bugün

ilerlemektense geriye dönmeyi tercih etmek, gerilemek, gelişime kapalı durmak.
türkiyede irticai faaliyetler yürüten örgütün başında ağlak hoca fethullah gülen vardır.. ve ne yazık ki de etrafına haddinden fazla insan toplamıştır.
günümüz türkiye'sinin en ciddi sorunudur kanımca. atatürk'ün bizlere kazandırdığı herşeyi tehlikeye atmaktadır...
irtica her dinin içinde olabilecek en kötü durumun tanımıdır.irticanın en ayırıcı özelliği din adına *dinden çıkmaya kadar götürebilecek günahlar işlemektir.hurafedir,yalandır.sadece islam dinine mensup olup dinini yaşamaya çalışan insanlara atfedilmesi çok üzücüdür...
(bkz: irtica kufrun takiyesidir)
rte 'nin tehdit yok demesine karsın ahmet necdet sezer'in en buyuk tehditimiz dedigi adeta tanımlanamayan polemik konusu.
senelerdir komünizm gelecek diye bekleyip umduğunu bulamayan zihniyetin yeni icadı. türkiye'deki irtica beklentisi artık godot'u beklerken e dönmüştür. senelerdir gelmek üzeredir, ha geldi ha geliyordur ama bir türlü gelmez
"yahu tutturmuşlar laiklik elden gidiyor diye. Bu millet istedikten sonra tabi ki elden gidecek"
rte

(bkz: değiştim)
(bkz: değişmedim geliştim)
askeri alanda eskiden çok kullanılan "rücu" diye bir sözcükten türemiştir. askeri birliklerin geri çekilmesine rücu etme denir. toplumların geriye dönmesine ise irtica denir. irtica bir felsefi görüş veya düşünce değil, tam aksine hemen hemen hiç düşünememe demektir.
öbür dünyayı fazla kafaya takan insanların kapıldığı akım.
ama sınav burda.
bir hikaye okumuştum.
bir adam soğuk bir kış gecesi yürürken sokakta soğuktan titreyen bir çocuk görmüş.
tanrı ya isyan etmiş.
neden bu çocuk için bir şey yapmıyosun diye haykırmış içinden.
akabinde beyninde şu söz çınlamaya başlamış.
yaptım seni yaratdım!
dünyada açlıktan ve ilaçsızlıktan bu kadar insan ölürken,
insanların iş bulamazken , ülkene içten ve dıştan saldırılar varken
sen hiç bişi yapma.
tesbih çek.
sadece kendini düşün.
bir gediğini bir boşluğunu yakaladığı an hortlayacak tehdit unsuru.
osmanlıca bir kelimedir. umma, ümîdetme, ümit ediş, geri dönme, geri dönücülük, eskiyi isteme anlamlarına gelir. aydınlarımız ileri gelenlerimiz feryat figan son günlerde. bölünüyoruz, büyük tehlike, en büyük tehdit,irtica geldi, kapıda. ulan kıyamet geldi senin çırpındığın şeye bak. bi bok olmaz merak etme bu millete de bu devlete de.
kelime anlamı geriye dönüştür. türkiye cumhuriyeti için laikliğin tehlikeye uğraması irtica iken rusya için kominizm irtica tehlikesidir.
asıl irtica ülkeyi 40'lı yıllardaki jakoben baskıcı devirlere götürmektir. budur. devletin tepesindeki gerçek irticacının kim olduğunu bu millet gayet iyi bilmektedir... özgürlük düşmanı kendini beğenmiş bu adamın makam mevki sahibi destekçileri toplasan elli bin kişiyi geçmez ama bu seksen yıldır milletin tepesinde bir oligarşi oluşturmalarına engel değildir ne yazık ki...
yenebilecek tek şey, adam akıllı eğitimdir. Çünkü zihniyet eylemleri olduğu için körpe beyinleri baştan boş bilgilerle doldurup, sonra o körpe beyinleri körelterek istenilen tarafa çekilebilmekte istedikleri gibi oynamaktadır.
irticanın günümüzde ne yazık ki insanlara ilk hatırlattığı kelime şeriattır.Ancak şeriat asli anlam da islamın özüdür. ve şeriatın gelmesi için çalışan insanlar en iyi islamı yaşamakla beraber insalığı büyük gayeye ulaştırma çabası içindedirler. dolayısı ile istenilen geriye dönüş değil bugüne değil görülememiş ufuklara gitmektir
varlığının tartışılması anlamsız siyasi akım.tartışanlar zaten bundan medet umanlar.amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklar
"irtica'dan", "tehdit"ten dem vurulan, dini inanç yaşamı ve ibadete sınırlamalar getirilebileceği söylenen bir ülkede, "misyoner"ler harıl harıl çalışıyor!..
Sırf denemek için kendilerinden e-mail'le istenen "incil" ve diğer kitapçıkları; hem de "bizzat kendileri" ve "ücretsiz" olarak 2 gün içinde adrese teslim ediyorlar, iyi mi?..
