alakası yoktur. içinde yaprak vs olmaz. pilav üstü et gibi bir şeydir.
iskilip'in yöresel yemeğidir. dolma değil bulgur pilavıdır. "oha lan yemeğe bak" denilesi bir yemek değildir ama bulgur pilavının tatlanabilitesinin * dibine vurulmuştur.
görsel
Türk mutfağının lezzetli bir yemeğidir.
çorum'daki katipler konağı'nda yenilmesi tavsiye edilir.
Kilis'te 41 kazanda pişirilerek Afrin'deki askerlerimize ulaştırılan iskilip dolması.
( Osmanlı Döneminde Askerin Sefer yemeği )
görsel
görsel
Çorum a yolu düşenlerin leblebiden önce tatması gereken lezzettir.
aşırı lezzetlidir. öncesinde bol karabiberli şehriye çorbası olur( ki tadı bence leştir). dolmanın yanına sirkeli cacık gelir (midedeki hazmı kolaylaştırsın diyeymiş). ve ardından un helvası (bak o tadından yenmez işte.) zenginlik göstergesidir. ne kadar çok kazan pişerse o kadar zengin derlerdi eskiden. dolmacılar olurdu adamların tek mesleği buydu kaldı mı bilmem.
biraz yağlı olsa da bugün yeme fırsatı buldum çok beğendim. aslında bir iki sene önce hattuşaş'a yolum düştüğünde yiyebileceğiniz mekanları listeyen küçük bir broşür elime geçmişti fakat zaman yoktu.

bu dolmayı bir daha yiyecek olsam daha aç olmayı isterdim. keyfi ikiye katlayacağına eminim.