bugün

2010 da vizyona girecek olan ip man filminin ikincisi.
bir biyografi filminin ikincisi nasıl çekilir diyebiliriz ama ilk film zaten yarımdı. ip man si-fu nereye gitti ne yaotı hikaye biçiminde anlatılmıştı. sanırım bu filmde bunu da göreceğiz. ayrıca hikayeye bruce lee de giriyormuş. hadi hayırlısı bakalım.

http://www.imdb.com/title/tt1386932/
http://www.sinemalar.com/film/40831/ip-man-2/
http://forum.divxplanet.c...ndex.php?showtopic=132801
filme bruce lee nin de katilimiyla tadindan yenmiyecek bi devam filmi bizleri bekliyor olacak.
ilk filmin yanında biraz daha sönük kalan film. özellikle ilk filmdeki japon-çin savaşını, ikinci filmdeki hong kong'daki ingiliz mandası'na uyarlayamamışlar. aslında hikaye hariç, film tamamen birincisinin kopyası olmuş. buradan sonrası spoiler;
--spoiler--
ilk filmde japonlarla döveşen yip usta, bu sefer batılılara karşı duruyor.

ilk filmde bir arkadaşının öcünü almak için final dövüşünü yapıyordu tıpkı bu filmde olduğu gibi.

yine işgalciler oldukça kötü gösterilmiş, yip usta'nın halkı olan çinliler ise şirinler gibi kalmış filmde.

sürekli çin dövüş sanatlarının diğer dövüş sanatlarından üstünlüğünden bahsediliyor,

çin kültürünün ne kadar derin olduğundan da çokça bahsediliyor.

dövüş sahneleri mükemmele yakın hele bir masa üzerinde dövüş sahnesi var ki akıllara zarar.

birazda yip usta hakkında konuşalım:

bence bu adam gerçek hayatta japon general ve ingiliz dünya boks şampiyonunu asla dövmedi. tabi hakkında bu kadar az bilgiye sahipken, yanılma ihtimalim oldukça büyük...

masa üzerindeki dövüş sahnesini nasıl çekmişler, fare gibi uçan taburelerin üzerinde sıçrayan ustaya ayrıca hasta oldum.

son spoiler olarak da; filmin sonundaki bücürükle olan diyalog oldukça komikti ama sürpriz değildi.
--spoiler--
film gerçekten izlenmeye değer olmuş ancak ilk film gibi biografi falan beklemesin kimse. ilk film çok iyi bir senaryoya sahip bir kült iken, ikinci film çok çok iyi sahnelere sahip bir dövüş filmi olmaktan öteye gidemiyor benim gözümde.
ilk filme göre çok tırt kalmış film.

ilk filmde dövüş sahneleri oldukça gerçekçiydi, bunda ise kimi yerlerde uçan kaçan adamlar var ve gerizekalı çinliler fantastik film olmadığı sürece uçan kaçan adamların dövüş filmlerinde sırıttığını hala anlayamadılar.

Film genel olarak Rocky iv ve Jet linin benzer konulu bir filmden arak arak, tabi içinde rocky 1-2-3 bile var denilebilir.
karaterleri de iyi işleyememişler, herşey havada kalmış filmde.

