bugün

cezaevi ve ıslah evlerinde barındırılan suçluların ihtiyaçlarını karşılayan ve bunların ıslahını sağlayarak topluma yeniden kazandırılmasına yardım eden meslek elemanıdır. çoğu kez aşağılanan mesleği hor görülen rüşvetçi damgası yiyen dünyanın en zor mesleklerinden birisini yapan insanlardır infaz Koruma memurları .
eski ismiyle gardiyanlar. genelleme yapılması yanlıştır, "aralarında özünde iyi insanlar vardır" diyenler vardır; ama ben hiç duymadım...
ilginç bir meslek sınıfıdır. genellikle güçlü kimse ona çalışırlar. kendilerini güçlü hissederlerse, ezerler. acaip bi tür!
devlet ve millet nezdinde insan yerine konmayan ama içlerinde mühendisinden tut laborantına kimyagerine kadar okumuş kültürlü insanlar bulunan ve hemen tamamına yakını üniversite okuyan ya da mezun olduğu ve yine tamamına yakınının kurtulup başka mesleğe yönelmek için dirsek çürüttüğü, çalışma koşulları kötü, dizilerde hep kötü anlatılan, 24 saat esasına göre çalışan hiçbir imkandan yararlanmayan, geçmişte bazı onursuzlar yüzünden itibarı zedelenmiş onurlu meslek.