bugün

isminin tek açıdan olarak değiştirilmesi gereken program. vede körlerin sağırların birbirini ağırladığı programdır.

+bu hafta kime gomuyoz haci? bu hafta da ayni adama gomelim be, saldirin anasini satiyim.

(bkz: bozacinin sahidi de siraci olurmus)
ha bide suna bakiniz boklu da sidikliye gulermis
an itibariyle star tv'de yayınlanan programdır.
fethullah gülen cemaati ile ilgili gerçekleri gözler önüne seren bir tartışmayı dile getirmektedirler.
konukların önünde kurabiye, simit, çay, pasta, börek bulunan ve bu haliyle gün havasında geçen program. süresi de oldukça uzundur.
ismine tezat program. bildiğin dar açıdan halbüsem.

(bkz: dar açıdan)
adıyla bu kadar ters başka bir program var mıdır bilinmez. adı her açıdan olsa da, konukların yorumlarının ısrarla sunucu ruhat mengi'nin bitmek tükenmez çaba ve çenesiyle kendi algı ve görüş çerçevesine indirgemesi sonucu "ruhat mengi ve onun açısından" programına dönüşen sözde tartışma programı. yaşar nuri öztürk'ün konuk olduğu bir programda ruhat mengi'nin zırt pırt yorumlarına dalması ve sözünü kesmesi sebebiyle fıttırma noktasına geldiğine şahit olunmuştur.
kalitesi aynı anda yayınlanan magazin programları ile aynı değerdedir.
dikkatle izlenmesi gereken, ismiyle müsemma program. bazı açıları görememiş olanlar için belirteyim, o göremediğiniz bakış açılarına sahip kişiler çağrılmadıkları için orada bulunmuyor değiller, aksine her hafta çağrılmalarına rağmen, diğer konuklarla birlikte ekrana çıkmak istemedikleri için * yoklar. program, simit-peynir-çay gibi mütevazı ikramlarıyla, * o haftanın önemli olaylarını farklı bakış açılarından insanlarla tartışarak, 3 saatin 3 dakika gibi geçmesine vesile olduğu için hala yayındadır...
güngör menginin eşi olmasa bu program bu kadar uzun süre yayınlanır mıydı bilemiyorum.
akp'nin muhalefet seslere olan hazımsızlığı ve artan bir faşizm hevesinin gölgesi altında hala cesurca yayınlar yapan, insanları bilgilendiren ve ülkede akp ve onların yandaş medyası ile saptırılan gerçekleri tek tek ortaya döken harika bir program.
programa neden akp cephesinden kişiler katılmıyor sorusuna ruhat mengi güzel bir açıklama yapmıştı.
gelmiyorlar demişti. yani yemiyor.
zira akp zihniyeti sabah gibi ve artık trt gibi yandaş medyalarına çıkıp, kukla sunucular ve çanak sorular ile kendilerini kurtadıkları için böyle bir programda sorulacak ülkenin gerçek soruları ve cesur sorular karşısında apışık kalacakları ve akp'nin pislikleri ortaya çıkacak diye katılmamaları pek doğaldır.
iyi hoş da 2 haftada bir kemal kılıçdaroğlu'nu konuk eden program.
şu saat itibarıyla, ruhat mengi ile girilen entrylerden anlıyoruz ki, reytinglerinin iyi olduğu söylemi doğru.
her açıdan falan olmayan, ruhat mengi canlısının kendi sığ düşüncelerini "değil mi efendim" şeklinde konuklara onaylattığı program.

sansürsüz diye bir program vardır mesela, bu programın adı "her açıdan" olmasına rağmen, sansürsüz'deki düşünce farklılığının, olaylara her açıdan bakışın %10'u bile yoktur.

hayır ben de muhalifim bu hükümete ama benim bile tahammülüm yok bu programa arkadaş. ulan bir düşünceyi savunuyorsan bari birazcık bilgi sahibi ol, bir nebze yorumlama kabiliyetin olsun. muhalefetlik demek senin yaptığın türden bir şey değil be ruhat?
ruhat mengi ile beraber ismi yakında "dar açıdan" olarak değiştirilecek, aşağı yukarı 2 senedir aynı konuları, aynı bakış açısıyla, aynı dandik sunumla irdeleyip durmasıyla meşhurdur.
(bkz: her açıdan öpüyorum rüştü)*
bu hükümet döneminde yapılan en cesur tartışma programı. diğer çoğu gazeteci ya susup köşesine çekildi ya da hükümet kanadına geçti ama kimse durup ne olursa olsun ben doğru bildiğim yoldan ilerleyeceğim diyemedi.
ayrıca bu programda diğer tartışma programları gibi iki farklı tarafı yüz yüze getirip tavuk dövüşü yaptırır gibi kapıştırıp reyting peşinde koşmuyor. saatler sürse bir sonuca bağlanmayacak türden bir program değil, izleyen herkesin oraya çıkan akademisyenlerden öğrendiği bir iki şey muhakkak olur. diğer taraf kendisini nasıl savunacak derseniz, e zaten o diğer taraf, medyanın neredeyse tamamına sahip olmak üzere, onlar her halukarda, canları istediği vakit kendilerini çok rahat savunabilirler. keşke savunabilseler, ama yapamıyorlar işte.
daha öncede eminim ki yazılmıştır; her açıdan demesine rağmen tek bir açıdan bakan ne idüğü belirli şey. ruhat hanım, her hafta hepsi ak parti karşıtı adamları toplayıp mutlu oluyor sanırım. tek derdi ak parti napmış, başbakan napmış. bu kadar da yobazlık olmaz dimi? başka sorun mu yok? kendi duymak istediklerini konuşuyorlar. ruhat mengü'yü beğenirim ama programı ve dolayısıyla da kendisine karşı bi antipatim var.
ak parti destekcisi olan onlarca medya organı ve köşe yazarı varken, bir gazetecinin çıkıp sorulmaya korkulan soruları sorduğu, bu yüzden ak parti milletvekilleri ve destekleyenler tarafından sevilmeyen, hatta hakaretlere maruz kalan tartışma programıdır.