Ha güzel mi yine de güzel.
--spoiler--
Bir boksörden o adamın yediği kadar yumruk değil bir tane bile esaslı yumruk yese ne yıp manin ne de hong usta mıdır nedir onun ayağa kalkması pek olası değil.
--spoiler--
ilk filmin yanında biraz sönük kalmış evet, ama bu kötü bir devam filmi olduğu anlamına gelmez. gayet güzel bir devam filmi olmuş, dövüş sahneleri olsun, müzikler olsun yine mükemmel. ilk filmdeki kadar olmasa da etkileyici sahneler yine fazlasıyla mevcut. son dönemde izlenebilecek en iyi filmlerden biri, bu kadar güzel olacaksa ip man 3,4 diye gitsin isterim, ayrıca bu filmde jet li'nin hayatını canlandırdığı hu yuan jia'den de bahsedilmiş.
--spoiler--
son sahnede bruce lee'nin (çocukluğu) gelip 'bende dövüşmek istiyorum' demesi iyiydi.
--spoiler--
ilk filmle * beraber arka arkaya izlendiğinde unutulmaz olacak devam filmi.
izlerken "yip man vur vur şu ingiliz piçine vur Allahını seversen daha çok vur durma sakın" dedirten serinin devam filmi.
--spoiler--
hele ki bruce lee'nin ip man'dan wing chung öğrenmek için geldiği sahne çok güzeldir.
--spoiler--
ayrıca uzak doğu dövüş sporlarının boks,kick boks gibi kabagüce dayalı sporların yanında nekadar estetik,hızlı ve içinde gerçekten birşeyler barından sporlar olduğunu bir kez daha göstermiştir. devam filmini sabırsızlıkla bekliyoruz.
ilk filmi izleyen birçok kişi gibi ikincisini de vakit kaybetmeden, büyük bir sabırsızlıkla izledim. fakat doğruyu söylemek gerekirse ilk filmdeki abartıya kaçmayan dövüş sahneleri bu filmde iyice aşırıya kaçmıştır ki özellikle masanın ortadan kırılma sahnesi ve dövüşü buna örnektir. boksörle olan sahneler ise rocky filminden benzerlikler taşımakta. genel olarak ilk filmin başarılı olması sebebiyle iyice oturmamış senaryo üzerine çekilmiş devam filmi olmuştur. fakat ilk filmin hatrına izlenilmesi gerekendir, filmin son bölümde bruce lee'nin çocukluk hali ekrana getirilir.
bruce lee de katılmış ama sadece 5 yaşındaki haliyle katılmış.
ayrıca boksör de dev gibi bir şeydi. yanılmıyorsam üçüncüsü de çekilecek ve bu defa bruce lee ile ıp man usta ortalığın tozunu attıracak.
gerçekten yaşanan olayların biraz değiştirildiği film. ip man gerçekten de dünya boks şampiyonu ile dövüşmüş ve yenmiştir lakin, hong ustanın ölmesine karşılık meydan okuması tek sebep değildir. o zamanlar parası yoktur ve dövüşün galibine para ödülü verilecektir, o nedenle maddi sebepler de bu maça çıkmasında etken olmuştur.
gelen eleştirilerin büyük kısmı ip man in ingiliz boksör thunder ı, rocky ve pek çok anime serilerinde olduğu gibi, klişe şekilde başlarda dayak yiyip sonra imana gelerek yenebilmesinden kaynaklanmakta. sen ilk filmde ip man i, 3-5 fiske yedirmeyip seyircinin gözünde dayak yemeyen adam şeklinde lanse ettirirsen olacağı buydu tabii. ip man ib hayatını film serisi harici bilmem, belki dayak yemişliği de yoktur ama 2. filmde resmen yerde süründürdünüz be abi. millet ne dese haklı.
30 a yakın adam tarafından sıkıştırılan ipman ve öğrencisi arasında geçen konuşma :
-usta ondan fazla adamı gerçekten dövebilirmisin?
-kaçma şansımız yoksa , evet.
serbest çağrışım (bkz: ipmat)
ilk filmin tadı hala damağında olanlar için muhteşem bir haber.
uzakdoğu sinemasını sevenlerin kesinlikle izlemesini tavsiye ettiğim. seyir zevki yüksek, kaliteli bir film..
ingiliz boksör'ün bayagi bayagi matrix'deki agent smith'e benzedigi film. ayrica:
--spoiler--
rocky 4 reloaded.
--spoiler--
Neden herkezin bukadar sövdügünü bi türlü anliyamadigim film. Bana göre en az 1. si kadar güzel bir film. Sirf Donnie yen in hatrina bile izlenilebilir.
ilk filmine göre dövüş sahneleri bayağı abartılı.
ama izlenmeyecek bir film değil.
sonunda da bruce lee diye küçük bir veletin, ip man'ın yanına gelmesi,
ve ip man'ın bruce lee'ye "büyüyünce gel" demesi çok hoşuma gitti.
ilk filmindeki dandik çin milliyetçiliği, bu defa ayarında verilmiştir.
ilkini aratmayan filmdir.
ilkine göre daha havalı vuruşlar göze çarpmaktadır. ilki daha realistti sanki. bu da hoştur izleyin.
serinin ilk filminin gölgesinde kalsa da, donnie yen in harika tekniği ve oyunculuğu için tekrar tekrar seyredilesi film.

asaleti yeter .. görsel
Beyler sabahın bu saatlerinde yazma nedenim, yine gördüğüm kötü bir rüya..

izlediğim her filmin üzerimde kötü, yansımaları oluyor..

