bugün

bir sorunsaldır. bence şöyle ki; kısa vadede dünyanın en cesur insanlarından birisidir. lakin kısa vadede korkak denilenilir.
Bence biraz kaçık, biraz bıkmış, biraz yorgun ve biraz da korkak cesur insanlardır.
Kendisini öldürüp savaşmadığı için korkak.
Ölmeye dahi cesaret ettiği için cesurdur.
psikolojik hastadır.
Cesurdur. ayrıca inançlı biri ise aptal, inanmıyorsa salak ve her halükarda pisiklojik sorunları olan biridir.
Korkak değildir, delidir.
intahar eden %100 asıktır başkabir sebebi yoktur bence.
Korkaktır. Korkaklaar~ Ölünün arkasından artık hoş değil ama öyle.
Cesurdur. Cesuuuur.
enayidir. açık ve net.
kaybedendir.
ne olursa olsun korkaktır hayatın tüm zorluklarına karşı direnmek yerine bir aptal gibi kaçmayı tercih etmiştir, insanın aklını kontrol edemediği zamanlar olur (cinnet getirmek) bu durumda da zaten bir nevi delirmiş durumdadır tabi her sinirlenen insana cinnet getirdi demek saçma bu durumda olan insanların intiharını anlamak mümkün, ama her şeye sahip evi var arabası işi ocakta pişen aşı var adam kız beni sevmedi ulan diye intihar ediyor, af edersin ama işte bu salaklıktır, dünyada kadından bol bir şey yok başka birini de seversin elbet, seviyorum ölüyorum diyenlerin çoğu unutuyorlar, unutamayanlar da alışıyorlar zaten intihar bir çözüm değil emin ol senin onu önemsediğin kadar o seni bir zerre kadar önemsemiyor...

borçlar yüzünden intihar edenlere gelelim, çoluk çocuk sahibi, evli barklı, be adam sen intihar ederek çoluğunu çocuğunu hanımını ortada bıraktın hani senin vicdanın bu korkaklık değil de nedir? zorlukların üstüne gidip hep beraber kol kola verip bunu yenmeye çalışmak varken sen çocuklarını yetim karını dul bıraktın sen korkak bir aptalsın, aynı zamanda bencilsinde sırf bu psikolojik çöküntüyü yaşamamak için geride bıraktıklarına dön bak, dost acı söyler...
insan ölümden korktuğu için bir şeyler yapar. çalışır para kazanır ve bunların hepsini ölmemek için yapar. ama intihar eden adam ölmek için birşeyler yapar.
bana göre kesinlikle cesurdur.
çünkü yaşadığın sürece nerede olduğunun bilincindesin. hayatın getireceği şeyler mesela, olasılıklar çok fazla olsa da olabilecek olan sürpriz değil bana göre. ama diğer yandan bu hayat denen şeyden gittiğinizde nereye gideceğinizi, nasıl olacağını, kendinizi nelerin beklediğinden bihabersiniz; yani bir belirsizliğe gidilecek. belki de bir hiçlik içinde olacağız. ve belirsizlik insanları korkutuyor iken intihar denen şeyi başarabilen insanı korkutmuyordur. sizlerin korkak sandığı bir çoğunuzdan cesurdur.
Bir sonraki gün neler olacağını, neler yapabileceğini düşünemeyecek kadar vizyonsuzdur. intihar eden biri korkaktan çok zavallıdır.
Cok yanlis bir sey yaptigi malum ve fakat cesurdur.
Cesur ve korkaklıktan öte Cehennemlik olma ihtimali yüksektir.

Kendinizi öldürmeyiniz! [Nisa 29]
Çaresizdir.
maldır, net.
o psikoloji cok farkli. bu nedenle tam olarak yorum yapamayacagim. ancak soyle dusunun normalde sizi bogaz koprusune goturseler asagi bakmaya korkarsiniz ancak intihar eden insan ordan asagi kendini birakabiliyor. yani nasil desem bilemedim.
durumdan duruma değişebilitesi olan olaydır.
cesur tabiiki.

ama bu, yaptığı şeyin doğru olduğunu göstermez.
Komiklik olsun diye intihar etmek.
ne önemi var.
mesele cesaret değildir. insanın içine bir vesvese girer ve dünyada ki kavramlar bir kargaşa gelir. ahiret ya da yaşam kaygısı kalmaz. bir çeşit eriştir intihar.