bugün

islami literatürde kıyametin yaklaştığı zaman dilimine ahir zaman denir.
aşağıdaki hadisler hz.muhammed(sav)'in ahir zamanda hakkındaki öngörülerdir.

*insanların başına bir zaman gelecek ki, onlardan faiz yemeyen kalmayacak, yemese bile tozu mutlaka bulaşacaktır.

*Bir çok kişi az bir dünyalık zarfında dinini feda edecektir.

*Kazanç, belirli kişiler arasında dolaşacak, dar gelirliler açlık ve sıkıntıya düşecekler.

*Fitne her eve girecek ve tecrübesiz gençler başa geçecekler.

*Kur'an'dan bir resim, islam'dan bir isim, Müslümandan bir cisim kalacak.

*Üç şey çok kıymetlenecek; helal para, kendisiyle amel edinen sünnet ve candan bir dost.

*Ecnebiler çoğalacak ve Müslümanlara galebe edecekler.

*Sonradan gelen nesiller, önceden gelenlere sövüp sayacaklar.

*Mihnet, bela, musibet artacak, rahat ve huzur kalmayacak, kimse eliyle bunları önleyemeyecek.

*Köylüler şehirlere akın edecekler ve ne idüğü belirsiz deve çobanları, bina yaptırmakta birbirleriyle yarışacaklar.

*Bir Müslüman koyundan daha âciz olacak, hor ve hakir görülecek.

*ilim azalacak, cehalet, anarşi ve cinayetler artacak, adam öldürmek hafif bir suç sayılacak.

*Hilesiz iş yapılamayacak, tacirler ve yazarlar artacak, kalem bollaşacak.

*Kişi elbisesini sakındığı kadar dinini sakınmayacak ve fakirler de namaz kılmayacak.

*Akrabalık bağları kopacak ve selam, sadece tanıdık olanlara verilecek.

*Zenginler ticaret için, hafızlar riya ve gösteriş için hacca gidecekler.

*Büyükler merhametsiz, küçükler hürmetsiz olacak; çocukları terbiye, köpekleri terbiyeden daha zor olacak.

*insanlar kötülüklerden birbirlerini sakındırmayacak ve iyiliği emretmeyecekler.

*Minareler çoğalacak, camiler süslenip ziynetlenecek (kilise ve havralar gibi) ve içlerinden yüksek sesler gelecek.

*Hainlere emin, emin olanlara hain denilecek ve ''şurada emin bir insan vardır'' denilecek kadar emin insan sayısı azalacak.

*Kişiye, şerrinden korkulduğu için ikramda bulunulacak. Görünüşte dost fakat esasında düşman sayısı artacak, sözler hep yalan ve birbirine muhalif olacak, amir ve memur çok, doğru iş yapan az olacak.

*Yıldızlar (fal) doğrulanacak ve kader yalanlanacak.

*Allahü Teâlâ apaçık inkar edilecek.

*Âlicenaplık, izzet-i ikram ve cömertlik duyguları kaybolacak ve haklar para karşılığı satılır hale gelecek.

*Cemaatin inanacı zayıf, ibadeti taklit olacak, hafızlar çok ama âlim bulunmayacak.

*Zenginlere itibar edilecek, cimrilik artacak, zekat ağır bir borç olarak kabul edilecek.

*Âlimler para ve dünyalık karşılığında ilim öğretecek, ahiret ameli ile dünyalık talep edecekler.

*Dinden gayrı hususlar için öğrenim yapılacak.

*Erkekler kendilerini kadınlara, kadınlar da erkeklere benzeyecekler.

*Erkekler erkeklerle, kadınlar kadınlarla münasebetsiz alakalar kuracak.

*Her tarafta şarkıcı ve çalgıcı kadınlar zuhur edecek.

*Söz kadınlarda olacak ve zina yaygınlaşacak.

*Kadınlar, saçları deve hörgücü gibi, sokaklarda dolaşacaklar.

*Haram işlemeyi kolaylaştıran imkanlar artacak, gençler günah işlemeye ve kötülük yapmaya çok meyledecekler.

*imanı kalpte tutmak, kor ateşi elde tutmaktan daha zor olacak, kişi gece mümin yatacak sabah kafir olarak kalkacak veya bunun tersi olacak.

