bugün

en kadim ve güvenilir top film listesi olan imdb top 250 listesindeki türk filmleridir..
olmayan filmler.

bottom listesinde var çok şükür.
tosun paşayla denenmiş lakin sonrada sıçılmış eylemdir.
babam ve oğlum filminin haksız yere elde edemediği sıfattır. çünkü babam ve oğlum 8.9 puan almıştır ancak 8.1 puan alan filmlerin bile üstüne çıkamamıştır. var bu işte bi gariplik ya, neyse..

http://www.imdb.com/title/tt0476735/

ayrıca, 8.9 puanla babam ve oğlum ilk 10 a girmesi gerekiyor normal şartlar altında.
* (bkz: eskiya)
(bkz:muhsin bey *
top 250 ye girmek icin belli bir oy sinirini gecmek gerek. buyuzdendir ki babam ve oglum top 250ye girememiştir.

zorunlu edüt : şimdi baktım da top 250 de daha dusuk oy ve daha dusuk ortalamali filmler de varmiş. babam ve oglum haketmiştir.
henüz yoktur ama şu anda en yakın isim hababam sınıfıdır. 5574 oy ile 10 üzerinden. 9.0 almıştır.
imdb'de top 250'ye girebilmek icin oy sayisindan ziyade kimin(1) oy verdigine bakiliyor. kisaca yok oyle "haydi x filmi top 250'ye sokalim" tarzinda kampanyalarla sonuca ulasmak. kisaca "benim cobanla oyum bir mi ulan!" tarzinda serzenislere mahal vermeyecek bicimde duzenlenmis sistem. is bu sebeplerle bir turk filminin imdb'de top 250'ye girebilmesi icin filmi pek tabii cogunlugu turk olmayan agir abilerin seyredip puanlamasi gerek.

1)imdb terminolojisinde bu kisiler "regular voter" olarak adlandiriliyor. bizim-kayinco-oynuyor-hemen-gidip-oy-vereyimcilerin oylari etkili degil yani top list degerlendirmesinde.
babam ve oğlum, güzel filmdir. bende izledim, bende ağladım.
lakin listede baba filmi varken, edirnenin ötesinde hiçbir şey ifade etmeyen lokal dertlerin, lokal çalışmaları o listede kendilerine biraz zor yer blurlar.
çetin tekindorun egeli şivesi ve gözlerini kırparak ağlamaklı ağlamaklı konuşan fikret kuşkan ancak seni beni ağlatır.
biliyorum, fanatik çağan ırmakçılar var. yağdıracaklar eksileri. belki bir çoğu ığğ iğren butonuna basarken hala ağlıyor bile olabilir, çağancı sineseverler. ama malesef durum budur.
konuş onunla filminde bütün dünya ağlar. babam ve oğlumda sadece biz.
---alıntı---

The formula for calculating the Top Rated 250 Titles gives a true Bayesian estimate:

weighted rating (WR) = (v ÷ (v+m)) × R + (m ÷ (v+m)) × C

where:
R = average for the movie (mean) = (Rating)
v = number of votes for the movie = (votes)
m = minimum votes required to be listed in the Top 250 (currently 1300)
C = the mean vote across the whole report (currently 6.7)

for the Top 250, only votes from regular voters are considered.

---alıntı---

gibi bir formüle sahip listenin giremediği türk filmleridir.
uçurtmayı vurmasınların ilk 50 de olması gerekir.
olmayan filmlerdir. en kötü 100 film arasında yeterince var. o ayrı konu.
ne zaman ki turkiye yi ya da turkleri duygulandirmaktan ziyade ( duygudan kasit aglama, gulme, gururlanma v.s.) tum dunyayi duygulandiran filmler yapmaya baslarsak o zaman listeye girmeye baslariz.