bugün

Bir imparatorluğu yöneten hükümdar.
ilk kez roma imparatorluğu hükümdarlarının, ardından da çeşitli avrupalı hükümdarların aldıkları ünvan.
kadir inanır ve seda sayanın oynadığı 1984 senesinde çekilen türk filmi. filmde imparatoru kimin oynadığını söylememe gerek yok sanırım. ayrıca filmde kadir abimizin seda ablamızı bir öpüşü vardır ki neredeyse yiyecek gibidir. bu sahneler blade IIIteki vampirin ağzını açısına benzer o kadar korkutucudur yani.
(bkz: fatih terim)
"si çinti ore parlo italyano fatihe terime imparotore " italyanca cümlesinin içinde geçen sözcük.
çok uluslu devletlerin aldıkları sıfat olan imparatorluk kavramını yöneten ki$i... örnek olarak, kanuni sultan süleyman bir imparator muydu? imparatordu.*
kahpe bizans'ın film müziğidir. mehmet ali erbil seslendirmiştir. *

imparator olmayı canım kolay mı sandın
dünyaya kazık çaktım,duyulsun adım
doğada hiç değişmeyen bir kanun var
güçlüler yaşasın diye ölür zayıflar

kral da benim,sultan da benim
bin kere ölsem yine gelirim
zayıfı da ezerim,rüşvet de yerim
tüm sofralarda hazır yerim

ne demek sevgi,ne demek dostluk?
benim kendimden başka dostum yok
ne halkı takarım,ne fakire bakarım
keyfimi bozanın anasını satarım

imparator olmayı canım kolay mı sandın
dünyaya kazık çaktım,duyulsun adım
dogada hiç degismeyen bir kanun var
güçlüler yaşasın diye ölür zayıflar

kral da benim,padişah da benim
bin kere ölsem yine gelirim
yağmur olur yağar,rüzgar olur eserim
küçük zelzeleler benim eserim

kadınları severim,bütün kızlar benim
ne bağlılık tanırım,ne sözümü tutarım
asarım,keserim,çok kızarsam yakarım
ne istersem yaparım,keyif benim
erol toy'un vehbi koç'un hayatını konu alan romanı.
bir roma klasiği.

imparator Augustus zamanında Yunanistan'dan Romaya giden bir genç, imparatora inanılmaz benzemekteymiş. Olay duyulmuş. Augustus genci huzuruna çağırmış, benzerliği görünce hayret içinde gence Annen gençliğinde hiç Atina'dan Romaya geldi mi?diye sormuş. Genç ise Hayır imparatorum, annem hiç gelmedi ama babam sık gelirdi..
kullanılması çok sevilen sıfat zira medyatik ve sevilen bir çok kişiye imparator denmiştir.
(bkz: Fatih Terim)
Öztürk serengil, Seyyal Taner, Zeki Alasya, Sevda Karaca, Ömercik ve Mürüvvet Sim'in başrollerde oynadığı, aram gülyüz'ün yönettiği 1974 yapımı komedi filmi.

Serengil, çok fakir, tek başına yaşıyan bir insan olan "hamsi nuri" rolündedir. Film, nurinin sabah kahvaltısı için lor peynirinin içindeki kurtları ayıklamasıyla başlar. (- hoop sarı yeşil.. bu fenerbahçesiporr) Bu sırada kapı çalar. Gelen ev sahibidir, kirayı istemektedir. Aylarca ödemediği kirayı bu seferde veremeyince Nuri evden atılır. Cebinde hiç parası olmadan sokaklarda gezinir. Kızarmış tavuk satan dükkanın vitrininin önünde durur. Tavuklara bakarken ağzından bardak bardak su akar. Dükkan sahibi kovar.

Gezinirken çok sıkışır paralı tuvalete girer. Çıkışta, parası olmadığı için sahibinden tekmeyi yer. Sahibi o yerde yuvarlanırken "paran yoksa öl daha iyi" der. Bunu duyan serengil çok üzülür. Ağlamaklı bir şekilde uçurumun kıyısına gelir, intihar edecektir. Kafasında "paran yoksa öl daha iyi" lafı yankılanır.

