bugün

TSK'nın kullandığı bir piyade tüfeği türü. G3 kadar etkili değildir. Daha çok destek amaçlıdır. Öldürmek değil yaralamak amacıyla geliştirildiği söylenir. Tek tek, üçlü ve seri şekilde ateş edebilir.
g-3 patenti sahibi alman hackler - koch firmasının ürettiği, 5.56 mm mühimmat kullanan, tsk nın modern ve yeni piyade tüfeğidir. g-3 kadar olmasa da her piyade tüfeği gibi öldürücüdür. taşınması hafif ve geri tepmesi daha azdır.
kara kuvvetlerinin kullandığı bir piyade tüfeği. abimden* duyduğuma göre komandonun birinci silahıymış kendileri.
amerika nın ve avrupa nın dayatmalarıyla, dağdaki kardeşlerimizi vurmak yerine okşaması için mehmetçiğin eline tutuşturulmuş silahtır.

attın mı mermiyi sinek poposu kadar delecek, çıkarken dağıtacak kardeşim.

kaynak: bir yerde okuduydum
özellikle komando birliklerinde kullanılan g3 nazaran daha hafif ve yaralayıcı özelliği nato tarafından onaylanmıştır. ha g3`ün tırnağı olamaz o ayrı.
g-3 ile arasındaki fark mermi çapının küçük olması ve atış seçeneklerinde üçlü darbe olmasıdır g-3'ten 900 gr daha hafiftir.
g3'e göre daha kısadır, ve kesinlikle daha kullanışsızdır..
"eğer karşı taraftan birisi yaralanırsa, en az iki kişi daha çatışmada onu kurtarmak için geride kalır; toplamda en az iki kişi çatışmadan düşer" mantalitesiyle ilk etapta 5.56mm üretilen tüfektir.

lakin güneydoğuda çatışan askerlerimizin verdiği rapor doğrultusunda; pkk lılar yaralılarını geride bıraktığından ve 5.62mm ile yaralanmış pkk lı geride kaldığı için ateş etmeye devam edebildiğinden tekrar g3 ler gibi 7.62mm üretilmeye başlanmıştır.

bu haliyle son derece etkili ve ölümcül bir piyade tüfeği halini almıştır.

5.62mm üretilme hatası, pkk militanlarını insan zannetmemizden kaynaklanmaktadır.
nato'nun bastirmasiyla nata standardında piyade tüfeği üretilmesi gerektiğinden dolayi hk33 ler devreye girmiştir, 5.56 mm de insani öldürmeye yeterlidir. G3 tüfeği yaralamaz, direkt öldürmeye yöneliktir, yiv-set dediğimiz olaydan dolayi dönerek gider ve hedefin iç organlarina geldiğinde o organi paramparça eder.
5,56 mm'lik çapına rağmen aslında etkili bir piyade tüfeğidir. hedefte g3 gibi bir yarık oluşturmaz orası kesin ama hedefi vurma olasılığı, özellikle hareketli hedeflerde g3'ten daha yüksektir. darbeli atış yapabilme özelliği önemli bir artıdır, 30'luk şarjörü de yine 20'lik şarjörle kullanılan g3'ten daha fazla avantaj sağlar. ayrıca g3 kadar sık tutukluk yapmaz, keskin nişancı dürbünüyle kullanıldığında doğal olarak daha etkili olur.

unutmadan hk 33'e tıpkı g3 gibi t40 bombaatar takılabilir.

çatal ayak ve keskin nişancı dürbünü eklenmiş hali; http://www.streetpro.com/usp/images/33-sg1-1.jpg
üretiminde vageçilmiştir. yerine g-3 mermisi atan yeni bir silah seçilecektir.
5,56x45 nato çapında, sabit namlulu, kilitlemeli mekanizmalı, geri tepme etkisiyle çalışan, 30 atımlık şarjör ile beslenen piyadenin yakın muharebe silahıdır.

(bkz: hk 33 e)
bol bol tutukluk yapar, fazla sıkarsan namlu şişer, duvara dayasan sıfırlaması bozulur, az bi toz nem olsun atmaz, parçalayıcı değil delip geçici özelliği vardır tüm bunlara rağmen komandolara tahsis edilmiştir!!
ilk gördüğümde 'oyuncak tüfek galiba 6mm plastik boncuk atıyor heralde' dediğim tüfek.
* *
g3 ün nato standartlarına uygun halidir.
çünkü g3 ölümcül silahtır.
ancak savaş etiğinde düşmanı öldürmek değil düşmanı etkisiz hale getirmek yatar ki bu da genel anlamıyla yaralamaktır.

hk33 g3den hafiftir mermi kalibresi küçük olduğu için tepmeside azdır.

