bugün

kişinin bir söylediğinin diğeriyle tutmaması durumudur.

(bkz: boş bkz vermek)
(bkz: sözlük formatı)
(bkz: insanin kendisiyle celismesi)
kişinin gelişmesiyle de ilgili olabilir.eskiden beğenmediğimiz onaylamadığımız şeyleri yapıyor olmamız gayet doğal.
en çok aşık insanların yaptığı davranış bozukluğudur
2nin 1i fikir değiştirmektir bi nevi.
kişinin söylediğiyle gerçekleştirdiği eylemin birbirine zıt olması durumudur.
küçük bir örnekle;
bir arkadaşın facebook u türkçe kullanıyorum grubu ile fecebook türçe olmasın buraya ameleler dolmasın grubuna aynı anda üye olmasıdır.

olay gerçektir. uyardım dedim bu ne çelişki dedim. bir grupran ayrıldı.
daha çok insanın ruhsal durumundan kaynaklanan,tutarsızlık durumudur.
(bkz: çelişmezsem namerdim)
kişi, diyalektik dünya görüşüne sahipse, hoşnutlukla karşılayacağı durumdur.
(bkz: tez)
(bkz: antitez)
(bkz: sentez)
yaşanılan ve hissedilen en büyük savaştır.
sevgilisi için görüş, tip, tarz, takım değiştiren insanların sık sık içine düştüğü durum.
(bkz: insanın kendisiyle çekişmesi)
mantığının hayır,kalbinin evet dediği durum.yada tam tersi.bazen merhametten,bazen gururdan,inattan,bazende aşktan ileri gelebilen karmaşık duygu silsilesi.
insanın samimi olması.
"değişmeyen tek şey, değişimin/değişmenin değişmezliğidir" sözü, bu durumun tek mazereti olacak sözdür.
''çok normal bir durumdur günlük yaşamda bilincsizce yaptığımız yüzlerce hareket gibi bir durumdur''. çelişkinin farkına varıp özeleştri yapılır ama gün yeni gündür kendinle çelişmeye devamdır. kendiyle çelişmeyen insan insan değildir insan üzeri birşeydir yada özeleştiri yapmaktan haberi olmayan insandır. falandır filandır yani.
şizofrenik durumlarda gerçekleşmesi muhtemel olaydır.
mesela deli cevat buna mükemmel örnektir.

-cevat abi, niye dövdün adamı ya,
-sus lan benjamin. tanımadığım adama sarılsaydım da millet beni i..e mi zannetseydi.
-haklısın abi.
yeni düşüncelerin eskileri silmesi veya değiştirmesi yol açabilir bu çelişkiye. aslında insanın çelişmesi gerekir kendiyle bazen. fikirlerinin bir kere karar verilip bir rafa kaldırılmadığını, değişikliğe ve yeni görüşlere hazır olduğunu kendine ispatlamış olur. aksi ise bağnazlıktır bir bakıma.
bireyin olgunlaşmasına yardımı dokunan durumdur.
Şizofrenik durumdur. Özellikle sınav haftasında karşılaşılabilir. Bir soruyu çözerken kendinizle resmen sohbet ettiğinizi farkedersiniz. *
+şunu yaptık mı tamamdır.
-fakat burası böyle değildi galiba?
+evet haklısın düzeltelim bak orayı.
bazen sabrı zorlar.
"Terör örgütü ile masaya oturduğumuzu söyleyenler, bu alçakça iftirada bulunanlar, müfteridir, şerefsizdir." ( 30 Ağustos 2010 )
"Evet, görüştük, gene görüşeceğiz."( 27 Eylül 2012 - NTV )