bugün

genel olarak içindeki bilgiyi yerli yersiz dışarı vurma ve cehaletini kamufle hali veya kendi sözünü desteklemek için reddi mümkün olmayan bir kelamı örnek vererek sıyrılma durumu.
(bkz: dini sadece kutsal kitaplarla destekleyebilmek)
genellikle sabah programlarında olan içler acısı durum. adam uçtuğunu iddia ediyor diyelim, programcılar fizik profesörü çağırmak yerine ilahiyatçı çağırırlar. Daha iyi bilgi edinmek için (bkz: skolastik) ya da (bkz: ortaçağ avrupası).
islamda yaşanmamış olan bir reformun doğal sonucudur.
insanların bazıları da kişisel gelişim kitaplarından ve onu savunan filozoflardan alıntı yapar her şeye.

kur-an da birilerinin kişisel gelişim kitabı olamaz mı?alıntı da yapar onunla cevap da verir.normal yani filozofları kaynak göstermek gibi.
diğer dinlerde din görevlileri kendi yorumlarını getirirler. bu yüzden her zaman aynı durumdan farklı sonuçlar çıkar. fakat islamda durum farklıdır. çünkü herşeyin cevabı Kur'an-ı Kerim'de vardır. bundan dolayı sorulan herhangi bir soruya direkt olarak ayet üzerinden cevap verilebilir. Allah'ın kelamı da bize en doğru olanı gösterir.
kişilerin görüşlerini kabul ettirmek maksadıyla danıştıkları yöntem. sadece kuran'dan ayet göstermeye indirgemek yerine; başka kişi veya kitaplardan yapılan alıntıları da fikrini sağlamlaştırmak için kendine destek aramak şeklinde düşünebiliriz.
Allah'ın indirmiş olduğu kelimeler varken bizim konuşmamız reva mıdır? Her kim böyle bir şeyi yapıyorsa zaten doğru bir yol üzerinde ilerlediğinin en doğru göstergesidir. Misal ile bunu yapanlardan bir tanesi de benimdir.
Bir çok da avantajı vardır, dezavantajı olmadığı gibi. Misal ile "yalan söylüyorsun" denilemez. Ahanda ayet, buyur?
aslında boş yapılan eylemdir çünkü genelde olay şöyle olur;

-abi sen ateist misin?
+evet de ben kendime ateist demiyorum kamil.
-ne diyorsun abi?
+bir şey demiyorum oğlum. sadece hayatımı bilimle sürdürüyorum.
-ama abi kuran'da şöyle bir ayet var. (burada içinde fok balıkları, konuşan yılanlar, bitmeyen yemekler geçen bir ayetin arapçasını okumaya başlar kişi)
+eee neden okudun şimdi bunu?
-abi burda diyor ki "şüpheye düşebilirsiniz ama sakın kafir olmayın çünkü allah sizin aklınızın alamayacağı kadar büyüktür."
+yani bana bir de geri zekalı mı diyor kamil?
-ama abi ord...
+sus kamil sus adamı dinden çıkarma....
-ironik anbim benim...
(bkz: nabza göre şerbet vermek)
kuran'ı kutsal kitap kabul eden bir insanın yapacağı şey.

allah'tan geldiğine inandığın bir kitap nelerden haber vermez ki?
birini birşeylere ikna etmenin en mantıklı ve kolay yoludur. o kitapta cevabı olmayan tek bir soru dahi yoktur. dolaylı veya dolaysız her sorunun cevabını bünyesinde barındırır.
--spoiler--
Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun. Nahl Suresi Ayet 64
--spoiler--
inanmayan adam için hiçbirşey ifade etmeyen eylemdir.
-abi tamam da be inanmıyorum
-ama bak kuran'ın x. ayetinde ne diyor
-abi tamam da ben onun bir "tanrı" tarafından gönderildiğini düşünmüyorum. zaten tanrı fikrini de kabul etmiyorum.
-canım tamam da bak kuran ne diyor
-abooov...