bugün

yasıyoruz, herkes gibi bizde nefes aliyoruz. biraz daha fazla para kazanmak icin kıcımızi yırtıyor universiteye yerleşiyor, bir sonraki levele geciyoruz evlenmek coluk cocuğa karismak gibi. cuklar buyurken ek islere giriyor hayat kalitemizi artiriyor. drama cercevesi icerisinde yaşlaniyoruz yavas yavas. peki neden hic sona ermiyor bu döngü. haydan gelip huya neden gidiyoruz. neden bu sinanma. bedenlerimizin icerisine yerlestirilen ruh neden sinanmaya tabi tutuluyor. yada bir cezami insanlarin fani hayatı yaşaması. ben 19 yasindayim. kirani kerimi 2 kere hatim ettim ve suan da turkce mealini sure ve ayetleri turkce olarak arastiriyorum, genel olarak dunyayi ve evreni anlamaya yonelik ibadet Allaha inanis icerisinde. fakat icimde bir ukte var neden ruhlar bu fani hayatin icerisinde fani bedenlere yerlestirildi. tanimlayamadigim bir eksiklik anlayamadigim bir kavram, terim gibi aklimda. galiba toplum olarak sorgulamaya korktugumuz icin icimizdeki bu anlamsizlik. yada benim ugrasim bos bir kuruntu.
her gün ama her gün sorgulanıp doyurucu cevaplar bulunamayan sorudur.
Hayatın anlamı hayatın anlamsız oluşu ve kendine kendin bile inanacağın kalitede bir anlam yaratmaktır.
insanın çevresindekileri mutlu edebilmesi kendini mutlu edebilmesi istediği şeyleri yerine getirebilmesi hayatın anlamıdır. her insan hayatın anlamını önemini kolay kolay kavrayamaz .
hayatın anlamı belirsizliğidir. onu anlamlandıran geleceğin bilinmezliğidir. onu bilirsek değeri, güzelliği kalmaz. varsın bilmeyelim geleceği, hayat ta akıp gitsin.
Bu konularda yetkiliyi gorunce ilk soracagim sorudur.
Hayatın amacı ... Iıııı düşündümde cevabım yok sanki. Bu yüzden mutsuzum.
Ne bileyim sanki cok yanlis yerlerde ariyosunuz.
Bence yatin uyuyun.
elbet bir gün öleceğimi bilmektir, aksi halde dayanamazdım.
hayatın anlamı, iyiliktir.. iyi bir insan olmakta saklıdır hayatın anlamı.. iyi olan herşey hayatı güzel ve yaşanılır kılar, hepimiz için.......
Hayatın anlamı hiçliktir.. Yokken var olmak gibi, var iken de yok olmak demektir .. Her şeyi hissetmektir .. Aynı anda birçok yerde olmak demektir .. Bazen sadece o var olduğu için yaşadığını bilmektir ..
bence hayatın anlamı: hayatının anlamını bulmaktır. bu yüzden evrene ben cevaplanmamış yığınla soru olarak bakıyorum ve tüm bunları çözüp o " anlam" denen zımbırtıyı bulmalıyız.
Üzerine tartışılacak önemli konulardandır. Lakin bu başlığa kaç tane entry girildiğine bakarak ne kadar önem verildiği rahatlıkla bulunabilir.
Hiç.
Entry yok
Doğmak, yaşamak, faydalı olmaya çalışmak, iyi bir insan olabilmek ve elbette ölüm.
sözlükte hayatın anlamını yazan adam var yaa.
tolstoya göre sevgidir ve insan sevgi olmadan yaşayamaz.
Yoktur,ona anlamlar yükleyen biziz ve işler istediğimiz gibi gitmediği zamanlarda sırf bu yüzden mutsuz oluyoruz.
Mezara giriyoruz ya ve arkamızda bir şeyler bırakıyoruz işte onlar hayatın anlamıdır.
Hayat anlam ifade etmeyecek kadar boş bir olgudur.
seven sikilir siken sevilir.
Yaşamın anlamını irdeleyen kişi sorusu.

Wittgenstein buna " neden buradayız bilmiyorum ama eğlenmek için olmadığı kesin" diye cevap vermeye çalışmıştır.
kimisine göre hayat; bir anlam ifade etmek zorunda değildir. lakin kimisine göre; her şeyin anlamını içinde bulundurur.

kimisinin de pek zikinde değildir.
görsel

görsel

görsel

görsel
değer mi...
paraya, üne, toprağa, gurura, mutluluğa, zevke...
değer mi?
insan nedir?
Hayatın anlamı, kişinin hayaline göre değişkenlik gösterir. Herkes hayalini, hayatının anlamı yapar.