*içkiyi devletler teşkil edecekler, içki muhtelif isimler altında içilecek.

*Dünya işlerine dalıp ahiret işleri unutulacak, Allah'ın kitabıyla hükmetmek ayıp sayılacak.

*Büyük ve gösterişli binalar yapılacak ve bunlardan dolayı sokaklar daralacak.

*Yırtıcı hayvanların derileri tabaklanarak çeşitli giyim eşyası yapılacak.

*Sabah giyinen elbise başka akşam giyinen elbise başka olacak. Önünüze yemeklerden biri gelip diğeri gidecek ve Kabe'nin örtüldüğü gibi evlerimizin duvarları da halılarla süslenecek.

*Ümmetimin erkekleri şişmanlayacak ve semizleşecekler.

*Dedikodu yaygın bir hal alacak.

*Herkes ''kazanamadığından ve geçinemediğinden'' şikayetçi olacak.

*Yalancı şahitlik ve boşanmalar artacak, ani ölümler sık görülecek.

*Mal çoğalıp sel gibi akacak, mal sahibi malına tapacak ve tüccarların çoğu hilekar olacak.

*Kişi karısına itaat edip anasına asi olacak ve arkadaşına yaklaşıp babasından uzaklaşacak.

*Gönüller birbirini sevmez olacak, dince ve dünyalık işlerde muhtelif görüşler belirlenecek, kardeşler bile dinde ve mezheplerde ihtilaf edecekler.

*imar edilen şeyler harap edilecek, harap olanlar ise imar edilecek.

*Fasıklar başa geçecek ve konuşmasını bilmeyenler halka hitap edecekler.

*Arap arazisinin çölleri, nehirlere ve çöllere kavuşacak.

*Faize alış-veriş; rüşvete hediye denecek, tefecilik artacak, helal-haram unutulacak, para gelsin de nereden gelirse gelsin denecek.

*Zaman kısalacak. Bir sene bir ay gibi, bir ay bir hafta gibi, bir hafta bir gün gibi geçecek. Bir günün geçmesi ise bir yaprağın yanması kadar çabuklaşacak. Hiç bir şeyde bereket kalmayacak.
(bkz: doğru söze ne denir)
(bkz: ahir zaman ümmetlerim benim kardeşlerimdir)
hepsi kesinlikle doğru olan ve bugünü anlatan söylemlerdir.
''De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?''
kur'an, en'am 50 diyanet meali

''Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez. O, karada ve denizde ne varsa bilir; O'nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.''
kur'an, en'am 59

''De ki: ''Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim.''
kur'an, a'raf 188
peygamber efendimizin kıyametin alametleri icin soyledikleridir, doğrudur.

kıyamete inanmak müslümanlığın gereğidir. fakat kıyametin kopması kesin ise, bunlara engel olunamayacağı da kesindir.

dünyanın kaderi bu, eğlenmenize bakınız.
e yedik o zaman? dedirten soylemlerdir, zamanimiza ve kiyametin yakin olduguna isarettir. *
osmanlı'da 1400'lü yıllarda da tartışılan sözlerdir. insanoğlu yüzlerce yıldır kıyametin kendi zamanında olacağı paranoyasına kapılmaktadır.
* minareler çoğalacak: ilim azalacak.

* kilise ve havralardan yüksek sesler gelecek: türklerin yurdu satın alınacak.

* camiler süslenecek: cehalet artacak. faize alış-veriş rüşvete hediye denecek. tefecilik artacak. helal haram unutulacak: para gelsin de nerden gelirse gelsin denecek.
islâm âlimlerinden onay alıp almadığı belirsiz bir şekilde kaynaksız olarak aktarılmasının çoğu müslüman'ı rahatsız edeceğini öngördüğüm sözlerdir.

bir ateist olarak ben bile ikna olmadım bu sözlerin otantikliğine, gümbürtüye gitmeyin mü'min arkadaşlar.
kim ahir zamanda unutulmuş bir sünnetimi yerine getirirse 1000 şehit sevabı alacaktır.
kaynak falan uğraşmadan listelenmiş sözler.. kim uğraşır kaynak yazmakla, salla gitsin di mi..

