bugün

türk milletinin küçük de olsa, daha kültürlü bir bölümüne yutturulmuş olan zokadır. işin aslı ise şöyledir:

bir müslümanın, başka bir müslümana karşı altı görevi vardır:

1. hastalandığında onu ziyaret eder,
2. öldüğünde (mezara konuluncaya kadar cenazesinde) bulunur,
3. davet ettiği zaman davetine katılır,
4. karşılaştığı zaman selam verir,
5. hapşırdığı zaman ona dua eder,
6. uzakta yada yanında olduğu zaman (her halükarda) onun iyiliğini ister.

[25] buhârî, cenâiz 2; müslim, selâm 4-5 (2162); ebu dâvud, edeb 90 (5030); tirmizî, edeb 1 (2737); nesâî, cenâiz 52; i̇bn mâce, cenâiz 1 (1435); ahmed b. hanbel, 2/540
[26] buhârî, cenâiz 2; müslim, selâm 4 (2162)

bilmeyenler için not: yukarıdaki rakkam ve arapça isimler kur'an-ı kerim'den sonra islamı öğrenebileceğimiz tek kaynak olan en gerçek hadis kitapları yani kısaca allahın dinini getiren kainatın efendisi hz. muhammed (s.a.v.) ın ağzından çıkan bizlere yönelik tavsiye, emirlerdir.

bu kitaplara da inanmayanlar da dinden çıkarlar. bunun yüzlerce ispatından sadece biri en esas ibadetimiz olan namaz'ın dahi tamamını yine aynı kitaplardan öğrenmiş olmamız, allahın bu yüzden peygamberini bize göndermesidir.

tüm bunların haberi olmayan, bunları bu şekilde ilk defa okuyanların tek yapması gereken ise önyargısız olarak ilk önce hadislerin ne olduğunu anlatan bir kitap, sonra da yavaş yavaş kütüb-i sitte dediğimiz altı sahih hadis kitabından başlayarak hadis okumaları.

http://www.resulullah.org/ da hadislere ulaşılabilecek, ara yüzü de kullanışlı bir sitedir.

önemli not: kimsenin dini kimseyi ilgilendirmez sapıklığında olanlar, ahirette kendilerini gördükleri halde uyarmayanların boğazına yapışacakları da hadislerle sabittir.

edit: işine geldiği zaman ortaya koyması için kendisine öğretilen kafirun suresindeki ''herkesin dini kendine'' ifadesi benim bu yazdıklarımı yalanlamaz, aksine doğrular çünkü müslüman olmayanlara hitaben söylenmiştir.
en beğenilen entrylerinin arasında bunun dışında mastürbasyon yaparken ölmek olan kişilerin çok da ağzına almaması gereken konulardır bunlar. samimiyetsizlikten hoşlanmam.
herkesin dini kendine lafında anlatılmak istenen "kimsenin dini kimseyi ilgilendirmez sapıklığında olanlar, ahirette kendilerini gördükleri halde uyarmayanların boğazına yapışacakları da hadislerle sabittir" gibi laflara ve bu lafları sarfedenlere inanıp inanmama özgürlüğüdür..
yalan değildir..
kafirun suresini bile bilmeyen biliyorsa
allah sözünü inkar eden yobazlar tarafından yalan addedilmiştir.

kafirun suresi'nde söyle buyurulur:
1 De ki: "Ey kafirler,
2-tapmam o taptıklarınıza,
3 Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz.
4 Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
5 hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz.
6 Size dininiz, bana dinim
(sizin dininiz size, benim dinim bana)!
yalan yanlış bir söylemdir zira herkesin dini kendine diye bir düşünce biçimi yoktur. doğrusu "herkesin ibadeti kendine" olmalıdır. mevcut dört büyük dine inanan milyonlarca kişi vardır. din kişiselleştirilemeyecek kadar geniş bir kavramdır. inanan kişi dinine göre ibadet eder. ettiği ibadet de kendi içindir. nasıl ettiği kimseyi ilgilendirmez. boşuna dememişler her koyun kendi bacağından asılır diye...
(bkz: ebu kalel in açtığı tahmin edilen başlıklar)
aslında anlatılmak istenilen bu değildir. eğer sen kafirsen ve bu yolda ısrarcı isen, sen bilirsin allah sana hidayette nasib eder umarım, yok müslümansın ama dinin temellerini tam olarak yerine de getirmiyorsun ve bu şekilde yaşamaktan memnunsun, e allah yine hidayet versin o zaman sana.
burada ki asıl görüş islamda cihad için gerekli vazifeleri yapıp sonrasını allah'a bırakma olayıdır. ve ayet-i kerime nail olmuştur.

109:6 - lekum dinukum ve liye din (senin dinin sana benim dinim banadır)
madem herkesin dine kendine lafı bir yalan, başlığı açan kişiden reca ediyorum ki benim için islamın gereklerini tam tamına yerine getirsinde bi zahmet, cennete gideyim.

ve bu dakikadan itibaren benim dinimin gereklerini yerine getirmesi için ebu kalel kişisini kendi adıma din-i vasim ilan ediyorum.*
baslikla ve tanimla anlatilmak istenen bir muslumanin kendi kabuguna cekilip namaz oruc vs ibadetlerini yapip asosyal bir varlik olamayacagidir.

zaten muslumanin musluman uzerindeki 6 hakki da belirtilmis... musluman kisi muslumandir ve komsusuna karsi sorumludur, akrabalarina karsi sorumludur, birine gulumsemek bile sadaka yerine gectigi icin muslumanin dini baskalarini da etkilemis oluyor. bu manada herkesin dini kendine degildir. yani inzivaya cekilip bana dokunmayan yilan bin yasasin der gibi insanlardan uzak hic birseye karismadan yasayamayacagidir...

bu tabir gunumuzde cok kullaniliyor "herkesin dini kendine" yukarida yazdiklarima gore kucuk bir misal, o 6 hakki goz onunde bulundurarak herkesin dini kendine olmuyor demekki...
neresinden anladiginiza bagli. kafirun suresi ile alakasi yok. zannediyorum 1 ayeti inkar edenin kafir olacagini ebu kalel de biliyor. anlamak icin okumak, gormek icin bakmak vs vs...

ayrica kafirun suresi tamamen baska birseyi anlatiyor. ilk ayetten sonuncusuna kadar mealine baktiginizda anlasilir...