bugün

insan vucudundaki 207 kemikten birisi olan humerus aynı zamanda kolun en uzun kemiğidir... halk arasında pazu kemiği olarak bilinir...
Scapula, ulna ve radius ile eklemleşir. 4 çıkıntısı ve 3 çukurluğu vardır. Çukurlukları ön kola daha geniş hareket olnağı sağlar.
dirsekten omuza kadar kırılması en zor olan kol kemigi.
üst ekstremitenin en uzun ve en kalın kemiği..

(bkz: bir de vücutta 206 kemik var birader)
ust ekstremitedeki en kalın ve en uzun olan kemik.ustune bircok kas tutunur.ayrıca bu kemik omuz eklemine katılır.ve en cok kırıldıgı bolge 'collum chirurgicum' die adlandırılır.
humerus'un üst ucuna yakın bir bölge kırılmaya çok müsaittir. buraya collum chirurgicum denir.
http://scienceblogs.com/a...pload/2006/06/HUMERUS.gif
üst kısmı kürek kemiğine, alt ucuysa radius ve ulnaya bağlı olan kemiktir.
Pazi kemiginin latince adi.
üst ekstremitenin kol kısmını oluşturan bir kemiktir.
boyun kısmı kırıldığı taktirde arteria axillaris zedelenmesine yol açabilen kemik.
etrafındaki kasları ovduğunuzda rahatlama hissedeceğiniz pazu kemiği..
bilek güreşlerinde ve beyzbol musabakalarında sıkca kırılan bir kemiktir. ben bilek güreşinde aynı videodaki gibi kırdım şuan alçılı kolla yazıyorum. http://www.youtube.com/watch?v=wRgFSNA8Usg
Bilek guresinde cok kolay bir sekilde kirilan kemiktir ..
motosiklet kazası sonucu kırdığım,son 20 gündür hayatı bana zehir eden kemik,tavsiyem kırmayın koruyun bunu.
6 ay sonra gelen edit:15 gün önce ameliyat oldum,kolum açılmıyo,hala iyileşme sürecindeyim,evet evet öyle şerefsiz,adi bi kemik bu.
Bu kemegi kıran kisi sayısî azdır.Ama gecenlerde benim başıma da geldi bu humerus kırığı mevzusu.halısahada tellerde kırıldı.hersey ayakta oldu yere falan düsmedim.parcalı bir sekilde humerus distal kirildi.dirsek tafindaki ucu.ameliyat oldum 2 plak 20 vida takildi.ve van persinin ugurlu sayisi 31 dikis atıldı. olay olduktan sonraki 25.gün ve ameliyatta bunun icinde kol hic agrimadi.bir insanin bir yeri kirildiginda agrimaz mi benimki hic agrimadi.acayip bir sey.neyse hala alcida 40. Gün yine kontrol var .
To be continued.

Dirsekte fizik tedavi ters tepebiliyor.acı cekmenize gerek yok fizik tedavide.ağırlık calışmasıyla geliştirebilirsiniz.velhasıl kelam doktor iyi iş çıkarmışsa kesin iyileşir, dert etmeye gerek yok.
bundan 1 ay önce bisiklet turunda güzel ülkemizin karayollarında olan derin bir çukura ön tekerimin girmesi sonucu beni 8-9 metre uçurup yere çakılmam sonucu kırdığım kemiktir 3 hafta yarım alçıda kaldı şuan alçıyı aldılar ve hareket yapmamı söylediler. kendimi terminatör gibi hissediyorum.
edit: çok sevin bu kemiği kırmayın.
bilek güreşi sırasında kırdığım canım kemiğim, ilk hali ve alçı sonrası hali.

görsel

görsel

edit : alçı yemedi bugün ameliyat oluyorum.

edit 2 : ani bir ameliyat, hızlı bir platin pamuğu tıkıyor hoop. nerdeyim ben ya.

edit 3 : radial sinir felci sonucu yukarı hareket etmeyen bir bilek ve çolak olan ben.

edit 4 : 1 aylık fizik tedavi süreci bugün başlıyor.

edit 5 : bileğim yüzde 95 e kadar düzeldi parmaklar kaldı.

Kırıktan yaklaşık 7 ay sonra ve aynı zamanda bu entry için yapılan son edit :

Şubatın onunu onbirine bağlayan gece aptallığımın sebep olduğu bir kaza sonucu değerini bu kaZadan sonra anladığım canım humerus kemiğimi kırdım.

Ambulansdı hemşireydi felan derken gençler bu kolu alçıya aldılar ama ne alçı. 2 kişi dinlene dinlene zor taşıyor öyle bişey yani. Neyse alçı içinde kemik şaftından oynayınca ameliyata karar veriliyor ve şubatın yirmisinde ameliyat oluyorum. Ameliyat sonrası iki gün canım çıksa keşke de bu acıyı çekmesem diyebileceğim derecede acı çekiyorum. 3. Gün hastaneden çıkıyorum ve doktorun talimatlarıyla eve yerleşiyorum.

Et suyu , kemik suyu ve bilumum vitamin sağlayan besinleri tüketiyorum . ilk zamanlar hem bilek hem parmaklar ölü gibi duruyor aynı durumda olan kardeşim merak etme . Neyse fizik tedaviydi evde egzersizdi derken ben dördüncü ayın ortalarında bileğimi yüzde yüze getirdim ve parmakların dönmesini beklemeye başladım.
Aynı tempo fizik tedavi be egzersize devam ettim .
Altıncı ayın içinde parmaklar yavaştan canlanmaya başladı ve bir ay içinde hemen hemen yüzde 90 ı bulan bir ilikeşme oranını yakaladı.

Bugün bu entryi yazarken kolumu kırdığım ilk günlerde ki ruh halimi hatırlayıp kah gülüyorum kah hüzünleniyorum.

Eminim gelecekte birileri humerus kemiğini kıracak ve bilgi sahibi olanların tecrübelerinden faydalanmak için internetin altını üstüne getirecek.
Bu yazıyı da okuyacağını varsayarak son olarak şu tavsiyeleri veriyorum
( belki aynı kemiği yine kırarım ve yine yazdıklarımı ben okurum belli mi olur )

Umutsuzluğa kapılmayın ve fizik tedavinizi aksatmayın. Fizik tedavi haricinde evde kol , bilek ve parmak egzersiZlerinizi yapın . Doktorunuzun sözünden çıkmayın. Eğer kullanıyorsanız sigarayı bırakın, bırakamıyorsanız aZaltın.
Bu tarz kırıklarda hasar gören sinirlerin geri dönme oranı yüzde 95 .
Ben sakat kalanı görmedim ama duydum , bu da aklınızda olsun. Allah yardımcınız olsun...
11 gün önce bilek güreşi yaparken kırdığım kemik. Ameliyat oldum ve alçılı şekilde evdeyim. Ameliyat sonrası 4 gün ağrı, sızı, acı ile geçti; uykusuz gecelerimle kıvrıldım.

Şimdi ilaç tedavisi alıyorum, beslenmeye dikkat ediyorum. Manda yoğurdu, kefir, yumurta, paça çorbası,ton balıklı salata,meyve, fındık her gün yiyorum. Reçeteye yazılan kemik güçlendirici şurup içiyorum. SGK'nin karşılamadığı bu şurup 500 TL.

iki hafta sonra dikişler alınacak. Sabırlı şekilde fizik tedavinin geleceği günleri bekliyorum.

Geçtiğimiz haftalarda Trabzonsporlu futbolcu Edin Višća'da aynı bölgeden kolunu kırdı, kırılması zor ama kırıldığı vakit sizi uğraştıran bir kemik!