Böyle bir ülkede; Sezer bile kalkıp, irticai tehdit'ten, ibadetlerin yasaklanmasından dem vuruyor! Bu ne biçim ülkedir ki; taşlar toprağa gömülmüş müebbed hapistir, ama Haçlı finoları alabildiğine "özgür"dür. Şu misyonerler'in yaptıklarına bir bakın, Sadece dinlerini tebliğ etmekle kalsalar, hiç dert değil, Nerede fakir-fukara varsa, onlara gidip, imanlarını para karşılığı almaya çalışmaları yok mu, işte buna isyan ediyorum! Onlarda, "..k gibi para" var! Amerikadan akıyor, Avrupa'dan akıyor, "Dünya Kiliseler Birliği"nden akıyor, "Moon"cusundan akıyor,
"NeoCon"cusundan akıyor. Buna karşılık; Garibim Müslümanlar; o da tamamen kendi imkanlarıyla etkinlikler düzenleyip, güller dağıtıyorlar, kitapçıklar hediye ediyorlar diye Cumhuriyet'e tehdit olmakla itham ediliyorlar. Neymiş; "irticai tehdit, kaygı verici boyutlara ulaşmış"mış! Neymiş;
"Siyasete, eğitime ve devlete sızan" irtica, şimdi de "Cumhuriyet'in temel niteliklerine yönelik etkinlikleri sistemli biçimde uygulamakta"ymışmış! Dolayısıyla; Bireyin ibadet ve inanç yaşamına, sınırlamalar konulabilirmiş. işte ben, burada donup kalıyorum, Nutkum tutuluyor. Şu hale bakın;
Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olan sayın sezer; hemen her gün Türkiye'ye saldıran ve fırsatını bulduğu anda salyalı dişleriyle paçalarımıza dalacak olan köpeklere tek laf etmiyor ama, "irticacılık"la suçladığı bu ülkenin "yerli" insanlarını "tehdit" olarak görüyor! Yahu, bu nasıl ülkedir? Sezer kimden yanadır? Bir Allah'ın kulu çıksın da, söylesin bana? Söyleyin Allah aşkına;
Rahip ve rahibelerin ders verdiği "yabancı okullar", bu ülkede değil mi? meb'e bağlı okullar öğrenime devam ederken, bu okulların, "Paskalya Tatili"ne çıktığından haberi yok mudur Bay Sezer'in?!?
Düşünebiliyor musunuz;
"irticai tehditin kaygı verici boyutlara ulaştığı"nın iddia edildiği bir ülkede; "yerli"ler öğrenimlerini sürdürürken, "yabancı"lar bir haftalık Paskalya Tatiline çıkıyorlar. Ama, hiç kimseden çıt çıkmıyor!..
bekleyin, eli kulağındadır; Pek yakında, "Yahudi" öğrenciler için de "Hamursuz Bayramı Tatili" başlayacak! Sorarım size; "bu ahval ve şerait içinde", hala "Ne mutlu Türküm diyene" diyebilme heyecan ve coşkusunu duyabilecek miyiz içimizde? O hale geldik/getirildik ki; o sözü, şimdi azınlıklar ve yabancılar söylüyor! Tabii, biraz değiştirerek; "Ne mutlu Türkiye’de azınlık'ım diyene!" Çünkü onlar tehdit değil!!! Çünkü onlar Cumhuriyet'e yönelik etkinlik düzenlemiyor!! Çünkü onlar, siyasete, eğitime ve devlete sızmaya çalışmıyorlar!!!
Hem, niye sızsınlar ki?
"Devletin zaten içindeler!"
Cumhuriyet'i niye tehdit etsinler ki?
"Her tarafta onların borusu ötüyor!"
Şu hale bakın; Cumhur'un başı bile, yabancıdan değil, yerliden şikayetçi!!
Ne güzel Türkiye be!
Sadece Sezer de değil;
"Kartel medyası" da, bu ülke insanına ve onun değerleriyle kavgalı, Aydın Doğan'ın kartal amblemli gazetesi Radikal'in pençesi de yerliye, Manşet başlıkları şöyle:
"Laik devletin okulunda umre ödüllü yarışma!"
Eee, n'oolmuş?
Hiiç, n'oolacak, Anadolu Gençlik Dergisi Kartal Temsilciliği, "Kutlu Doğum Haftası" münasebetiyle bir yarışma tertiplemiş, Kazanan öğrenci, "Umre ziyareti" ile ödüllendirilecekmiş.
Hepsi bu!
Yerliye karşı kartal pençesini batıran, yabancıya gelince dut yemiş bülbül'e dönen Radikal'cilerin asıl hazımsızlığı yarışma değil elbet! Ödülün Umre olması.
Kalıbımı basarım ki; kazanan öğrenci Umreye değil de; Paris'e, Londra'ya, Roma'ya ve hele hele Vatikan'a gönderilseydi, başlıkları aynen şöyle olurdu:
"Eski mgv'cilerden çağdaş adım!"
