bugün

Yerim dar değil. Yazabilirim. Şirince'deyim, tek başıma oturup içip, mekan sahibinin beni çok beyefendi bulup o günlük hesabımı almadığı yerdeyim. Tarihi Şirince Köy Restaurant.

Sonra bir gece, masalar filan birleşti, ışıklar kapandı içiyoruz. Tanker gibiyim. Ben müsaade istedim. 50 metre arkamda kaldığım yer. Ayağa kalksam duramayacak kadarım. Bu restoranın 5-6 basamaklı merdiveni vardır, trabzanlı, ben oraya tutuna tutuna indim ve biri girdi koluma. Sağolsun benimle döndü virajı odama kadar götürdü. Kafam fena, teşekkür ettim Yarım yağız.

Sabah oldu bende keyifler tam takır. Geziyorum yine tüm köyü içe içe, selam sabah herkesten, abiler günaydın tünaydın, işte yine içiyoruz filan.

Akşam oldu, olur ya, her günün bir akşamı vardır. Sordum. Dün çok kötüydüm beni götürdünüz, mahcup oldum özür dilerim dedim masaya. Masa, yine aynı masa. Herkes baktı, ne götürmesi? Dedi. Dedim beni dün kim götürdü, kötüydüm ya, koluma kim girdi odaya kadar?

Dediler ki, sen kalktın iyi akşamlar dedin ve yürüdün gittin. Olur mu olmaz mı? Yapmayın etmeyin beni kim götürdü?
Biri dedi ki, hızırdır o.
Hızır?
Hızırdır dedi, sen güzel insansın demek ki yardım etmiş.

Halen kabullenemiyorum. Hızır'a mahcubum yani. O kadar taşıdı.
Böyle birisi gerçekten tarihte yaşadı mı acaba.
Kuran’da adı geçen, islam geleneklerinde yer alan, ölümsüz olduğuna ve darda kalanların yardımına koştuğuna inanılan bir ulu, kutsal kişi.
Hızır islamda...
Yok diyen, karşılaşmamıştır.

Bana hızır 2 defa gelmiştir.
yeşil anlamına gelen kelime ve zamanda yolculuk yaptığı bilinen kutsal metin varlığı hz. musa ile de güzel bir hikaye sahibidir yine bizim son vahiy kitabımızda incilde de geçiyor olabilir tabi sonuçta hz. musa dönemi.
Bu olay yaşandı ben oradaki kolum.
istanbul un ilk kadısıdır. ayrıca fatih i şehzade iken yargılayan kadıdır.
Biraz zihinleri çalıştıralım!
Tarih boyunca hak ile batılın savaşı sürmektedir. Batılın başında şeytan olduğunu hepimiz rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki, hakkın başında kim vardır?
Allah mı dediniz? Yanlış yanıt verdiniz.
Çünkü batılın başına şeytanı koyup karşısına da o lanetliyi yaratan Allah'ı söylemek akıl dışıdır.
Peki, Hz.Muhammed(S.A.V.) mi diyorsunuz? Yine hayır... Neden mi?
Çünkü Allah'ın elçisi, Allah'a kavuşmuştur fakat şeytana kıyamete kadar süre verilmiştir.
Haydi, şimdi biraz düşünün
hazreti hızır islam inancına göre ihtiyacı olanlara bir anda yetişen ve kiyamete kadar ölmeyecek olan adam eyer öyle biri varsa şayet ona ihtiyacım çok fazla.
Hızır kim mi?

Geçenlerde gecenin saat ikisinde kendimi dinlemekten, biraz da hastalık hastalığından ötürü gittim bir hastanenin aciline. Aslında yapmam da genelde böyle birşey ama o gece bildiğin panik atağa dönüştü bendeki korku. Neyim olduğu tam belli olmadığından (yani aslında birşeyim olmadığından) doktor tam olarak güvenmek istedi. Kan tahlili, serumlar, röntgen, ekg felan derken çıkışım sabaha karşı saat 5'i vurdu.

Hastaneden çıkarken kendimden utanıp "boşu boşuna geldim, saçma sapan korktum" vb diye düşünürken bir kavşakta bir adama doğru 9-10 adet köpekten oluşan bir köpek grubunun koştuğu gördüm. O saatte olmasından ötürü çevrede tek bir insan da yoktu o adamdan başka. Bir anda adamın etrafını sarıp üzerine atlamaya başladılar. Hemen arabayı adama doğru sürdüm, biraz da kaldırıma kadar çıkıp sellektör ve kornalar, biraz da gaz verme sesiyle köpekleri dağıttım, amcamı arabaya aldım gideceğe yere kadar götürdüm. Arabama binerken bile peşini bırakmamışlardı.

Şimdi bana 3-4 ay önce arabanla gecenin 5inde bir adamı kurtaracaksın köpeklerden deseler, o saatte ne işim var derim hatta ne arabası ekim gibi alacam ben arabayı derdim. O sıra arabam bile yoktu, arabamı satmıştım ve ekim-kasım gibi tekrar almayı planlıyordum.