(bkz: sebebini bilmeden entry girmek)
acemi birliklerindeki 30 yaşında g3'ler kadar bile etmeyecek dangoz silah.

bir adım öteye giden edit:
ne g3'ü lan, bu mp5 bile etmez ki mp5'e orduda tüfek denmez. diyeni döverler. silah oğlum o.
şu silahları hayrına bir modernleştirsek dedirten silah, g3 ne hk33 ne ya. piyade tüfeklerinin değiştirilmesi gereikr kanımca.
5.56 mm çapında olup piyade tüfeği olarak kullanılmaktadır. 7.62 lik g3 den çapta düşmeye gidilmesi sonucu envantere girmiştir.
3.900 kilogram boş ağırlığı vardır. geri tepmesi oldukça düşüktür.
g3 e benzemektedir görüntüsü hafiftir. daha kolay nişan alırsınız. bana soracak olursanız ne g3 ne hk 33 ne de keleş mehmetçik silahları tam yerine oturacaktır. eski sistemden vazgeçiyoruz çok şükür.
atış yapması keyifli olan piyade tüfeğidir. sesi ve tepmesi g3'e göre daha az olan silahtır.
Bu tüfeği öldürme konusunda yetersiz görenler 5.56 mm mühimmatın vücut içinde yaptığı tahribatı simule eden belgselleri izlemeliler.

5.56 mm vücuda girdikten sonra öncelikle takla atıyor sonra parcalanarak sarapnel gibi dağılıyor. Bu şekilde organları parcalayarak sonunda ölüme sebep oluyor ama vücuda ilk girdiği yer hayati bir organ (kalp ciğer kafa..) değilse vurulan kişi hem ölmüyor hem de yarasına göre ateş etmeye devam edebiliyor. Hem cesareti arttırmak hem de acıyı azaltmak için uyuşturucu etkisi altında ateş eden bir terörist 5.56 mm mühimmat ile durdurulamiyor. Zaten pkk lı olup da vurulanlar olmediyse bile kendi adamları tarafından tasimamak için öldürülüyorsa 5.56 mühimmat kullanmak çok mantıklı değil.

Yalnız şu var ki 5.56 mm lik mühimmat kullanan hk 33 ile seri olarak isabetli ateş etmek 7.62 mm mühimmat kullanan hk G3 den çok daha kolay. Bu nedenle hem daha isabetli sonuçlar alabilmek hem de tahribat dışında G3 e kıyasla çok daha modern bir tüfek olan hk 33 sahada bence daha iyi sonuç vermektedir.

Aslında en güzeli sahada olan personele hk 417 dağıtmak. Hk m serisinin aşırı ısınma sorununu kalıcı olarak çözdü ayrıca hk 417 7.62×51 mm Nato mühimmat kullanıyor. Genelde Sniper rifle olmasa da onun yerine kullanılabilen en verimli tüfek oluyor. Hk 33 gibi aksesuarları da az değil.
Dandik ülkelere kakalarlar. Muharebe silahı değildir mermisi etkisiz tahribatı düşüktür. 9 adet hk33 mermisi yiyen keko hastaneye yetiştirilmiş ve kurtarılmıştır. Siz hesaplayın artık gücünü etkisini. Halbuki bedenine tek g3 mermisi yiyen keko nalları oracıkta diker ama uluslararası normlar falan filan diye hk33 gibi dandik tüfeği dayarlar askere. Mk sabah sabah.

Teröriste bedava versen kullanmaz öyle söyleyeyim.
Yahu gençlerde hemen atarlanıyor neden acaba? Çok mu biliyorsun sen aferin. G3 ü geliştirip yeniden sunuyorlarmış. Modern silahların önceliği hedefi "deaktif" etmekmiş peki bu silahı üretenler teröriste karşı bu silahı kullanıyormuymuş? Bir ona bakın bakalım sonra ötersiniz "insan hakları" falan filan diye.

Batman gercüş te yaşadığım ve gördüğüm şeyi anlatıyorum. Bu silahtan çıkan 9 mermiyle vurulan bir teröristin sağ kurtulduğuna şahidim. Bunu gördükten sonra neden iyi silah olsun ki? Silah ne içindir sevgi kelebekleri için mi?

Terörist olabildiğince etkili silahı kullanacak ama asker hk33 ile karşılık verecek!

Neden? Uluslararası normlar insan hakları falan filan. Adam 2 ton patlayıcıyla karakola dalıyor sen ölmesin ölmeden deaktif olsun diye çabalayacaksın.
askerde kullandığım silahtır. çok yoğun tempoda askerlik yapmış biri olarak söylüyorum (ki acemilikte g3 ustalıkta hk 33 kullandım) hk 33 daima kazanır.

neden mi? g3 etkili silah evet. güçlü silah kesinlikle lafım yok. tahribatı üst seviyede, kesinlikle. ama sadece uzman ellerde. eğer sıradan bir nefer o silahı savaş meydanında kullanırsa bir isabet almadan ölmesi/yaralanması çok yüksek bir ihtimal. ama sıradan bir nefer için hk 33 ideal. hafif. geri tepmesi düşük. isabet oranı gerçekten çok yüksek. ergonomik. askerde en sıradan adamlardan oluşan bölükte söz temsil 10 kişide; sıfırlama %100 başarı - 50 mt gece %90 başarı - 200 mt gündüz - %60 civarlarında bir başarı almıştı mesela. bu gerçekten bu kadar kısa süre eğitim alan askerler için çok yüksek oranlar. g3 le atış yapanlar sıfırlamasını bile zor yapıyorlardı!

ben silahımı çok seviyordum. hala seri numarası ezberimdedir. eğer bir gün savaşacaksam onunla savaşmak isterim.