bugün

ihh, kimse yok mu, deniz feneri gibi dernekler eliyle değil, bizzat devlet eliyle yapılan ve bu yüzden desteklenirken akılda soru işareti kalmayacak kampanya. diğerlerinde kalıyor demiyorum ama anladın sen onu..

afrika yazıp, 5601 e gönderiyorsun (5 tl). 3 sms gönderince, bir fitre ve bir iftar göndermiş oluyorsun. (2011 ramazan fitre bedeli 7,5 tl)

--spoiler--
kampanyamız her evden en az bir fitre ve iftar Afrika'ya diyoruz. Son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Afrika o bütün insanlığın utanç kampları diyebileceğimiz çocukların açlıktan öldüğü o kamplarda sizin yardımlarınızı bekleyeceklerdir. Sizin verdiğiniz fitre ve iftarlar bir gün bile beklemeden oradaki insanlara ulaşacaktır
--spoiler--

http://www.sabah.com.tr/Y...r-fitre-ve-iftar-afrikaya

not: allah razı olsun kampanyayı düzenleyen devletimizden, katılan katılamayan herkesten ama, böyle bir kampanya yapıyorsun, diyanetin resmi sitesi dışında her yerde yazıyor. bu nasıl iştir ?
desteklenmesi gereken kampanya.

http://1.bp.blogspot.com/...00/_1508159_child1scf.jpg

http://t0.gstatic.com/ima...Sh3HH_DM8gwLRrTrJDwCZKk4o

görsel
ramazan gelmese kimsenin aklına gelmiyor böyle hayır işleri.

ayrıca afrika'ya iftar yemeği yollamak ne demek lan? sanki onlar isteyerek oruç filan tutuyor da... adamlar 12 ay boyunca açlık çekiyor, gece gündüz farketmez.

30 günün sonunda kimin aklına gelecek merak konusu.
gelişmeler bölümünde duyurusunun yapılmasını beklediğim kampanya.
gerçekten, halkımız, bizlere bir gurur yaşatmalı. aynı topraklarda yaşamaktan dolayı, kendimizle iftihar ettirmeli. iftarı nasıl olsa ederiz.

öyle bir kampanya olsun ki, bu sene açlıktan çocuk ölmesin afrikada. o kadar büyük miktarlarda yardım gitsin ki, liman trafiği felç olsun. gemiler dolup taşsın. biz buradayken, biz ayaktayken ve kısmen güçlüyken, iftarda on çeşit yemeği beğenmeyecek refahımız varken, açlıktan çocuk ölmesin. türkiye buna müsade etmedi desinler. evvel allah ın izniyle.
sözlüğün tüm yazarlara, yazarların ise tüm tanıdıklarına duyurması gereken yardım kampanyası.

burada birkaç saat aç kaldığımızda gözümüz dönüyor, su bulamadığımızda çıldırıyoruz, çoğu zaman onların hayal bile edemediklerini yiyiyoruz ve hiç düşünmeden ağzımızı şapurdatarak. umarım yapılan yardımlar sahiplerine ulaşır az da olsa yaşadıklarının farkına varabilirler.
açlıktan ölmekte olan çocukların kurumuş boğazından inen bir damla su olabilmesi umuduyla, devlet eliyle yürütülen bu kampanyanın, uludağ sözlük moderasyonu tarafından, gelişmeler bölümünde dillendirilmesi, herkesi mutlu edecektir.
(bkz: gelişmeler)
dünya üzerinde kimsenin açlıktan ölmeyi haketmemesi gerektiğinden desteklenmesi gereken yardım kampanyasıdır.

size gönderilecek bir dilim taze ekmek, bir kap yemek, bir bardak su sadece beş dakikalığına kendimizi onların yerine koyup bir düşünmemiz durumun hassasiyetini idrak etmemize yetecektir.
(bkz: geliştirmeler)
kapı komşusunun durumundan habersiz zevatların elin afrika'sını düşünme enayiliğidir.

size mi kaldı lan afrika'nın hali?
paraları toplayıp cebellezi yapacaksınız değil mi?
(bkz: para isteyen dilenciye sende varsa bana ver demek)
--spoiler--
kapı komşusunun halinde ne varmış ulan it! keyfinde kütüğünde adamlarsınız, yediğiniz önünüzde, yemediğiniz ardınızda. türkiyeyle afrikanın hali bir mi ? parmak kadar çocuklar, susuzluktan ölüyor. bizim topraklarımıza düşen yağmur adedince, bir yağmur damlası düştüğünde bir çocuk ölmüş oluyor. komşumuzla donut mı, wafle mı paylaşacaz ? bir mi afrikayla halimiz ? biraz vicdan ey vicdansız! devlet eliyle yürütülen bir kampanya, ve devletine de güvenmeyeceksen, oruç ağzımla küfrettirme beni, yürü git mars ta falan yaşa. cem yılmaz olayı özetliyor; "amk. ... nge bak, bi hayır yapacak kırk saat sorguya çekiyo" http://inciswf.com/hay%C4%B1r.swf
--spoiler--
afrika mı? pardon ama kendi ülke sınırlarımız içinde yaşayıpta açlıktan ölen insanımız yok muydu bizim? bebeğine süt alacak gücü olmayıpta çocuğunu cami avlusuna bırakan/bırakmak zorunda kalan insanımız, parasızlık canına tak etmiş kendini köprü korkuluklarında bulan gençlerimiz yok muydu? ben mi yuanlış hatırlıyorum yoksa bunlar ülkemin gerçekleri mi?