Sonra "ey tanrım, noolurdu şu elimi pantolunumun cebine atsaydım da, mor bir binlik çıksaydı" der. Ardından şiddetli bir biçimde gök gürler. "bi beşyüzlük" der, tekrar gök gürler. Miktarı azaltır, en sonunda "hiç olmazsa 1 yüzlük" der ve gök gürlemez, güneş açar. Ama Nuri için bir anlam ifade etmez. Umutsuz bir biçimde uçurumun dibine bakar. Ellerini pantolonunun cebine sokar. Fakat o da ne ? Sağ cepte bir hışırtı. Elinle çeker ve cebinden bir yüzlük çıkar. Tekrar elini atar çıkartır, yine 100 lira. Tekrar tekrar dener her seferinde 100 lira çıkartır.

Duası kabul olur. Pantolonun cebinden her çekişte 100 lira çıkar. Zengin olmuştur artık. Bir süre sonra Nuri yerine, herkes "imparator" der ona. Aşık olduğu Lale* ve ömerciği*, meyhanelerde şarkı söylemekten, keman çalmaktan kurtaracaktır artık.

Filmin ilerleyen bölümlerinde, bazı zengin işadamları imparatorun bu servetinin kaynağını merak etmektedir. Öğrenmek üzere çok ünlü bir gazino şarkıcısı olan Okşan'ı* görevlendirirler. Servetin pantolonda olduğunu öğrenen işadamları Nurinin peşine düşer. En sonunda pantolonu ele geçirirler. Her bir tarafından çekiştirilen pantolon o karışıklıkta yırtılır, parça parça olur.

Nuri, üstünde ceket altında renkli paçalı donuyla kalakalmıştır. Servetinin kaynağını kaybetmiştir artık. ispirto necmi'den* pantolonunu vermesini rica eder. O da seve seve kabul eder. ispirto Necmi'nin pantolonunu giydikten sonra ellerini ceplerine sokar ve "ne kıyaktı dalgamız... elimizi cebimize atıp, çekiyorduk mangırları" der, sağ elini çıkartır. Ama para çıkmaz. "hey gidi günler hey" der. Fakat o da ne ? Sol cepte bir gariplik. Birkaç kez çeker ve sonunda mor birlik çıkar. Sahne donar, "en büyük sensin, sen imparatorsun" nidalarıyla film sona erer.

Filmde zeki alasya'nın seslendirmesini nedense metin akpınar yapmış. Ama komik olmuş ve filmde akpınar olmadığı halde güldüren ikili kalmayı başarmışlar yine.

http://www.youtube.com/watch?v=hsrqiPfWfjw
http://www.youtube.com/watch?v=nPmp9MN5N78
kıbrısın göbeğinde lefkoşaya bağlı gönyeli beldsinde öğrenci ve asker milleti için kurulmuş plaza şeklindeki night club.
osmanlı padişahlarının fatih ten itibaren resmen aldıkları ünvandır. kanuni, charles quint in imparator olma iddiasına karşı savaş yapmıştır. fatihten sonraki her osmanlı padişahı roma imparatoru sıfatına sahiptir.
akrepleri öldürebilen bir zehir markası.
(bkz: oğuz çetin)
futbol dünyasında bu lakaba ilk layık görülen kişi aslında beckenbauer'dir. kendisinin futbolculuk dönemine ait bir imparator heykelinin önündeki fotoğrafından dolayı bu lakabı(kaiser) almıştır.
(bkz: der kaiser)
(bkz: palpatine)
(bkz: suleyman akdi)
(bkz: ibrahim tatlıses) *
(bkz: oğuz çetin)

http://4.bp.blogspot.com/...600/KRAL-VE-IMPARATOR.jpg
ne demek sevgi ne demek dostluk, benim kendimden başka dostum yok.
ne halkı takarım, ne fakire bakarım; keyfimi bozanın anasını satarım!

benzeri sözleri olan kaç senelik şarkı efem. eğlenerek dinliyoruz.
fatih terim ve ibrahim tatlıses lakabı.
boş sigara filtresi piyasasında kanımca tekel olmuş marka. başka bir filtre markasına rastlamadım daha. sigara zamlarından sonra tütüne yönelme olduğuna göre, bu markanın fabrikalarını akpli bir vekilin satın alıp almadığını incelemekte yarar var, ilginç sonuçlar çıkabilir.
böl ve yönet mantığıyla hareket eden bir iktidar mekanizması.