Çünkü onlara göre "çağdaşlık" kavramı din'e göre değişir, Onlara göre; "Hıristiyanlık" çağdaşlıktır, "Müslümanlık" ise gericilik! hatırlayın; Milliyet de; cami'ye gidenleri irticacılıkla yaftalayıp, Ayın Biri Kilisesine gidenleri, her dilekleri kabul oluyor diyerek, öve öve bitirmemiş miydi?!?
Radikal'ciler de "o kafa"da! Hangi kafada olurlarsa olsunlar, umurumda değil... Ama o kafanın içinde hiç mi "beyin" yok, üzerinde hiç mi "göz" yok ki; Şu Paskalya Tatili'nin ne demek olduğunu hiç düşünmüyorlar, o okullarda ders veren rahip ve rahibeleri hiç görmüyorlar!?!
Ulan, sizin "laiklik" dediğiniz şey, "Paskalya"ları, "Hamursuz"ları, rahip ve rahibeleri hiç kapsamaz mı?..
Hadi, başlık atsanıza;
"Laik devletin okulunda Paskalya Tatili!"
Hadi, höykürsenize;
"Laik devletin okulunda Hamursuz Tatili!"
"Laik devletin okulunda haham!"
"Laik devletin okulunda rahip!"
Ya, şu misyonerler?
Hadi, manşet yapsanıza;
"Laik devletin başkentinde misyonerler cirit atıyor!"
Yapamazsınız!..
Atamazsınız bu başlıkları!..
Sıkar biraz!..
Evet, sıkar!..
Laik devletin okulları'nda, rahip ve rahibeler tarafından eğitilip; bu ülkede işadamı, sanayici, holding patronu olan adamlar, ilan ve reklam'ları şıppadanak kesiverirler değil mi?!?
Hadi söyleyin, yalan mı?..
"Ne güzel Türkiye" be!
Yerliler mahpus, yabancılar hür!
Herkes Truva Atı olmuş da, haberimiz yok, Bizden yanaların sesi çıkmıyor, Domuzdan yana olanlar ise manşet manşet höykürüyor. Merak ediyorum; Yerli ve bizden diyebileceğimiz ne kaldı şu ülkede?
Bakıyorum da;
Şu göklerde dalgalanan şanlı bayrağımızdaki Hilal ve Yıldız'dan başka, yerli olan bir şey kalmadı galiba! işin tuhaf tarafı; Onun da bez'inden kuşkuluyum, Sakın, o bayrak da; "Papaz okullarından mezun" olan adamların fabrikalarında dokunuyor olmasın?!?
Eğer öyleyse;
Ört ki, ölem!
işte o zaman, Hilal ve Yıldız'ımız da kuşatılmış demektir ki; halimiz hepten harap.
Hem, kuşatılmış olmasa da, şu an o da "büyük bir tehdit" altında, Nasıl? diye soracak olursanız, derim ki: Malum; Hıristiyanların Haç'ının karşısında, Hilal de bir islam sembolüdür, Tarihteki Hıristiyan-Müslüman savaşlarının, "Hilal-Haç savaşı" olarak tarihe geçtiğini söylemeye, zaten lüzum yok. Eee, ne olacak şimdi?
Hilal, bir "islam sembolü" olduğuna; eh, din de, irtica ve tehdit olarak görüldüğüne göre; ister misiniz, şimdi de, birileri çıkıp; irticai tehdit, kaygı verici boyutlara ulaşmıştır, Siyasete, eğitime ve devlete sızan irtica, en sonunda bayrağımıza da sızmıştır! Bayraktaki inanç sembolü olan Hilal'e de sınırlamalar konulabilir ve hatta yasaklanabilir!!!"
Desin!.. Deyiversin!..
Sakın, "diyemezler" demeyin!
ibadet ve inanç yaşamına sınırlamalar getirilebileceği'nin, "devlet başkanı" seviyesinde dillendirildiği bir ülkede, "dinin simgesi" diyerek pekala Hilal'e de sınır ve yasak getirilmesini isteyen birileri çıkabilir. Hele de; Yerli'ye düşmanlık, Yabancı'ya hayranlık, bu boyutlara ulaşmışsa! Bu ahval ve şeraitte, siz bari "aklınıza mukayyet" olun Zira ben, "çıldırmak" üzereyim!
Bu arada hemen tarihimizde kabul edilen ilk irticai hareketin de 31 mart olayı oldugunu hatırlatayım. iki numaralı abdulhamit abimize yapılmış bir harekettir. ikinci meşrutiyete kafa tutan bir grup tarafından yapılmıştır. Hareket ordusu tarafından bastırılmış bir eylemdir efendim.
tesev bile türkiye de irtica tehdidi yokdedi ya ben da bişe demem bu konuda...
(bkz: post-modern gerici)
irtica sözcüğü,osmanlı zamanında 2. abdülhamit'in istibdad yönetimine geri dönmek isteyenler için söylenen bir sözcüktür.zamanın şartlarına bağlı olarak günümüzde ilerlemeyi engellemek isteyenler halini almıştır.
rücu sözcüğüyle aynı kökten gelen sözcük.
fransızca rücu kelimesinden gelmektedir....* * *
(bkz: irtica kokuyor)