ha diyceksin ki afrikada yaşayanlar insan değil mi? elbette ki insan ve halini televizyonlarda görünce yürek dayanmıyor orası ayrı. ama konu fitre, iftar gibi islam dininin bir gereği ise her şey layığıyla yapılmalı. layığını anlamak için bakılması gereken adres gayet nettir. Allah, Kuran-ı Kerim'de "insan önce kendi canından sorumludur" der. sonrasında aile, komşu, akraba silsilesi şeklinde gider. yani önce yakınlarında ki sorunları çözmekle yükümlüsün. ondan sonra sırasıyla ulaşman gereken yerlere ulaşırsın orası ayrı. son olarak, bana göre bir devlet önceliklerini bilmek ve buna göre hareket etmek zorundadır. olması gereken budur.
"devletin kendi acını doyurdu da afrika kaldı" demek istediğim kampanya ama tabi ki de

yardım edilsin, elimizden geleni yapalım. ama aklımıza takılanları da sormadan

geçmeyelim susmayalım değil mi ? koca afrika'ya şu mübarek ramazan ayında yardım edip

binlerce milyonlarca fukarayı doyuran ülkemiz, yüce devletimiz, hazret saydığımız

dokunmanın ibadet sayıldığı başbakanımız? kendi ülkesinde bir Kore gazisi 80 yaşındaki

Muharrem Topçu yu doyurmaktan neden aciz? kübra bebeğin açlıktan ölmesine neden engel

değil? bu nasıl yardım anlayışı bu nasıl bir sünepelik? kime neyin reklamını yapıyorsun

yada kimler gene nerelerden neleri götürüyor? devlet eliyle dediğimiz zaman yardımlar

güvenilir mi oluyor? senin devlet dediğin güvenilir dediğin değil mi en açık şekilde

elimizdeki avucumuzdakini alan? vergi diye anamızı ağlatan? ihalelere fesat karıştıran,

kendi yandaşlarına peşkeş çeken? ben sizin maliye bakanınızı tanıyorum, eski iç işleri

bakanınızı biliyorum, başbakanınızı biliyorum bana kimse maval okumasın yardımsa önce

kendi acınızı doyurun ondan sonra sağa sola yardım adı altında reklamınızı yapın,

kesenizi doldurun.
ülkemizde din düşmanı sayısının çok fazla olduğunu biliyordum fakat vicdansız sayısının da bu kadar yüksek olmasını beklemiyordum!

ülkemizde açlıktan ölen kaç kişi var? eğer var ise bu önce devletin değil ilk başta akrabalarının sonra da sizin gibi vicdansız komşularının sorunu. senin, yanıbaşındaki komşunun açlığından haberin yoksa ve o açlıktan ölüyorsa vicdanını kontrol et önce sağa sola çamur atacağına! yardım edecek vicdanın yoksa yardım edebileceklere konuyu iletecek vicdanı taşı bari. hiç bir şey bilmiyorsan kaymakamlığa haber ver!

sen karnını doyuramasanda karnını doyuracak komşun var ama afrikadaki insanların karnını doyuracak bir komşusu ya da devleti yok!!! kalbiniz bu kadar mı taş oldu ya??? yüce rabbim hepinize merhamet eylesin ve o taş kalplerinize bir damla merhamet tohumu eksin!!! yazdıklarınızı gördükçe ben utanıyorum, yüzüm yere geçiyor... sırf bir hükümeti karalama kampanyası uğruna neler saçmalanıyor. yazık, çok yazık...
böyle bir eylemde bulunan ve buna destek veren herkes alnından öpülesi bir insandır.
üç kuruş yardım yapmayı çok gören vicdansızların, bekleme yapmamasını, arkalara doğru ilerlemesini temenni ediyorum. Bir hayvan barınağı yapılacaktır, vay efendim türkiye de aç insanlar var, kadın sığınma evi yapılacaktır, aynı bahaneler. ve benzeri hayır işleri ne zaman dile gelse, yok öyle olmasın böyle olsun insanları dökülüyorlar malesef. Hepsinin yeri farklı değil mi ? Ne olur bir su kuyusu açılsa afrikada, ne eksiliriz ? Her fırsatta eleştirilen yahut çeşitli sebeplerden dolayı burun kıvrılan kuruluşlar yerine devlet eliyle bir iş yapılıyor fena mı ? Hayır aynı adamlar, kızılay a hayatında kan vermemiş, hatta sözlükte kan ilanlarına bile tahammül edemeyen adamlar. Mavi marmaraya da bi dünya laf sayan adamlar. Kardeşim, mübarek gece kötü konuşmak istemiyorum. Lütfen karışmayın, isteyen istediği yardımı yapsın.

Şahane bir kampanya. Moderasyon, afrikadaki çocuklar için, bir defa olsun, gelişmelere taşısa konuyu, belki çok daha fazla insana ulaşmasına vesile olacak. Şampiyonluk kutlamaları, sevgililer, pampişler,kadınlar gününü kutlayan moderatör arkadaşlar, ne olur şu işe bir yardımcı olsa ? Ne menfaatimiz var bunu isterken ?
güncel Önemli Başlıklar