Eşim ben ve oğlum ile ekmek parası uğruna çine gidiyorduk.. Aslında yol parası ve vize işlemleriyle komagene çiğköfte şubesi açabilirdim ama çine gitmek mantıklı geliyordu..

Sonrasında kendime teraslı bir ev kiraladım.. Ama dışardan görüldüğü gibi çinde para kazanmak çok kolay değil.. Evet üreten bir ülke ama ben o kadar zeki biri değilim, haliyle herkes gibi sermaye gerektirmeyen dövüş salonu açma fikrine başvuruyordum.

Neyse dövüş kulubüm için bastırdığım broşürleri çevre mahallelerde dağıtmaya başladım. işin kötü tarafı eğer yeni bir dövüş salonuysan, yeni gelen öğrencilere kendini dövüşerek ispat etmek gerekiyormuş..

Gelen 10-15 öğrenciden dayak yedikten sonra bugunu buldum diyerek, ayakla vurmak yasak dedim.. Sadece ellerimizle dövüşeceğiz burası öyle bir salon dedim..

http://www.mma.tv/wp-cont...ploads/2016/03/7giphy.gif

Ama ayaklarını kullanmadan da beni bir güzel dövdüler.. Tabi terasımda ardı ardına yapmış olduğum kavgalar, diğer ustalar tarafından duyulmuş..

http://images2.static-bluray.com/reviews/3246_3.jpg

Usta hung adında kendini, buranın reyisi sanan bir hıyar beni çağırmış.. Dövüş salonu açmak için kendisinden onay almam gerekiyormuş.. Başta hayır dedim..

Sonra Eşim, sürekli aidatları toplamıyorsun diye beni sıkıştırmaya başlamıştı.. Ama hiç öğrencim yok diyemezdim çünkü her gün, onlarca insanla dövüşüyor ve vucudum yara bere oluyordu..

Anladım ki burada işler, birilerinden onay almadan olmuyor.. Tamam dedim usta hunga haber saldım geliyorum hazır et dükkanı dedim..

Neyse sokakları falanda pek bilmiyorum tabi, hungun dükkanı zor buldum.. Baktım içerde yeni üye kaydı var ip adında bir hocayla dövüşüyorlar,

Usta ip kendini ispat etmişti ama benim bu şartlarda kavga etmem olanaksızdı..

Neyse Hung bana gel gibisinden işaret yaptı, koştum hemen çok iyi dövüştünüz ama masaya yazık oldu dedim...

Ne masası kalk seninde üyelik işlemlerine bir bakalım dedi.. Bende dövüşmeyeyim diye etraftaki taburelere bakarak.. Usta hung ben dövüş salonu fikrinden vazgeçtim, bu tabureler sana lazım değilse bana ver dönerci açacağım dedim..

Hung dönerci fikrimi uygun görüp, bana 30 tane tabure ve 2-3 masa verdi.. Çok büyük bir ticari başarı sağlamıştım.

https://voidagger.files.w...s.com/2013/09/ipman-5.jpg

Kapıda karşılaştığım ip kurs aidatı ödememek için salonu açamamıştı ben ise fazladan tabure ve masa kazanmıştım.. Suratına pis bir gülüş atarak oraya terkettim..

Sonrasında gel zaman git zaman, onca insanı doyurmak zor inanın bedenen çok yıpranmıştım.. Yanımda eleman çalıştırmayayım diye koca gün dönerin başında terden ölüyordum.. Sırtımdaki havluyu saat başı değiştiriyorum desem yalan olmazdı sanırım..

Sonra duydum ki halka ücretsiz, amerikalının birinin boks maçı varmış.. Gittim izleyeyim dedim hem kafam dağılır daha salona girmemle ortam karıştı..

Baktım hung ve ip amerikalıya saldırıyor.. Ete para vermeyin, yiyin birbirinizi türkçe olarak bağırıyordum..