bir ülkede iktidar partisi ya da miletvekili isen, nasıl ki olumlu eleştirilere açıksa kişiler, olumsuz eleştirilere de açık olmalı.
sadece kendilerine yönelik ve parti politikalarını yere göğe sığdıramayan programlara katılmakla parti desteklenmez.

olumsuz eleştirilere ve sorulması gereken diğer soruları soranları da göğüsleyebilmelidirler.
ak parti ve milletvekilleri bu tarz muhalefet yapan programları nimet olarak görüp, çıkıp en doğru şekilde politikalarını anlatmak varken, sorulan sorulara somut örnekler verip, halkı aydınlatmak varken "siz taraflısınız ondan programınıza katılmıyoruz" gibi çocukca bahanelere sıgınmaları çok komik.

ayrıca herkesin onların tarafında olması mümkün müdür? zaten burhan kuzu'nun programa katılıp "herkesi yönlendiriyorsunuz ruhat hanım" gibi abzürt bir yaklaşımda bulunması sanırım ak parti milletvekillerinin bakış açısını ortaya koymaktır.

ee madem o program taraflı, sizler de katılın ki tarafsız olsun. yok ben katılmam taraflı diyip köşeye çekilmek sadece çocukca bir davranıştır ve bu zihniyetteki milletvekilleri bu ülkeyi yönetiyor.

bir de programa katılan kişileri (profesör, bilimadamı ve siyasetçiler bunlar) yönlendirmekla suçlamak mantık işi değil. sanırım burhan kuzu da "herkesi kendi gibi sanıyor".

en kötü açıdan bakarsak olaya zaten ak parti'nin felsefesi "yan bendensin ya hiçsin" olduğuna göre, başka kişi ya da programların da bu bakış acısını benimsemesi zorlarına gitmemeli.

bugün hadi özışık adlı bir gazeteci(!) nin yazısını okudum. kullandığı üslup çok vahim. bu programa ve ruhat mengi'ye yönelik "çiyaklıyor" ifadesini kullanmasını kendi duruşunu, demokrasi anlayışını ve ya bizdensin ya hakaret eder/karalarız mantığını da gözler önüne seriyor.

--spoiler--
Her Açıdan "taraf" bir programa bağlanma, gafletinde bulundu AK Parti'li Burhan Kuzu. Ne bilsin karşısındaki kişinin "mahalle aralarında kavga eden kadınlar" gibi ciyaklayacağını!
http://www.internethaber.com/25-yillik-gazeteci-ruhat-mengi-9472y.htm
--spoiler--

yazının tamamını okuyan bir kaç yorumcunun sözleri de burada.

--spoiler--
ERPOL
23 Mart 2010 Salı 09:29
hadi bey acaba sizin bu yanlı yayınlarınız karşısında ruhat hanımın yaptıkları neki.. şimdi o hanfendinin dedikleri yalanmı TRTkanal 7 aldıgı konuklara istedigi soruları sorabiliyormu tüm türkiye biliyorki başbakan dahil tüm AKP li bakanlar çıkacakları programlarda önce sorulacak soruları danışmanlarına hazırlatıyorlar burakın bu saldırıyıda siz tarafsız olun önce...

hak arayanlar
23 Mart 2010 Salı 09:05
yazdığın yazı eleştiri güzel ama senin delikanlı gibi trt 1 de çıkan programları veya kanal7 stv gibi kanallardaki programları hiç eleştirdiğini görmedim taraf olanları veya olmaynları halk biliyor sende taraf olmaya soyunmussun herhalde cünkü onun için bu yazıyı yazmıssın kadın tarafsa hatalı konuştuklarını söyle söylediklerinin şunların yanlış olduğunu söyleki seninde taraf olmadığını bileyim sendemi issiz kalacağındanmı korkuyorsun veya başka amaçlarınmı var doğru bildiklerini savunmak taraf olmak değildir. ama senin bir doğrun bile yok sadece yaranma bahanesiyle eleştiriyorsun gbi geldi bana biz halk artık bunları yemeyoruzzzzz.?