O amcamın ölüm vakti gelmemişti, belkide milyarda bir ihtimalle ben onu kurtarabilmek için gecenin bir saatinde bir anda bende birşey olduğu korkusuyla acile koştum.

Öleceğin vakit kim gelirse gelsin öleceksin, ölmeyeceksen de seni kurtaracaklar kendileri bilmese de gönderilecektir.

Şer görünende hayır, hayır görünende şer vardır.

Hızırı beyaz sakallı bir amca olarak bekleme.

O sensin, benim, bir başkası...
Ab-ı hayat suyunu (hayat suyu) bulup tepesine diken zat-ı hengâme.
5 bin senedir buralardadır.
Aleyhine saygılar olsun.
kehf 65- Böylece katımızdan, kendisine rahmet verdiğimiz ve ledun (gizli) ilmimizden öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul buldular.

işte hızırın buradaki gizli ilmin öğretildiği kişi olduğu düşünülür.
yeri gelir ergenekonda çıkışta arkasındakilere yol gösteren kurt, yeri gelir yoksul bir derviş, yeri gelir bir çocuğu öldüren katil, yeri gelir savaş meydanında cengaver, yeri gelir yardımsever geline gelecek olan seli haber veren bir dede olarak tasvir edilir. düşünülür.
boz atlı yeşil abalı ölümsüzlük bahşedilmiş dondan dona giren peygamber.
belki de mitolojik kahraman.
belki de bir düş.

hep söylerdi annanem aslında her geceyi kadir, her geleni hızır bil diye. benim için hızır tek bir kişi değilde allahın o an bize el versin diye gönderdiği kişidir. belki de o an bana bir işaret çakan yüzümü gülümseten bir papatyadır, bir kuştur yada dediğim gibi boz atlı yeşil abalı bir peygamberdir. önemli olan benim düşüncelerim değil durun şimdi.

"sürdü hızır beyaz atını, gezdirdi çığ üzerinde
çekti kılıncın, böldü çığı ikiye
güneş dağların üzerinden selam verdi
ali'nin aşkına!"

alevi toplumlarında daha çok saygı gösterilir inanılır boz atlı hızıra. belki de eski türk inancında da hızır gibi tasvirler olduğundan daha bir sağlam oturmuştur bizde hızır inancı.
buraya kadar gelip daha şiir paylaşmadık olur mu hiç *
pir sultan abdaldan :
bir yavru yolladım da gurbet ellere
emaneti de sana bozatlı hızır
seni bekçi derler de bunca yerlere

nice günler gördüm de ağlı karalı
nice günler gördüm de dertli çareli
nice günler gördüm da yürek yaralı

bizden hakka zulüm yok
imanın var vadesize ölüm yok
senden başka kanadım yok kolum yok

pirsultan abdalım da böyle olacak
beklerim yolların da yavrum gelecek
analı babalı da murat alacak
emaneti de sana bozatlı hızır.

2. olarak son 1 haftadır dinlediğim ama sözlerine ilk defa bu kadar dikkat kesildiğim şiire, deyişe geçelim.
perişan ali'den
gönül bir saraydır sevgi sultandır,
insanlar kendini bildiği zaman,
ya hızır! ya hızır! ya hızır! ya hızır! ya hızır!
canım ya hızır, gözü kör olana ne yapsın hızır

garibanın gözlerinde sel olmaz, canım sel olmaz,
dertli kerem boşa yanıp kül olmaz,
insanlık bir bütün asla el olmaz.
insanlar kendini bildiği zaman.

canım ya hızır, gözü görenlere her yerden hazır.
cahil olan cahil şaşar bu işe, kamil olan kişi eyler tam aşa,
ne gerek kavgaya, ne lüzum savaşa,

insanlar kendini bildiği zaman
canım ya hızır, gözü görenlere her yerden hazır.
unal kaplan (tarik unlu) tarafindan harika telaffuz edilen isim.
Bir edho karakteri.
Musa ve hizir kissasi
https://youtu.be/yGO4A-cSuoI dk 27.12

Her hayirda bir ser her serde bir hayir vardir.
Her gamda bir nimet her nimette bir gam saklidir.
Hicbir sey zuhur ettigi gibi degildir.
ciddi ciddi inananları olan kişidir. köylerde ne tür zırvalıklarla insanların aklının çalındığına şaşmaktayım.
Nerdesin ey yoluna yol olduğum. .
şu sıralar ilk çocuğunu kucağına almakla birlikte büyük sevinçler yaşayan kardeşim. güzeller güzeli bir erkek evladı oldu.
atv nin yeni dizisi, başrollerinde oktay kaynarca ve deniz çakır bulunuyor.
Kelt adaptasyonu aşağı-yukarı green man'dir.
superman, spiderman, doctor who vb. süper kahramanların var olma sebebiyle var olma sebebi aynıdır. insanlar geçmişte de, günümüzde de bu tür kişiliklere ihtiyaç duyuyor. dinin varlığı da aynı sebeptendi, ihtiyaçtan...
hayal ürünü bir kişilik.
Peygamber di galiba.
birine yetişmesi için o kişinin sıkışmasını bekleyen ermiş.