her ayrılıktan sonra doğruluğu tekrar kanıtlanan söz.
unutmak öğrenmekten daha çok zaman alıyor
her aşk bitermiş öğretildim sözleri aşka dair bir çok şeyi özetleyen şarkı.
herseyın bır sonu oldugu gıbı askında bır sonu vardır ve bıter bundan daha dogal bır şey beklenemez bunuda candan erçetin o guzel sarkısında cok hoş bır sekılde anlatmıstır soze gerek yoktur bıtmesı gereken hersey gunu gelınce bıter.
aşka inanmamayı ve beraberinde umutsuzluğu getiren cümle
(bkz: her güzel şeyin bir sonu vardır)
inanılmak istenmeyen sendrom
Candan erçetin'in Elbette albümündeki sözleri ile hala alıp bir yerlere götüren şarkı...
istisnaya yer birakmayan sevimsiz onerme..
mete ozgencil bu onermeyi iyi bezemis sozleriyle. ha iyi mi etmis. bilemiyorum. insani yatistirdigi kadar, tahrik eden bir tarafi da var. insan evladi, bi taraflara saklanmis sakli asklarin olduguna inanmak istiyor. hatta biraz bastirinca inaniyor da. henuz "ogretilmemisligimizden" belki kimbilir..

bu sarkinin boston vilayetiyle henuz tam cozumleyemedigim tuhaf bir iliskisi var bu arada. hikmeti bilinmez. bilenler bildirirse makbule gecer.
her aşk biter. kesinlikle doğru önerme. mühim olan peşisıra gelen dugudur. eğer bunlar sevgi, dostluk gibi kalıcı duygularsa ömür boyu bir arada olma garantisidir. diğer hallerde ilişki de biter. ayrıca sadece bir tarafın verici olduğu, diğer tarafın sadece lafla sevgi gösterdiği her ilişki daha tek taraflı aşk yaşanırken bile bitebilir. ama adamın a.q.
"stajı başarıyla bitirdiniz. sıra gerçek hayatta" denilesi durum.
(bkz: aşk bir sudur)*
insanı aşık olmaktan ürküten, derin hülyalara yiten, saatlerce düşündüren şarkı.
eğer sessizlik içine gömüldüyseniz karşıdakinin yaptığı kırıcılık karşısında o zaman böyle direk aklınıza geliveren bi şarkı. hani cuk oturur derler ya tam da içinize oturur öyle.

gözüm aynı göz ruhum eski,
sözüm aynı söz susmam yeni..
her aşk bitmeli ki deger anlaşılsın ama bakın ne demiş Candan Hanım;

Aşk bu,
Geliyorum demeden geliyor,
Gitmiyor
Unutmak
Öğrenmekten daha çok zaman alıyor
Bilgi ceza , bilgi suç
Taşımak ağır
Ben aşkı yüz metreden tanırım
Yeni değil bu yalnızlık
Ne sokaklar ne evler gördük
iyi gelir ilk zamanlar yaşadıkça
Biz öğrendik
Her aşk bitermiş birgün bildim
Her aşk bitermiş birgün öğretildim
Gözüm aynı göz, ruhum eski
Sözüm aynı söz, susmam yeni
Günüm aynı gün, geceler eski
Tenim aynı ten, üşüyorum şimdi
--spoiler--
ben aşkı yüz metreden tanırım
--spoiler--
aşk hiç bitermi
ezginin günlügünden...
kalır adımızda
bir sokak duvarında
bir agaç kabugunda
bir takvim kenarında
kalır bir çiçekte
bir defter arasında
bir tırnak yarasında
bir dolmuş sırasında
bir boş odada
bir okul çıkışında
bir çocuk bakışında
bir hasta odasında
bir gece yarısında...vb
aşk bitmemeli iki kutup ayısının sarılışında iki güvercinin öpüşmesinde aşk kalır.
doğru olmakla beraber sonrasında yerine sevgi ve saygıya bırakır.
bir pop efsanesidir.
sabah karakoldaki mesaisine yolladığı eşinin 2 saat sonra şehit olduğunu öğrenen insan için mecburi bir durum.
Aşk sandığın şey biter, aşk değil. Ve yeni bir aşk diye bişey yoktur, yeni başlayan her şey ona doğru gider, onu bulur. Tıpkı beşeri aşkın ilahi aşka gittiği gibi.
Kocaman bir yalandir. Biten ask degil iliskidir. Bir gun oyle bir sey yasanir ki o gitse bile ask sende kalir ask bitmez...
onemli olan bunu olgunlukla karsılayabilmek zaten...ilk gunki heyecan baska seylere donusecek zamanla..
bitmez. allah aşkı bitmez. açık ve net.
Yıllar sonra fark ettim ki bu şarkı farklı bir anlam ifade ediyor. Bakınız bu şarkının dikkat çeken bir satırı vardır: "Ben aşkı yüz metreden tanırım"

Peki popüler kültürümüze girmiş Can Yücel'in deniz gezmiş için yazdığı dizelerinde * ne diyor:

"En uzun koşuysa elbet Türkiyede de Devrim,
O, onun en güzel yüz metresini koştu"

Bunun dışında şarkının sözlerine baktığınızda kadın-erkek arasındaki aşktan daha çok, bir ideali, bir heyecanı kaybetmenin izlerini daha çok görürsünüz:

Aşk bu,
Geliyorum demeden geliyor,
Gitmiyor
Unutmak
Öğrenmekten daha çok zaman alıyor
Bilgi ceza , bilgi suç
Taşımak ağır
Ben aşkı yüz metreden tanırım
Yeni değil bu yalnızlık
Ne sokaklar ne evler gördük
iyi gelir ilk zamanlar yaşadıkça
Biz öğrendik