ama kaynak göstermeyince bazı cümleler sanki sadece bugüne bakılmış da sonradan yazılmış gibi duruyor. e ikna ediciliği de azalıyor o zaman. al mesela içkiler belirli isimler altında satılacak derken marka adlarından mı bahsediyor. bu cümle gerçekten var mı, varsa cidden tecrübesi bu şekilde mi, yoksa sadece bugün içkilerin çeşitli markalarla satıldığını gören biri şu lafı kendince uydurmuş (ya da ona göre tercüme etmiş) mi.. bana son olasılık daha mümkün geliyor.

ayrıca "söz kadınlarda olacak, dinden gayrı eğitim yapılacak" lafları cidden kötü olduğunu düşündüğünüz sözler mi.. madem öyle o zaman size karşı laf edince neden bozuluyorsunuz kardeşim??
- 'Köylüler şehirlere akın edecekler ve ne idüğü belirsiz deve çobanları, bina yaptırmakta birbirleriyle yarışacaklar.'
(aysun kayacı 'çobanın oyuyla benim oyum eşit olamaz' diyince olay çıkarmıştınız?)

- 'Dinden garı hususlar için öğrenim yapılacak.'
(ne büyük ayıp!)

- 'Kadınlar, saçları deve hörgücü gibi, sokaklarda dolaşacaklar.'
(hepimiz yanıcaz!)

- 'Fazıklar başa geçecek ve konuşmasını bilmeyenler halka hitap edecekler.'
(bak bu kehanet yerinde olmuş işte!) (bkz: ananı da al git)
anladığım kadarıyla bunlar kıyamet alameti gibi bir şeydir.ve ben bazı maddelerin çok yanlış olduğunu ki eğer doğruysa bile çok saçma olduğunu söylemek istiyorum.

kadınlar geçmiş zamanlarda çok acı çekmişlerdir.insan yerine konulmayanlar mı dersiniz, diri diri toprağa gömülenler mi dersiniz, mirastan pay alamama mı dersiniz vs..günümüzde ise globalleşen dünya'da kadınlara eskiden gördüğü kötü muameleyi tekrar yansıtmamaya, işte siyasette olsun, medya sektöründe olsun kadınlara gündelik yaşamda daha aktif roller verilmeye çalışılıyor.ve şimdide ''Söz kadınlarda olacak ve zina yaygınlaşacak.'' sözünü çıkıp burda bazı yazar arkadaşlar kıyamet alameti olarak çok haklı buluyorlar.soruyorum size ''bu sözü savunuyorsunuzda neden savunuyorsunuz?'' sadece hz. muhammed söylediği için mi.eğer öyleyse -ki öyledir-e siz değilmiydiniz bir kaç gün önce ''mecliste kadın olmamasına rağmen neden türban oylamasını meclis üyeleri yapıyor'' diyen.hani, nerde kaldı demokratlığınız, özgürlükçülüğünüz.hem söz kadınlarda olacak sözünü kıyamet alameti olarak gösteriyorsunuz hemde mecliste kadın siyasetçi azlığından şikayet ediyorsunuz.puh size be yazıklar olsun..iyisi mi siz yazarlığı bırakın, bence insanlığı da bırakın bundan sonraki hayatınızı koyun olarak devam ettirin..

bir diğer saçma bulduğum madde ise ''Arap arazisinin çölleri, nehirlere ve çöllere kavuşacak.'' bana vay anasını dedirtmiş gazetede geçtiğimiz yıllarda çıkan bazı haberleri hatırlatmıştır.neydir o haberler.1-içerisinde hz.muhammed'in yakınlarında birinin bulunduğu mezar yıkılmıştır.2-yine hz. muhammed'in yakınından birisinin mezarı yıkılıp yerine otopark yapılmıştır.-adlarını bilmiyorum ama bu haberleri gazete okuyan yada tv izleyenler bilecektir-.3-hz muhammed'in büyüdüğü evi tam yıkacaklarken atatürk'ün çektiği telgraf sonucu ev yıkılmamıştır.herşey ortada..görüyoruz o mübarek arap ırkını dinlerine ne kadar saygılılar, görüyoruz değerli arap halkını iki kuruş daha fazla kazanabilmek için islam için önemli olan kişilerin mezarını yıktıklarını ve görüyoruz arap halkını dinlerine ne kadar saygılı olduklarını ve yine size soruyorum.araplar hala neden bu kadar kutsal ki ordaki çöller denize, nehire dönüşüyor.ona bakılırsa türkiye laik olduğu için mu kabilesi gibi bir tufan tarafında yok edilmesi gerekir.

