bugün

blizzard'ın çıkarmaya hazırlandığı moba(multiplayer online battle arena) türündeki oyundur. kısaca blizzard'ın dotası. daha önceden adı blizzard dota, blizzard all-stars olarak söylenmişti. en sonunda adı heroes of the storm olarak belirlendi. valve'nin dota 2nin haklarını almasından sonra blizzard'ın gerçekleştirdiği bir atak gibi gözüküyor.

içinde warcraft, starcraft, diablo kahramanları olacak. ücretsiz olarak düşünülüyor. blizzard çıkardığı oyunlarla kalitesini belli etmiş bir firma zaten. sağlam bir oyun olacaktır.

şöyle de bir tanıtım videoları var :
http://www.youtube.com/watch?v=_nVvTWH2SDI
http://www.youtube.com/watch?v=0ecv0bT9DEo
http://www.youtube.com/watch?v=f_fAkO3WOSY
şimdilik bana, "dota 2'yi iyiki valve yapmış" dedirtmiştir. sen çok yaşa valve.

beta başvurusu yaptım o ayrı, çıksın görelim...
ata binen diablo görmemize neden olandır.
ata binen diablo, eşşeğe binen tyrael... iyi güldürdün blizz.

lakin blizz yusuflamaya başlamış anlaşılan, starcraft 2 de oyuncu kalmayınca, diablo 3 tırt çıkınca, wow zaten ufak ufak eriyor lakin wow bu konunun dışında... eh moba lara girmesi gerekiyor hali ile... lakin dota 2 nere? lol nere sen nereye blizzard o ne saçma sapan bir sistem öyle? kulenin mermisi mi bitermiş? itemsiz miş miş miş de miş miş.
beta keyini aylar önce dağıtmaya başlamasına rağmen hiçbir yerde bulunmayan moba tarzı blizzardın oyunu.

1 seneden fazla oldu beta key isteyeli hala yollamadı ibneler.
blizzard yapımı, wow dota karışımı bir şey galiba.

wait valve, we're going to fuck your asssssssssssss.
alpha testi için davetiye aldığım oyundur. eğlencelidir, akıcıdır.
--spoiler--
blizzardın oyunları olan warcraft, starcraft ve diablo dünyasındaki şu an için 30 dan karakterlerden oluşan kadrodan bazı herolar ücretsiz olarak verilmekteyken, ücretli olanların fiyatları değişmekte. heroları oyun içi gold ile satın almak mümkün olduğu gibi, aynı zamanda gerçek para ile almakta mümkün. 10.000 gold isteyen bir hero için gereken gerçek ücret 7.50£* iken en ucuz hero fiyatı 2.000 gold ile 3£ dan satılmakta. heroları aldıktan sonra ekstra skin almakta mümkün, bunlarda hem oyun içi gold ile, hemde gerçek parayla alınıyor. aynı zamanda oyun içinde kullanabildiğimiz bineklerde shopta bulunuyor ancak binekler için iki seçenek yok, geneli sadece gerçek para ile satılıyor. gold kazanmak için oyun oynamak gerekiyor ancak oyunlardan fazla gold gelmiyor (veya düşük seviye olduğum için öyle), her oyundan sonra kazanılan experience işleniyor. bu experience ile hem profilin genel olarak leveli, hemde karakterin leveli yükseliyor. profilin leveli yükseldikçe büyük miktarlarda gold geliyor, bazı levellerde ise başka şeyler açılıyor. 6 levelde günlük görevler açılıyor, bu günlük görevler ile hem experience, hemde gold kazanılıyor. karaktere işleyen experience ise, sadece karakterin levelini artırıyor, başka bir karakterle oynamak istediğinizde 1 level olarak başlıyorsunuz. karakterlerin leveli arttıkça oyuna etki eden bazı özellikleri açılıyor. genel harici, oyun içinde level atladıkça karakterimizin bazı yeteneklerini güçlendiriyoruz. genel level 1 iken level atladıkça bize sunulan seçimler 2 iken (ulti için 1), genel level ilerledikçe bu seçimler 2 den 4 e yükseliyor (ulti için 2).

