bugün

internetten müzik ve flim indirme yasagı 2010 itibariyle yürülüğe girecek olan kanun.
tabii şuan kulis aşamasında. parası olmayan ne yapacak peki. yada müziği icra eden sanatçı ne yapacak sorusunu akıllara getirmektedir.

edit: başlıkta yanlış yazılan kelime düzeltildi.
devletin bu insanları nasıl takip edeceğini merak ettiğim kanun aşamasında olan öneri.
yine bir yolu bulunup delinecek yasak.
illa ki bir açığı çıkacaktır dedirten yasaktır. ayrıca inşallah çıkar. naparım ki ben film indiremezsem, müzük indiremezsem.. hayat enerjim söner, boşluğa düşerim, yemeden içmeden kesilirim ben ki..
(bkz: internetten film indirmek/@dntpnc)
+ben indiriyorum siz de indirin.
-aman başbakanım burada indirmeyin!
emekçinin hakkına saygıyı korumaya çalışan bir yasadır.nasıl uygulanacağı bilinemeyen ve bizim insanımızın ne yapıp edip deleceği bir yasaktır.
fikir hırsızlığı kapsamında değerlendirilecekmiş.
sabah radyoda öyle dediydiler.

çok geniş kapsamlı bir yazılım yapardım lakin zamanım yok. yoksa hepimiz de biliyoruz yani bir ülke dışı cd'nin en ucuz 25-30 lira olduğunu.

indirişe gelmemek lazım.

"korsan kitaba hayır" o ayrı!
dünyada bu gibi yasalar bulunurken günümüzdeki teknoloji ile bunun önüne geçmek mümkün değildir . internet zaten kontrol edilemeyen bir ağ olduğu icin kismi ve cuzi bir yaptırımdan öteye geçmiçek uygulama .

bunu söylemekteki amaçım yasayı yada telif hakkını eleştirmek değil uygulamadaki yetersizligini görmeden çıkaranlara ithafen bir hatirlatma .

birde zaten ülkemizde sözüm ona müzik çalışmalarına para vermek gerçekten israfa giren hareketler arasında olcağı için onları internet indirip kotali arkadaşların kotalarını heba etmelerini önlemleri için güzel bir hareket olabilir .
halkın azcık götünü sıkarak boşa çıkarabileceği yasaktır. böyle bir hak insanların elinden alınıyorsa insanlar toplu halde hiçbir müzik veya film cd'si almamayı deneyebilir. sonuçta film seyretmeyince veya müzik dinlemeyince kimse ölmez sanıyorum. böyle bir boykot durumunda yasağın en fazla 1 yıl dayanacağını tahmin etmek zor değil. ayrıca dağıtımı üstlenen firma sanatçıya zaten en başta belli bir miktar ödüyor ve satın alınan ürüne ödenen para artık dağıtımı yapan firmaya gidiyor. ne sözkonusu sanatçılar, ne de dağıtımı yapan firmaların sahipleri acından ölüyor. hepsi son derece lüks bir hayat yaşıyorlar. zamanında futbol maçları şifreli yayına geldiğinde böyle bir protesto yapılsaydı, şimdi maçlar en kötü ihtimal trt1'de yayınlanıyor olurdu mesela... ama kendi yararına olacak hiçbir hareketi zerre kadar beceremeyecek bir millet olduğumuz için devlet hiçbir engelle karşılaşmayacaktır. ayrıca yaptırımı nasıl uygulayacağını da merak ediyorum. yasadışı paylaşım yapan herkes sadece kendini ihbar etse zaten çalışmakta zorluk çeken adalet sistemi hepten kilitlenir diye düşünüyorum. bir de bu duruma "fikir hakları ihlali" diyorlar. duyan da ülkemizden çıkan götü boklu filmlerin, müziklerin çok büyük bir fikir derinliği içerdiğini sanır...
ayrıca devlet bir kelime oyunu yapmış ve film değil, flim indirme yasağı getirmişse hay allah diyor ve sırıtıyorum.
sigara yasağının bile uygulanma derecesi bir muamma iken neredeyse imkansız olan bir başka kısıtlama. ayrıca çoğu kimsenin cd/kaset lere para vermediği bir günümüz gerçeği. sanatçıların popülerlik dereceleri bile internetten şarkılarının indirme miktarına göre değerlendirilirken, bu yasak da kanuna girerse alayı * ortada kalır.
uygulamaya girse bile biçok kullanıcının "s2mden aşşaaa, kasımpaşaa" diyerek indirmeye devam edeceği yasak.
efendim şarkıların vidyo üstüne eklenmesi yotube'a yüklenmesi ve oradan videonun indirilmesi sonrası mp3'e çevrilmesiyle delinebilecek yasaktır. youtube'dan vidfeo indirmek de yasaklanamaz ki.
kontrolünün zor olacağı efsanelerden biridir. download ettiğim verinin video ya da ses dosyası olduğunu ne bilecekler ki bana ceza kesecekler dedirten hadise...