iyisi mi siz bu maddeleri tekrar okuyun.düşünün hödük gibi önünüze gelen kabul etmeyin.ben daha bi kaç madde çıkartırdımda uğraşamam.hadi..
arap toplumunun tarihsel kayıt gibi bir huyu olmadığından ve ilk hadis aliminin(!) peygamberin ölümünün 250 yıl sonrasında* çıkmasından mütevellit, geçerliliği olmayan bir takım sözlerdir. asla ve asla peygambere ithaf edilmemesi gerekir.

kuran dahi peygamberin ölümünden 30 yıl sonra kitap haline getirilmiştir.

karşılıklı iki camide hadis olarak; içki kötülüklerin anasıdır, içki kötülüklerin babasıdır şeklinde dövizler asılıyken, anasını babasını bilmediğimiz hadis diye tabir edilen cümlelere itimat etmek eblehliktir.

konuyla alakalı kuranda yazanlar için; (#3823268)

ey müslümanlar! önemli olan nokta şudur; taptığınız allahtır. ve onun kelamlarıdır. kuran denilen kitap size "okuyun" diye gönderilmiştir; evinize asın diye değil.

gerçekten allahın dediğini (ilk ayette "oku" dur ha) yapmayanlar, onun lafzını okumayanlar; sömürülmeye mahkumdur. kendinizi sömürtmeyin, doğru yolu bulun; kuran okuyun.

yok alimdi vay malimdi uy zattı vıy zurttu amanın büyük adamdı şöyle demiş falan bırakın, geçin bunları; düstur nedir? "lailahe illallah muhammeden resulullah" gerisine tamah ediyosan müslümanlığından şüphe duyman gerekir arkadaşım.

allaha tapacaksın, onun kullarına değil. allahın kelamına inanacaksın, elalemin bi tarafından uydurduğu sözlere değil.

işte kuran, işte furkan. sen git masal oku sonra müslümanım de. cumadan cumaya camiye git 3 arapça sure ezberle; ananamı küfrediyolar napıyolar anlamını bile bilmeden, sonra çık ortaya fanatik müslüman ayağına yat. negzelmiş be.

Zâriyât Sûresinin 10,11 . Ayetinde
Cehalet içinde gaflete dalmış olan yalancılar kahrolsun!

Zümer Sûresinin 64 . Ayetinde
De ki: "Ey cahiller! Siz bana Allah'tan başkasına ibadet etmemi mi emrediyorsunuz?"
muhammed bin abdullah'ın nostradamus misali gelecekte olması muhtemel olaylar hakkında söylediği iddia edilen iddialı sözler.

mübarek hacı adayları, bu iş suya yazı yazmaktan beter beyav: dininiz islam, kitabınız kur'an. hadis ile kur'an çelişince, hadis doğru çöpe. ölçü, arşın, halep bu.

kur'ana göre bu sözlerin söylenebilmesi çelişki. (bkz: #3823268) yine de hala ''ama ben inanmak istiyoroom'' diyen ve hadisi dininin temel ölçütü kur'an'a tercih eden mücahidler çıkabiliyor. pes, oha falan olmak yani.

''yaa siz inanmıyorsonooz kii, neden karışıyorsonoozz'' diyenlere: karışıp da ramazanda ağzınıza zorla şarap döken yok. sadece asıl sizin üzerinize vazife, farz olan çelişkileri ayıklama işini, ölmüşlerimizin hayrına gözünüze dürtüyoruz. teşekkür edeceğinize..

bu bir nevi, maçın uzatmalarında zaman kazanmak için oyalanan rakibin taça çıkan topunu getirip eline vermek.
malum, son yüzyılınız, dadını çıkarın, bol bol datmin olun.

böylece bahaneniz kalmasın, seçiminizi yapın, net olun, çelişkilerden arının, ne olduğunuz, neye inandığınız belli olsun ki karşımızdakini bilelim ve ona göre cevab verelim. zira, çift kişilikli bir rakibe laf anlatmak da zor.