oyun 5v5 şeklinde oynanıyor. küçük sayılacak bir haritanın sadece orta kısmında küçük bir alan tarafsız olarak bulunuyor. ilk çatışmalar bu alanda gerçekleşirken, daha sonra içeri doğru ilerlemek için düşmanın kulelerini ve kapılarını yıkmak gerekiyor. kuleler sürekli ateş ettiği için ilk levellerde içeri girmek pek mümkün olmuyor ancak level yükseldikçe alınan hasar fazla olmadığı için kuleler fazla sorun oluşturmuyor. her iki base den gelen askerler, oyuncu kontrolünde olan herolara yardımcı oluyor. tüm kapıların ardında, hepsinden daha ağır korunan bir ana bina var, bu bina yıkıldığı zaman oyun bitiyor. bu binanın etrafında kuleler ve diğer saldırı binaları bulunuyor, askerler bu binadan çıkıyor, ölen herolar hemen yakınında doğuyor. yani direk olarak bu binaya saldırmak intihardan başka bir şey değil. ayrıca binaya yapılan saldırılar bir süreliğine kesilince, bina kendine bir koruma kalkanı oluşturuyor, bu kalkan kırılmadan binanın canı düşmüyor.

herolar binek kullanarak hızlarını artırabiliyor ancak savaş sırasında binek üzerinde bulunamıyorlar, inmek zorunda kalıyorlar. oyunu başka insanlarla oynayınca daha fazla experience geliyor. yani tutorial modu mevcut ancak bir süre sonra yetersiz geldiği için oyuncular diğer modlara yöneliyor. cooperative modunda oyuncular birleşip bilgisayara karşı (pve) oynayabiliyorken, aynı zamanda versus ile yakın seviyedeki diğer oyunculara karşıda (pvp) oynayabiliyorlar. bunların yanında ranked modu bulunuyor ancak alpha da açık değil. ek olarak birde custom modu bulunuyor, bu modda oyuncu harita seçip, oyun kurabiliyor. arkadaşlarını davet edip, boş yerleri bilgisayar ile doldurabilirken, tamamını bilgisayarla doldurmakta mümkün. oyunda toplamda 5 adet harita bulunuyor, bu haritaların mimarisi aynı olmasına rağmen oyuna etki eden faktörleri farklı. tüm haritalarda belli yerlerde tarafsız yaratıklar bulunuyor ve bu yaratıklar öldükten sonra, onların yerine öldüren taraf için belli sayıda asker çıkıyor.
--spoiler--
bir hearthstone olur mu bilinmez ama blizzard elini attığı işi kötü yapmadı şimdiye kadar. free to play olmasına rağmen herolar, skinler, mountlar derken blizzard cebini fazlasıyla dolduracak bu oyun sayesinde. yinede oyunun duyuruluş tarihi olan 2013 ün sonundan itibaren, betaya 2015 ocağında geçeceği düşünülürse, blizzardın uzun süre sadece alpha için uğraştığı görülebilir. yani ubisoft, ea games mantığıyla "oyunu çıkaralım, para gelsin, sonra patchleriz hataları" yürümüyor blizzard. bir sonraki duyurdukları oyunları olan overwatch için ise bekleme devam ediyor.
Open Beta'da satın aldığım oyundur, League of Legends'dan sonra bi garip geldi.
dota'daki ruslardan ve gerizekalı insanlardan illallah etmiş oyunculara gayet iyi gelebilecek blizzard yapımı.
mesaj atan ilk 4 kişiye beta keyini hediye edebileceğim oyun.
yeni moba oyunudur. blizzard tarafından yapılmış.
-item yok. evet yanlış duymadınız item diye bir olay yok oyunda.
-levelı takım halinde atlıyorsunuz. bireysel level atlama olayı yok.
-kulelerin mermileri var, sonsuza kadar atış yapamıyorlar. bir süre sonra mermi yenilemek için kendini durduruyor.
-her maçta enteresan enteresan görevler gelebiliyor. yüzlerce oyun çeşidi var.
-hero mantığı çok güzel. starcraft, warcraft ve diablo serilerindeki herolar ile oynuyorsunuz. yani hepsi birbirine giriyor
-eksi yanı olarak dota2 ve hon'daki gibi heroların hepsi açık değil.
-takımınız ard arda 3 kişi öldürürse herkese triple kill ünvanı veriliyor. ks ms olayı yok (ks: kill stolen, moba oyuncularının en çok sövdüğü olaylardan biridir)
-ayrıca diyelim hero alacaksınız para verip. her hero için "try" modu var. yani oynayabilir misiniz acaba onla diye deneyebiliyorsunuz bu gerçekten çok güzel.

edit:
oynayacak olanlara tavsiyeler.

