bugün

1.Ayı,boğa vb. hayvanların dudaklarına veya burnuna geçirilen demir halka.
2.Burun kanadına takılan süslü, altın veya gümüş halka.
3.Küpe.
doğu kadınlarının geleneksel aksesuarıdır.
(bkz: altin hizma mulayim)
doğuda geleneksel, batıda moda olan dişi aksesuarı...
(bkz: burun piercingi)

ayrca yaptırırken çok acır, ama sonrasında ağrı sızı olmaz.
hızma takanların "ayy burnun gerçekten delik mi, acımadı mıı" gibi sorulara maruz bırakıldığı hoş bir vücut aksesuarı.
(bkz: hizma)
(bkz: altin hizmav mulayim)
burun küpesidir. piercing de denilebilir.
delindiği zaman hiç acımaz kendimden biliyorum ama istem dışı olarak gözyaşı gelir.
x-ray tacizcisidir (bkz: piercing)
kulağa oranla yara daha çabuk iyileşir ve delik çabuk kapanır.
çok şık, sade ve asil bir aksesuar.
ilk zamanlarda sürekli takılmadığı takdirde deliği kapandığı için, lisede bela olabilen piercingdir.
şahsen uygun uzunlukta kırıp burnuma taktığım 0.9 tombo ile sorunu halletmişimdir. devasa bir siyah nokta sanılır, baş ağrıtmaz. tavsiye ederim.
yüze başka bir anlam katan, yakıştığına çok yakışıp yakışmadığında fena duran birşeydir.
orjinal bir takıysa kullandığınız, dikkat çekmesi olasıdır ve beklenmeyen yorumlara açık olmalısınız. bir toplantı sırasında benim en az iki katım yaşında bir beyden burnunuzda bir şey mi var? sorusuna gayet sakince "hızma" dediğimde, "ne o öyle kızma der gibi geriliyorsun" cevabını alsamda, daha küçük bir şey taksan çok sevimli olacak cümlelerini etrafımdaki insanların nefesleri kadar çok duysamda, 10 yıl boyunca isteyip en sonunda anlık bir kararla kullanmaya başlasam da iyiki yapmışım diyorum.
nezle olup hapşırınca sümük fışırıyomu acaba dedirten burnun sonradan yapılmış üçüncü deliği.
anadolu da kadınların bolca kullandığı ama nedense hala garipsenen takı. aa burnun da bişey mi var şeklinde abuk sorulara bol bol maruz kalmanıza sebep olur ama bağımlılık yapar,çıkaramazsınız. özlüyorum lan çıkarınca!
tabanca yöntemi ile takıldığında hiç acıtmayan, yalnızca bir anlık sızı yaratan takı. acımadığı halde gözleri yaşartıyor o ayrı. kendisine ani bir karar ile bugün sahip oldum. birlikteliğimiz saatlerle sınırlı ancak şu ana kadar bir sorun yaşamadık kendisiyle. eczaneden antibakteriyel krem de aldım ama umarım enfeksiyon gibi tatsız bir durum ile karşılaşmam. mutluyuz.
deldirirken cok acimayan fakat akabinde saglam bir bakim gerektiren( bu meret hemen enfeksiyona sebep olabiliyor ), guzel burunda cok seksi durduguna inandigim, ailelerin kas,dudak piercingine gore daha ilimli yaklastigi burun takisi.
kullanmaya başladığınızda birinin çıkıpta : hızmayı takmadığında sümüğün ordan çıkıyo mu sorusuyla karşı karşıya kalabiliceğiniz aksesuar. * * *
dört kez yaptırıp dördünde de antibiyotik tedavisi görmek zorunda kaldığım allerjim olmasından nefret ettiğim harika aksesuar.
kullanmaktan en çok hoşlandığım aksesuarım.
inanın kulak deldirmekten daha az can acıtır.
iltihap kapma olasılığı yüksektir.bu durumda birkaç gün can acıtır ve kırmızı dolaşmak zorundasınızdır.
fakat gittiğiniz her yerde farklısını ararsınız.
(bkz: bağımlılık yapar)
-aa ayşe burnunu mu deldirdin çok yakışmış
*teşekkür ederim tatlım
a:benim bir arkadaşım da deldirmişti,burnu aktı geçen silemedi yaa!
*hönk?!

-ayşe biliyor musun burnundaki delik bana temel reisin piposunu hatırlattı.
*ne alaka anlamadım canım.
-hani o zorda kalınca ordan nefes alıyor ya.senin burnunu tutsak sen de oradan nefes alabilirsin.
*neden burnumu tutasın ki?
-hayır yani sadece örnek vermek için söyledim.
*hönk!?!
(bkz: bu diyaloglar yaşanmıştır)
Bazı hatunları çok tatlı gösteren aksesuardır. Şahsen kız olsam takardım valla.
kızlarda en nefret ettiğim takı.kim takarsa taksın böyle tuhaf basit bi hava veriyor.hiç estetik görünmüyor.sevmem.
erkeklere yakıştırdığım bir aksesuar.