bugün

Gerek aksan olsun, gerekse olayın akışına göre bilmediğin kelimeyi tahmin ederek dizinin akışına göre tahmin yapacağımız ingilizce altyazılı izleyerek bizim ufkumuzu genişletecek nadir bulunan dizilerdir. (bkz: forum mu burası) (bkz: dizi tavsiyelerinizi bekliyorum)
Komedi dizileridir,

daha seri diyalogları, kısa skeç özelliklerinde konuları ile idealdir,

Örnek; how i met your mother.
baba serisi yardimci olur. tane tane konusmaktalar. toplamda 10 saate yakin suresiyle 1 sezonluk dizi ediyor neredeyse.
ingilizcem zaten iyi ama aksanlı konuşmak istiyorum diyenler için breaking bad tavsiye edilir.
(bkz: albuquerque nasıl okunur sorunsalı)
En anlaşılır dizi (bkz: Prison Break)tabiki.
ingiliz aksanlı ingilizce için frasier tavsiye edilir.
evet alalım.
hem yabanci dil gelistiren hem de sizin begendiklerinizden
tarih bilim kurgu macera akliniza ne geliyorsa
Ingiliz dizisi tavsiye etmem. Telaffuz zaten ayrı bir de bazı yerel ifadeleri var Sözlükte bile anlamı bulunmuyor.
supernatural ( evet cok uzun bi dizi ama uzun olmasının avantajı karakterlere fln iyice alısıyorsunuz ve anlamanız kolaylaşıyor)
fringe (güzel bi dili var, ve yeni bakış açıları kazanmanızı sağlıyor)

şu anlık aklıma gelen bunlar. aksanlı olanlardan uzak dur bence.
Vay Arkadaş biz ingilizceyi okulda değil film izleyerek kendi kendimize öğreniyoruz büyük kapasite.
not : ben ingilizce bilmiyorum.
Walking dead 7.sezonda bir negan karakteri var ağzını yaya yaya yavaşça konuşuyor her türlü ingilizce öğretir.
(bkz: boardwalk empire) 1920 senelerinde geçtiği için temiz ve yavaş bir şekilde konuşuluyor. ingilizce için bire bir.
amerikan aksanı ile günlük konuşma kalıpları için mutlaka

(bkz: friends)

bir çok kalıp da kullanılıyor work out, give up, turn up gibi. bunlar öğrenilen fiillerden daha çok kullanılıyor halbuki. ek olarak oldukça eğlenceli de.
Yabanci dizi kronolojisi (benim icin)

Lost
Prison break
Bir de su iki kardes vardi ya neydi isimleri diziyi de unuttum yaratik avliyorlardi.

Bunlar ana diziler basla birine. Lost ilk iki sezon akici onunla baslamani tavsiye ederim.

Edit: supernatural.
Suç dizisi tavsiye etmem. Adamlar hem eğitimsiz hem de argo konuşuyor.
Popüler dizileri izleyin hem kültür hem ingilizce olur. Mesela gidin breaking bad i baştan ingilizce izleyin zaten kelime bilginiz yerlerde olduğu için 5 sezonu bitirmek 5-6 ayınızı alıcak. Sonra imbd top 250 den kafanıza göre dizi seçin izleyin.
Kesinlikle breaking bad degildir.
şimdi başlangıç seviye ise westworld izle(russian enstitue var ama yeri değil). ağır ağır konuşuyorlar zaten. he biraz daha ileri ise gotham izle deyimlere sık rastlarsın.

dahada iyi ise friends iyi olacaktır.
Shameless , frenki izle adam ayaklı kitap aynı zamanda.
konu ve dil uygunluğu bakımından fringe, supernatural ve how i met your mother seni 3 ay boyunca coşturacaktır.
(bkz: deadwood) da ingilizcedeki argo diline hakim olmak için yerinde bi dizi. Zaten yabancı dil öğrenmede önemli olan önce küfürlerini öğrenmektir.
5. entry de olduğu gibi uzun soluklu diziler izlerseniz karakterin konuşma ve aksanına alıştığınız için kavrama ve algılama da çözümleme daha kolaay oluyor.

supernatural bu konu da olabiliecek en güzel dizilerden biri olabilir.
ayrıca dexter da bu konu da başı çekebilir.

(bkz: i am tired sammy)
(bkz: i am done)
(bkz: angels and devils war)
(bkz: son of a bitch!)
ne izlediğinden ziyade nasıl izlediğin önemli. türkçe altyazı ile izlersen hiçbir faydasını göremezsin. ingilizce altyazı ile istediğin diziyi izle.
sit com izleyin. her gün bi bölüm değil, oturun bi haftada diziyi izleyin bitirin. altyazısının neyce olduğu fark etmez.

How i met your mother
Two and a half men
Two broke girls
Friends

Aklıma gelenler. Sex and the city de iyidir çok çene çalıyorlar.
sherlock tur. tamamını alt yazısız anlayabildiğiniz zaman direk gidin bir ingilizce kursunda öğretmen olarak işe başlayın.