yukarıda, oyunun temel dinamiklerinin hepsini söylediğimi düşünüyorum. yani başlamadan önce okursanız, yabancılık çekmezsiniz.
fakat lütfen lol oyuncusu gelmesin abi. oynamayın siz bu oyunu. oyuna giriyorsun, gerçekten dota ve hon dan gelen adam kendini oyunculuğu ile belli ediyor.
lol oyuncuları kötü demiyorum, ben de oynuyorum bazen. fakat %90'ını çocuklar ve embesiller oluşturduğu için lol oyuncusunun bulunduğu takım oyunlarında küfür ediyorsunuz.
yani adamın derdi hala kill almak. item olmayan, takım halinde level atlanan bir oyunda önemli olan takım halinde harita görevlerini bitirip en kısa sürede rakibi yenmektir. hala "bon kioll olocooom!!" diye gezmeyin ortada lütfen bak. ananız avradınız kalmıyor benim nezdimde.
Oynamak için key aradığım oyundur. Yardım edebilecek arkadaşlara bir mesaj kadar uzağım.
Blizzardın yeni moba tarzı oyunu. Amacı kule pushlamaktan biraz daha harita görevlerine kayıyor. Yeni tarzda bir moba.

Oyun içi ticaret yok. Bireysel level yok. Level takım halinde atlanıyor. Her levelde skill puanı yerine statü puanı veriyorsunuz.
dün denediğim blizzardın moba oyunu tabi dota 2 yada lol gibi değil olayı biraz farklı item yok gold kasmak fln yok teamce lvl atlayıp heronuzu skill varyasyonları ile geliştiriyorsunuz.haritada ki görevleri yaparak pushlamak üzerine kurulu fena değil ama genede dota 2 de olduğu gibi kendimi kaptırıp oynatmaz gibi beni uzun süre. zaten heroları açmak el yakıyor binlerce maç oynayıp daily görevleri yapıncanki adam akılı heroların olsun.güzel yanı kısa sürmesi oyunlar genelde 20dk fln sürüyor böyle seni çok sinir etmiyor heroları da orjinal modellemeleri ile görmekte hoş oldu sylvanas kalp*
dün akşam oynamaya başladığım yeni sigaram diyebiliriz. oldukça keyifli. karakterleri tanıma ve kendime uygun olanı seçme aşamasındayım. ilgili arkadaşlarla haberleşmek beni mutlu eder.

givemebeer#2224
takım oyunun diğer moba oyunlarına göre daha önemli olduğu oyun. o yüzden hayırlı kanserler.
(bkz: Valla) adlı bir herosu olan güzel oyundur.
gidişat ve community olarak şahane devam eden oyundur. gördüğüm en başarılı moba. birazcık diş sıkarsanız 3 günde bir karakter açar oynarsınız. ayrıca oyunun oynanışını eleştirmek oyunu 1 gün oynamanın göstergesidir.

en keyifli moba. net.
yazarlar olarak beraber rank girmek isteyen arkadaşlarda ulaşabilirler.
solo q zaman zaman can sıkıcı olabilir. her oyunda olduğu gibi.
skill ve oyun modu varyasyonu açısından keyif veren oyun. fakat anlaşılamayan nedenlerden dolayı bir süre sonra sıkıyor. hala eksik olan karakterleri bekliyoruz. hani olum garrosh, tyrion, anduin, cho, gul'dan? warcraft dünyasında hero bitmiyor ama gelecek heroları ve yetenek setlerini az çok tahmin edebiliyoruz. buda sürpriz faktörünü ortadan kaldırıyor ve insandaki merak duygusunu yok ediyor.
Bu aralar tekrardan bir oynama isteği uyandıran oyun varsa oynayanı oynamak isteyeni feel free to add me diyorum nattefrost#2832

ayrıca şu siteden de build olayına göz gezdirebilirsiniz.

https://www.hotslogs.com/Sitewide/HeroDetails
Yazın başladığım yeni oyunum. Oynaması çok keyifli gelmekte. Genelde kuzenimle oynuyorum. 12-13 civari heroya sahibim. Birikmiş goldlarimi yakinda gelecek lt. morales herosunu almak icin harcayacagim. Aslen zeratul ve abathur oynayan biriyim. okuldan gelince atiyorum gunluk bir kac oyun. skype esliginde oynamak isteyenler icin Deista#2249 sorusu olan pm atabilir. *
cho'gall isteyen yazarların mesaj butonunu yakması yeterlidir.
beraber oynamak isteyen yazarlar bana da ulaşabilir. *
tek kişilik ranked oyunda siz ne kadar iyi oynarsanız oynayın noob olarak tabir edilen acemi oyuncu (-ki bence az beyni olsa başarabilecekler) takımınıza denk gelirse muhtemelen kaybediyorsunuz. single rank kasabilen adamların muazzam bir şansı olsa gerek.
azmodan'a oyunun şu ana kadar çıkan tartışmasız en fantastik skin'inin gelecek olduğu oyundur. azmodan'ım yok, ama çıktığı gün alasım geldi.

https://www.youtube.com/watch?v=qse3lwysktm