hadislere gelene kadar, hem kafirin kolu bacağı kesilir hem ''senin dinin sana benimki bana'' denir. oh negzel, kelle kesme videosunu gösterirsin*, dayı bunlar numune de değil dersin, kaynağı din dersin, uygulayanlar kureyş'in öz torunları halis islam dersin, cevap hazır:

''bunu yapan islam olamaz, dinde yoktur, lekum dinikum veliye din''

yok yahu, sor bakalım senin müslümanlığını beğeniyor mu o şeyh faysal bin suud bin beşyüz? su gibi kabına uyan kavramlara, yerel yorumlara hendek atlatıyoruz. işimiz zor be kandırılmış nur yüzlü gençlik. aklıma emine şenlikoğlu'nun gençliğin imanını sorularla çaldıları geldi. çağrıştırdığı buydu; ''gençliğin hayatını dinlerle çaldılar''.

milyarlarca lira, dolar, euro, tonlarca altın, yüzbinlerce cami, kilise, havra; vatikan, fetokan, diyanet, israil, cia, medya, bilincin belaltına çalışan sinema vs karşısında sadece klavye ve modemle kapışan don kişotlar. aslında ***.

kılıcı keskin olan değil, kalemi ve yüreği iyi olan kazansın*.
çok zorunlu entry:

iki tane hususta başlığa ilgi gösterenlerin kafası karışmış. bunlardan birincisi, Peygamber efendimizin gelecekten haber vermesinin imkansız olduğunu ve zaten böyle bir misyonunun da olmadığını iddia ediyor. Gelecek hakkındaki bu haber ve öngörüleri zaten onun bir insan olduğu gerçeğini değiştirmez. ayrıca geleceği bilmek gibi bir yeteneği veya sihri de yok. çünkü zaten bu veriler ona Allah(cc) tarafından bildiriliyor. Allah(cc)'ın istemesiyle bu bilgileri sahabelere sunabiliyor, kendi kafasına göre değil. Evet, geleceği bilmek Allah(cc)'ın ilmidir ve onu kendi Zatına saklı tutmuştur ancak istisna durumlarda manevi derecesi olan kişilere gelecekteki olayları görme yetisi vermiştir. Ki bu durum yalnız peygamberlerin değil, evliyaların da mazhar olduğu bir durum. bir çok evliyada bu durum müşahede edilmiştir.

bununla ilgili bir başka hadis örneği de vermek istiyorum: " benden sonra hilafet 30 sene sürer, ondan sonra saltanata döner ".. Gerçekten de öyle olmuştur, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin toplam hilafet süreleri 30 yıldır. Hz. Muaviye ile emeviler saltanatı başlamış, halifelik babadan oğula geçmeye başlamıştır.

Diğer takılınan bir nokta, " dinden gayrı hususlar için öğrenim yapılacak " noktasıdır. Bu hadiste de kasıt, herkes ilahiyatçı olsun demek değildir. amaç, bilimin ateizme hizmet için kullanılması veya uhrevi amaçlar için bir araç olarak istihdam edilmemesi kastediliyor. yani dünya hayatında bir yer kapmak için, manevi hisler dışında materyalist amaçlar için.

gene de kafasına soru takılan varsa özelden buyursun, elimizden geldiğince yardımcı olalım.
bugün de mevcut olan alametlerdir.
bir diğer takılınan mevzuu, kadınların bu hadislerde aşağı görüldüğü düşüncesidir. Kadınlar bu hadislerde aşağılanmıyor, yalnızca uyarılar var.

'Kadınlar, saçları deve hörgücü gibi, sokaklarda dolaşacaklar' veya 'söz kadınlarda olacak' kadınların aleyhine olan hadisler değildir. Kadınların saçlarının deve hörgücü gibi sokakta dolaşmasının dinen uygun bir şey olmadığını uyarıyor. Sözün kadınlarda olması zaten yanlış bir şey değil, bunu eleştirmiyor, yalnızca meydana gelecek bir gerçeğin altını çiziyor.
Ecnebiler çoğalacak ve Müslümanlara galebe edecekler.

gibi bir şey söylemiş peygamberin nasıl islamın hoşgörü dini olduğunu açıkladığını merak ediyor insan. gerçekten çelişkili söylemlerle dolu bir önermeler silsilesi muhammedin dedikleri.
BiZ SENi GÖRMEDEN SEVDiK YA RASULALLAH.