sakinlik
23 Mart 2010 Salı 09:02
Günaydın,sizin sisteminizde ki hata yüzünden peş peşe bir kaç kere az önce yayınlandı,keşke imkanım olsa idi fazla olanları siler birisini bırakırdım.Ama sizler öyle yapmadınız az önce hepsini birden sildiniz.Neden?Hadi Bey, sabah kalkıp hakkımda muhalif yazan yorumları silin talimatını mı verdi?Sizin internet gazeteciliği anlayışınız bu mu?
Yorumum da, Hadi Özışık bey'in bir gazeteciye üstelik hanım olan bir gazeteciye yaptığı hakareti eleştirmiş yazıklar olsun demiş,saygıya davet etmiştim.Şimdi siz editörleri saygıya davet ediyorum.
AKP nin demokrasi havariliğine destek olduğunuz bu sitede demokrasiye karşıt tutumlar sergilemeniz kimsenin gözünden kaçmıyor.
AKP taraftarı olduğunuzu bilmeyen yok iken,Ruhat Mengi hanımı tarafçı olmakla suçlamanız oldukça komik olmuş.
Ruhat Mengi, AKP medyası ve internet gazetecileri gibi yandaş olmadığı için bugün internetin gazetecilikten sayılması için çalmadık AKP kapısı bırakmayan bir zamanlar Uğur Dündar içinde gazeteci değil diyen kişi tarafından kin,nefret ve hakaret dolu yazıyı yazan Hadi Özışık'ı şiddetle kınıyorum.Önce yayınlayıp,sonra sildiğiniz yorumum için adalet anlayışınızdan dolayı site editörlerini demokrat olmaya çağırıyorum.
Saygılar
--spoiler--

hadi özışık'ın yazısından ve yapılan yorumlardan da neyin ne olduğu anlaşılıyor sanırım.

sözün özü: herkes kendi görüşüne yakın olan kişiler ile fikirlerini paylaşıp, uzak olan ile de fikir alışverişinde bulunur.

birini ya da bir programı eleştirirken ki özellikle demokrasi ve tarafızlık olmaktan bahsedip, karalamaya kalkındığında, kişilerin "eleştirilere kapalı olduğu" ve ya beni desteklersin ya yok olursun" gibi akıllarda yatan gerçekler gün yüzüne çıkmaktadır.
ruhat mengi dün yayımlanan programda doğu ve güneydoğu'da yaşanan çok önemli gelişmeleri aktarmıştır. örneğin ''van'' ilimiz ''wan'' şeklinde yazılıyormuş hayırlı olsun demokratik açılımımız.otobüslerde,minibüslerde türkçe şarkı çalmak yasakmış. bir işyeri için eleman alınacakken verilen ilan ''yalnız kürt işçiler başvurabilir'' şeklindeymiş.

ruhat mengi 'ye akp karşıtı diyenler, sanki akp karşı gelinemez bir olgu mu? velev ki yanlı yayın yapıyor kendisi hadi ruhat mengi tek kişi ; akp yardakçısı koca koca tv kanalları ve gazeteler var onlara neden sesin çıkmıyor dersin!
Her hafta en fazla 20 dakika izleyebildiğim program.. *
Böyle gazeteci* yokki memlekette arkadaş.. Allahtan.. insan ümitleniyor azalıyorlar diye..
Az önce bu anayasa halk oyuyla gelmedi mi? cümlesini sarfetmiş kişinin yaptığı programın kanalının ana haber bülteninde de tam yarım saat komitancığının feryatlarını yayınlar sağır dostları..
Akp faşizminden bahsedip, hikmet sami türk'ü saygın birisi olarak konuk etmiş kofti program.

Lüks içerisinde yaşayan, kokenci bir bayan oturmuş oraya akp'nin ne kadar kötü olduğundan bahsederken türkiye'nin en büyük katliamlarından birisinin sorumlusunu (hikmet sami türk) ekrana çıkararak, fikirlerini alıyor. faşist katiller bu kadar değerli yani?
seyredildiğinde ruhat mengi ye geometri hakkında malumat verilmesi gerektiği hissi uyandıran program.eğer isim belirlenirken bi kelime hatası yapıldı ise program adıyla ilgili "hiçbir açıdan" veya "sadece ve sadece bu açıdan" şeklinde tavsiyelerim olabilir.
izlediğim bütün programlarında istisnasız bir şekilde ruhat mengi'nin kendi fikrinden olmayanları sindirmeye çalıştığı, moderatörlük müessesinin ayaklar altına alındığı programdır. tarafsız kalması gereken oturum başkanının her hafta taraflardan birini desteklediği, tartışma programına benzetilmeye çalışılan televizyon gösterimidir.