ses dosyası indirecek müzisyen ne yapcak bu durumda sorusunun ikilemi.

facebook diziport ve youtube izleyenlerin vay haline denen * kanun.
boktan bir yasaktır. şöyleki ;

film ve müzik indirmek fikir hırsızlığına giriyor eyvallah. paylaşmak yasak, paylaşınca şirketler zarar ediyor, ona da eyvallah. peki gazete olayını napacaksınız? şimdi benim esnaf komşum hergün gazete alıyor. o okuyup bitirdiğinde gazeteyi ben alıyorum, okuyorum, benden öbür komşuya geçiyor ve akşama kadar en az 6 iş yeri geziyor bu gazete. peki ben o gazeteyi okumak yerine, gidip alsam gazete yi satan, nakliyesini yapan, basan daha çok para kazanmış olmayacak mı? yani bu halde benim yüzümden bu adamlar daha az para kazanıyor. buyrun bunu da engelleyin.
sürekli rar indirilip hiçbirşey ispatlanamayacak olan sözde kanun.
--spoiler--
http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=648784
--spoiler--
internetten yasal olmayan yollarla 24 şarkı indiren abd'li kadın, 2.9 milyon lira para cezasına çarptırılınca şoke oldu.

abd'nin minnesota eyaletinde bir mahkeme, internetten yasal olmayan yollarla 24 şarkı indiren Jammie Thomas-Rasset'i suçlu buldu. 4 çocuk annesi kadın, tam 1.9 milyon dolar (yaklaşık 2.9 milyon TL) para cezasına çarptırıldı. Jammie Thomas-Rasset'in Avukatı, davanın abd'de bir benzerinin daha olmadığını ifade etti. 32 yaşındaki Jammie Thomas-Rasset'inın ise cezayı öğrenince şok geçirdiği ifade edildi.

No Doubt, Sheryl Crow ve Linkin Park'ın toplam 24 şarkısını indiren kadın, normalde tanesi 99 sente indirilebilen şarkıların her biri için 80 bin dolar (yaklaşık 124 bin TL) ödemiş oldu. Thomas-Rasset'in ilk yargılanmasında 220 bin dolar para cezasına çarptırıldığı, ancak daha sonra hâkimin 2007'de yeni bir duruşma istediği öğrenildi. Amerika Kayıt endüstrisi Birliği sonuçtan memnun olduklarını bildirdi.
kaynak;http://www.porttakal.com/...ilyon-tl-ceza-350066.html
yurt dışında yürürlükte olan ve orada kaldığım müddetçe pek zorlanmadığım bir konu zira bu yasağı delmenin bircok yöntemi bulunmuştur mesela rapidshareden indirilen müzikler filmler zip veya rar dosyası olduğundan farkedilmemektedir bir diğer yöntem ise youtube ve benzeri sitelerden indirilen müzik videolarını convert programlarıyla mp3 vb. biçimlere cevirilerek müzik cd si yapılabilmektedir.
Haklı bir yasaktır.Aksi taktirde ünlüler süper lüks değil ortalama lüks bir hayat sürmek zorunda kalacaklardır(south park).
http://www.izlesene.com/v...in-sonuclariforum/1029949
....P2P dosya paylaşım ağlarından Kazaa üzerinde, ticari tescil takip firması MediaSentry tarafından takip edilip bilgisayarından dosya paylaştığı tespit edilen zavallı kadının ibretlik bir cezaya çarptırılması çok haksızca...

abd vatandaşı Jammie Thomas-Rasset müzik indirdiği için değil, bu müziklerin paylaşımında rol aldığı için milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştır.

indirdiği için değil.

"paylaştığı/yaydığı" için.
bizler eşek oldukça bize semer vuran çok olur. her şeye eyvallah ederek bir yere varamayız. cd fiyatları çok fahiş. bunlara çeki düzen verilmeli. bugün türkiyede bir sanatçı cd si için 12 lira veren kaç bin kişi var.

korsan deyince aklınıza sadece müzik-film geliyor. bunun yanında oyun cdleri de var. bir ps oyunu 100 liradan aşağı değil. küçük bir ailenin bir aylık mutfak masrafı maalesef. herkes sanatçıyı fikir sahibini düşünüyor. ancak birileri de halkı düşünmeli.
böyle bir yasak gelirse ileride eskilerle idare edip bol bol nostalji yaparız artık. 31.12.2009'a kadar sömürmeye devam o zaman. oldu olacak kendi müziğimizi kendimiz besteleyip filmimizi de kendimiz çekelim...
yaşasın amatör çekim.
(bkz: copyleft)

http://en.wikipedia.org/wiki/Copyleft