Bu amerikalı bu hungu yer dedim yanımdaki salağa.. O sırada havlumun 1 saatlik süresi dolmuştu, değiştirmem gerekiyordu ama dükkandan uzaktaydım bir gaz ile çıkarttım ve ringe doğru fırlattım..

http://www.greenarrowtv.c...012/03/ipman2-500x300.jpg

Terli havlum bula bula amerikalının suratını buldu... Şapp diye yapıştı adamın yüzüne herif hungu, ipi falan unuttu bana saldırmaya çalışıyor..

Yanındaki çinlilere o hıyarla bana maç ayarlayayın diyor.. Bende tamam abi ne kızıyorsun, kurallar neyse yaparız maçımızı demiş bulundum..

Neyse salonu terkedecekken arkamı bir döndüm, gördüğüm görüntü beni dumura uğratmıştı..

http://2.bp.blogspot.com/...002_n.207234948_large.jpg

Bizimkiler beraber resim çekiyordu.. Usta hung neyse ama ip man bana destek olur diye umuyordum..

Ülkeyi terk etmek istiyordum ama gazetelerde, boy boy resmi basılıyordu, bu maç için çindeki Türk konsolosluğundan beni görmeye falan geliyorlardı..

Maç için kaçacak yolum yoktu, en kötü biraz dayak yer havlu atarım dedim.. Yanıma fazladan 2-3 havluyu aldım, ne olur ne olmaz diyerekten..

http://photocdn.sohu.com/20100623/Img273009019.jpg

Maçtan önce hung bana şans diledi ve sayende amerikalı ile dövüşmekten kurtuldum, benim tonlarca tansiyon ilacım var bu yaşta yapamazdım dedi.. Be şerefsiz üye kaydındaki, enerjin neydi o zaman? gücün bize mi yetiyor dedim..

Neyse ip beni satmamıştı yardımcı antrenörüm olacaktı. Su ve havlu işlerim ondaydı.. Nedense bana anlamsız bir şekilde, kolları çok güçlü Usta doruk kollarına hedef al diyordu. Hee he deyip geçiştirdim..

Cebimde maç arasında yerim diye sandviç tavuk döner vardı, onu ringin direğinin dibine koydum.. ip manin gözleri doldu, cebinden çıkarttığı patatesi bana uzattı aç mısın usta doruk dedi.. Ulan her şeyi de duygusala bağlama bee, olayın ciddiyetini kavra iT man dedim..

Maç başlamıştı ve amerikalı boxer daha ilk yumrukta beni yere sermişti..

http://blackbeltmag.com/w...ahlavi-punch-Ip-Man-2.jpg

Sonrasında kurs açmak için yediğim dayağı etkisi ile ayağa kalktım.. Öyle ilk yumrukta yere düşecek biri değildim sanırım..

Sonra tekrar sağlam bir yumruk çaktı suratıma ve yine yerdeydim..

http://blackbeltmag.com/w...ahlavi-punch-Ip-Man-2.jpg

Tekrar kalkınca amerikalının yüzündeki korkuyu gördüm. ip kenardan bağırıyordu yapabilirsin, Usta doruk kolları diyordu..

Ne koluydu daha adama temas bile edememiştim. Acaba rockyinin yaptığı gibi dayak yiyerek onu yorabilir miydim ? derken yine bir yumruk çaktı..

Yine yerdeydim.. Allahın yok mu ulan senin deyip uçan tekme ile uçtum.

Ayaklarında tutup beni yere serdi... Tekrar kalkmayayım diye de ayağını suratıma bastı..

http://3.bp.blogspot.com/...13-03-07-19h35m11s221.png

Neyse ki dövüş bitmişti, kavganın hiç kimseye bir şey kazandırmadığını anlamıştım.. Kalan dönerimi de yiyerek gururla salondan çıkmıştım..

gerisini hatırlamıyorum aklıma gelirse bu konuya yazarım arkadaşlar..
üçlemenin ikinci filmidir.

ayrıca okuyanı siksinler.
Hayatımda gördüğüm en dandik türkçe dublaja sahip film. Yip ustanın dublajını yapan adamın kafasına silah dayamış olabilirler. Adam sürekli duraksıyo.