bugün

Hazreti Muhammed'in anıldığı haftadır. hatta töreninde(10.04.06) TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın duygulanarak hüngür hüngür ağlaması beni gülmekten yerlere yatırmıştır.*
ayrıca Arınç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i Bosna Hersek'e uğurlarken kendisine bir gül veremediği için de yakınarak tekrar ağlamıştır:
'Keşke ona bir gül verseydim. 'Size uçakta arkadaşlık etsin' deseydim. Cahil kafam, yapamadım.' diyerek tekrar sesi titreyip ağlamaya başlamıştır.*

http://www.milliyet.com.t...6/04/11/siyaset/asiy.html
(bkz: doğum günün kutlu olsun)
havai fisekler ve lazer gösterileri ile kutlanılan fakat bu kutlama sekline bazı ilahiyatcıların tepki gösterdigi hafta
O duyguyu anlayabilene maneviyatı sezebilene değişik duygular yaşatan mubarek hafta
dünyanın kaderini değiştiren o masumun, o öksüzün doğduğu haftadır. anlaşılamamıştır, hala da anlaşılamıyordur... mehmet akif o geceyi şu şekilde anlatmıştır.

ondört asır evveldi böyle bir geceydi
kumdan ayın ondördü bir öksüz çıkıverdi
lakin o ne hüsrandı ki hissetmedi gözler
lakin bugun de hissetmiyor ya...
kutlanası hafta, mübarek edilesi hafta, mutlu olunası hafta.
sevgili peygamberimizi anlamamız ve onun güzel yaratılışının idrakına varabileceğimiz güzel hafta.
(bkz: inanclara saygi gosterilmesi gereken hafta)
kutlanması bazı çevrelerde yanlış anlaşılmış*, "cumhuriyetten öc alınıyor"** gibi sapır-supur yorumlar yapılmış peygamberimiz'in doğduğu hafta...
bir insannın doğum günü senede ki 1 gündür ancak bu herhalde diğer insanlar tarafından çok sevildiği için 1 hafta da doğuyor da bu kutlanıyor. tamamen boş inançlar üzerinde yapılan değişik oluşumlardan ibaret olmayan olay.
o'nu* anmak için bir vesiledir. ayrıca nisan ayı "kutlu doğum ayı"dır.
ev arkadaşlarının hepsinin (üç kişi) aynı hafta içinde doğmuş olduğu ocak ayının ikinci haftasının yarısıyla üçüncü haftanın yarısına tekamul eden ve her yıl bizim evde vodka ve redbull eşliğinde kutlanılan haftadır.
Beraber yaşadığı arkadaşı , akrabası işşizlik ve yoksulluk içinde kıvranırken , hak ve özgürlükleri gasp edilen emekçilerin çığlıkları kulaklarında yankılanırken , ülkenin gençleri amaçsız bir savaş uğruna canlarını verirken doğum günüm kutlamayı başarabilenlerin möbarek günüdür . *
izmir müftülüğünce, yağlı güreş ile kutlanan haftadır.

http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=99830
peygamber efendimizin dogum yildonumu. ulkemizde gul dagitilarak kutlaniliyor. cok hos bir uygulama.
Alemlerin Efendisi Muhammed Mustafa (S.A.V.) efendimiz dogdugu günün haftasıdır,
Lütfen inanmayan arkadaşlar kötü yorum yapıp bizleri üzmeyin bizler kimsenin inancına kötü yorum yapmıyoruz sizlerde kötü yorum yapmayın.
noel, paskalya ve hatta cadılar bayramı gibi günlere saygı duyup da, alemlerin kendisi için yaratıldığı peygamberimizin doğduğu haftayla dalga geçilmesini anlayamam.
hangi dine sahip olursanız olun inananlara saygı duymanızı bekliyoruz.

bu hafta ile ilgili detaylı bilgi için
http://www.kutludogumhaftasi.com
yani kızmıyım, herkese saygı duyayım diyorum ama böyle saygısızlıklar görünce çok üzülüyorum. O normal bir insan değil ki, kendi doğum günlerimizi onla yarıştıralım. bundan 60 yıl önce Türkiye' de doğanların bile doğru düzgün doğum günleri bilinmiyor. *. ne olur O, Allah ın elçisinin doğumunu, isteyenler, inananlar bir hafta kutlasa. Cumhuriyet böyle tehdit edilmez, Demokrasi saygısızlıklar sonucunda tehlikeye girer, yapmayın yaa.
yalnızca o duyguyu anlayabilenlerin kalbini çarptıracak peygamber efendimiz (s.a.v.) nin doğum haftası.anlayamayanlar boşuna kendini yormasın.
prens bismark: "senin asrinda yasayamadigimdan dolayi cok uzgunum ey muhammed. kur'an allah'in kitabidir. insanlik senin gibi bir kabiliyeti bir defa gormus bir daha goremeyecektir. ben senin onunde hurmet ve saygi ile egilirim."

lamartine: "insan buyuklugu hangi olcuyle olculurse olculsun acaba ondan daha buyuk bir insan bulunur mu?"

bernard shaw: "ben bu hayret uyandirici insanin hayatini inceledim. benim gorusume gore onu insanligin kurtaricisi olarak tanimamiz lazimdir."

geothe: "hic kimse muhammed'in kurallarindan daha ileri bir adim atamaz. biz avrupa milletleri medeni imkânlarimiza ragmen hz. muhammed'in son basamagina varmis oldugu merdivenin daha ilk basamagindayiz. suphe yok ki bu yarismada kimse onu gecemeyecektir."

dostyoyevski: "buyuk islam peygamberi yuce yaraticinin katina cikip onunla bulusmustur. ben mirac'a butun kalbimle inaniyorum."

tolstoy: "muhammed, hurmet ve saygiya fazlasiyla layiktir."

bir hafta degil, bir omur kutlanmasi gereken dogumdur...

son soz de bizim dunyamizdan olsun:

"dunya neye malikse, o'nun vergisidir hep
medyun o'na cemiyyeti, medyun o'na ferdi.
medyundur o masuma butun bir beseriyyet,
ya rab! mahserde bizi bu ikrar ile hasret" * *
kutlu doğum haftası nedense son zamanlarda birden ulusal bir olay haline getirildi.
hadi getirilsin, alt tarafı doğum günü, ama neden hep 23 nisan'In üzerine (ulusal egemenlik bayramı) geliyor bu ''kutlu doğum haftası'', ve bırakın günü, haftayı, şimdi nisan ayı kutlu doğum ayı oldu bazı çevrelere göre. ancak bu çevreler bilmezler mi ''ay takvimi'' geçerlidir? son 3-4 senedir hep nisan'da ne işi var bu haftanın? (bkz: hepsi show bunların)
Kendi doğum gününü, eşinin doğum gününü, çocuklarının doğum gününü, daha pek çok özel günü günah diyerek kutlamayan bünye bir hafta neyi neden nasıl kutlar hala anlamıyorum.gerçekten inananları rencide etmek adına yazmadığımı belirterek bitirmek isterim.

özel gün kutlamanın günah olduğunu ben söylemiyorum, kutlamayan bünye bunu ileri sürerek kutlamıyor. anlayanlar anlamayanlara anlatsın...
diyanet işleri başkanlığının açıklamasına göre provokatör iddialara malzeme olmaması için artık 23 nisan'da kutlanmaması tavsiye edilen haftadır.
(bkz: din kitlelerin afyonudur)
kisinin kendi dogum gununun haftasidir. *