bugün

son yılların en büyük anketi.
evli çocuklu olanlar için zor gelebilir ama bekarların yüzde 90'ı eminim evet diyecektir.

https://anket.uludagsozluk.com/s/23267/
Evet.

Milliyetçilik kasmaya hacet yok.

Ülkemizin doğası güzel. Buna lafımız yok. Ama insanı kötü. Kimse kusura bakmasın.

O yüzden buranın insanıyla cahilliğiyle uğraşmamak için gitmek farz oldu ..
eskiden evet derdim şuan hayır diyorum. fonda çalan milliyetçi müzikler yok, ben artık bu ülkede var olmayı seçmiş hissediyorum.
giderim. aşırı gitmek istemem ama giderim. yaşam koşulları çok sıkıntılı.
Yurt dışında yaşayan biri olarak merak ettim, imkanınız olsa ne demek. Gerçekten gitmek isteyen gider. Bizde paşa çocuğu değiliz, giderken cebimizde üç kuruuşla gittik.
Ama sen biri gelsin, senin vizeni, işini, kalacak yerini ayarlasın diye beklersen nah gidersin.
Almanya'ya platonik durumdayım, ciddi bir başvurum oldu dahi. Bakalım.
Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve hatta katar, birleşik Arap emirlikleri gibi Ortadoğu ülkeleri ve hatta Hong Kong, Tayvan gibi uzak doğu ülkelerine gidebilirim.
Evet.
Çok büyük bir engeliniz yoksa gidin.
En kötü ihtimalle dönersiniz ama vizyonunuz gelişir ve hayata bakışınız olumlu yönde çok değişir. 60-70 senelik ömrün bir kaç senesini kendinize ayırmış olursunuz.
valla şimdi siyasi bir söylemmiş gibi gelmesin ama gitmem çünkü yuro nun falan satın alamayacağı önemli şeyler var.
en azından benim için öyle.
mesela güneş.
mesela hatıram olan mekanlar
mesela alışveriş yaparkeniki laf ettiğim esnaf.
mesela sürekli türkçe konuşanları duymak
mesela ihtiyacım olan her yeri kimseye sormadan biliyor olmam.
o kadar çok ki.
gurbet denen olgu sadece köylüler için geçerli değil. herkes için geçerli.
garibim her taraf bana yabancı diye bir cümle kurulmuş bu topraklarda. boşa değil.
90 model şahin alabiliyorsam 2023 model araba hasreti çekmem ama almak için var gücümle çalışırım. orası ayrı ama bu yurtdisina gitmeyei gerektirecek biey değildir.
ha gerçi ben turizm için bile gitmem.
yok sırada bekle, yok oranın uç kuruşluk memuru sana kanunsuz adam muamelesi yapsın.
kaldıramam aga.
ben üniversite zamanı yapmış bir arkadaşınız olarak maddi olarak harikulade olsa da manevi yalnızlığına değil değmeyeceğini tartışırım.
Gitmem sanırım. Bizim sülaleden yurt dışında yaşayan yok. Galiba bize çok uzak görünüyor bu fikir. Üşengeçliğimiz de genetik.
Gitmem ailem, arkadaşlarım, akrabalarım yanımda değilse, neyleyim ben bu gurbeti.
Eskiden olsaydı hiç düşünmeden evet derdim. Ama bu yaştan sonra, neyleyim köşkü neyleyim sarayı
insanın enerjisi varken parası yoktur. Parası olduğunda zamanı yoktur. Zamanı olunca enerjisi yoktur.
Kişiye göre değişir ben zaten orda doğup ordan geldim ama orayı özlemiyor değilim çocukluk anıları filan.
imkanım var ama gitmem. Halimden memnunum. Müsait bir ara gezmeye giderim.
2011 yılında bi Almanya yapıp gelmiştim. hayran kaldım mı? evet. sahte cennet mi? evet. hayat koşulları bizden iyi mi? evet. gelir seviyesi yüksek mi? evet. yeşil mi? evet. insanları daha saygılı ve medeni mi? evet. izlenimlerim hemen hemen hepsi olumlu mu? evet. temiz düzenli kuralcı mı? evet. yaşam şehir herşey planlı mı? evet. gitmeye değer mi? evet. daha bu evetler uzar gider.

gider miyim? hayır. valla 1 hafta kaldım, memleket burnumda tüttü. o güzelliğe aldanmayın. içim daraldı. nefesim kesildi sanki. kalbime sıkıntılar bastı. maneviyat sıfır çünkü. cami de var, mescit de, müslüman da, para da var, iş de, eş de ararsan onu da bulursun. ama huzur yok. ben şahsen türkiyedeki o manevi havayı göremedim. bu benim için tek başına oldukça geçerli bir sebep. başkasına karışmam. Arzu eden buyursun gitsin. üstüne para da verseler yine gitmem. memleketimin en ücra köşesinde bile huzur (asayiş değil, iç huzuru, manevi hava) var ki oraya da gittim gördüm yaşadım. yabancı memlekette o havayı bulamadım. görünüşe aldanmayın. Yunanistan'a da gittim. orası da aynı. bosna da biraz bize benzerlik var. ama orası da soğuk geldi ki insanlar (müslüman boşnaklar türkleri severler) oldukça sıcak ve misafirperver oldukları halde. yok, Avrupa'da para var ama huzur yok. net..
ver 5 milyon dolar direkt bugün siktir olup gideyim.
tek başıma kaybolurum biriyle gitmek isterim.