bugün

kendisinden başka kimseyi önemsemediği andır.
Bayramda şeker toplamaya çıktığımızda teyzenin "bu yaşta şeker mi topluyosunuz hala" demesi üzerine anladığımız olay. çıkın lan çıkın dışarı büyümüşüz olum biz dedim o an.
kendi ayaklarınızın üstünde durmaya başladığınız zaman bunu çok daha iyi anlıyorsunuz.
(bkz: büyüdük aniden)
annenden babandan dostundan ayrılıp, başka bi şehre okumaya geldiğin andır. yalnızsın artık herşeyi kendin halledeceksin. bi de o zamana kadar baban sürekli arkanda olduysa işte şimdi yandın.
duyguları nedeniyle ağladığı andır.
güneşli bir günde yağmurun yağdığını farkedip gökkuşağını aklına dahi getirmediği an. işte tam olarak o an.
sevdiği kızın arkasından hüzünlü bir bakış attığı andır ki şöyle der evet büyüdüm çünkü büyük bir sevdam var benim. bu sevda ancak büyük bir yürekte olabilir. büyüdüm ve büyük bir sevdam var benim evet çok ama çok seviyorum.
çarpma işlemi yaparken "x" işaretinden "." işaretinde geçtiğin an.

gerçi "ahan da büyüdüm adam oldum" demiyosun ilk etapta. "bu ne lan?" diyosun. sonra geçiyor.
ufak bir çocuğun sokakta "amca" diye seslenmesi.
büyük bir adamın sokakta ''birader'' diye seslenmesi.
eşek kadar oldun diye bağıran bir annenin feryadını ve bu feryadın size püskürdüğünü anladığınız anlardır..eşek kadar olmak, büyümekmiş.
kendi işlerini kendisi yapabilen ve ergenlikten çıkmış, belli sorumlulukları olan insanların yaşadığı bir olay.
başına gelen olaylar sonucunda noluyor lan sorusunu sorduğu, umursadığı andır.
nah işaretinin manasını anlayarak kullanmak..
yıllarca anne ve baban senin için endişelenirken, artık senin onlar için endişelenmeye başladığın andır.
öğrenci evi taşımak. ağır koliler kaldırmak falan. ne hallere düştük.

(bkz: ben eskiden babamın evindeyken alışveriş poşeti bile kaldırtmazlardı)
babandan para istemeye utandığın günler geldiği zaman , kendi ayaklarının üstünde durmaya hazırlandığın zaman. büyüdük be daha çocukluğumuz gözümüzün önündeyken.
bir sınava 8 saat aralıksız çalışmak "zorunda" olduğunu anlamasıdır.
evde yemek yok diye eve erken geldiğinde, kirlideki çamaşırlar yıkanmadığı için annene kızamadığında, aile fertlerinin küçükken yanında konuşmadığı borç harç meselelerini , şimdi hesaplayıp onların önüne koyduğunda, mektup gelmiş mi diye değil fatura gelmiş mi diye posta kutusuna bakar olduğunda anlarsın ki büyümüşssün!
anne veya babasını toprağa verdiği an.
kimliğini yanında taşımaya başladığı andır.
yeni yapılan çocuk parklarında ki salıncağa sığmadığı andır.
omzumuzdaki yüklerin arttığının farkındalık anı.
askerlik kağıdının geldiği andır.nevrim dönmüştü o zaman