bugün

nasıl yaşanmalı ?

"yaşamak bir agaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine" nazım hikmet.

ne istediğinizi kendinize sorarak tabi.

ne istiyorsunuz?

anı yaşamak mı? asi olmak mı? para kazanmak mı? duman eşliğinde dans ve müzik mi? şair olarak yaşamak mı ? yanlız. sırt çantasıyla o köşe bu köşe mi ?

neyi yaşamak istediğiniz size bağlı her şeyi yaşamak kimsenin harcı değil, olmadı da.
neyi yaşamak istiyorsunuz. doğru olanı mı ? doğru olan hasat zamanıysa, gerçek olan ise güneş, ter, nasırdır. gerçeği unutmadan yaşamak gerek.sonuçlarına katlanarak.

pişmanlık mı ? hangimiz pişman olmayı ister ki yada kaybettiğini sonradan öğrenmenin verdiği acıyı.

karar aşamasını geçmek insanı hedefe sürükler. karar varsa pişmanlık yoktur artık hedef vardır.

kararını verdin mi ? ben veremedim.veremiyorum.
hayat yaşanmalı ama an be an yaşanmalı (bkz: carpe diem)
hayatı nasıl dahi yapabilirim sorusunu sordurtan söylemdir.
evet hayatı nasıl daha iyi bir hale getirebilirsin. *
random yaşanmalı. yarın yok, akşam çabuk olacak.

(bkz: koş)
Öncelikle yapılması gerekeni düşünüp belirleriz. Bunları zamanı gelince estetik bulduğun bir şekilde yaparsın. Endişesiz ve tek işini düşündüğün bir süreç olmalı bu. En net yolu kararlığı yaşamaktır. 

Sonra hayatın şaşırtıcılığını kaçırmış gibi mi hissediyorsun?  Göremediğin zevkler mi oldu? Acaba artık kalan zamanlar renksiz zamanlar mı? Ya da bir şeylere geç mi? 

Hayır. Hayat kendine gereken zamanı ayırdıktan sonra diğerlerine sağlıklı zaman ayırmaya olanak sağlar. Ve hayat hiçbir zaman sıkıcı değildir. En yaratıcı film karşında. Aslında senin de oynadığın bir tiyatro ve sürekli bir kurgu, şekillenme içerisinde. Daha güzel ne olabilir. Sadece gımıldan ve gözlemle ki rolün seni heycanlandıracak olsun.

Aslında güzel bakılsa her daim şaşırtıcı da burası. Kaçırma. 
Neyi istiyorsanız o yapılmalı bence.
bi güzel.
Siz plan yaparsınız hayat bozar. Boşuna kafa yormayın.
başkaları istiyor diye değil, siz ne istiyorsanız onun peşinde koşarak yaşanmalı. toplum, gelenek, görenekler, aile bize istemesek de şekil veriyor. gitmek istediğimiz yolla, gittiğimiz yol, tercihlerimiz genellikle başkalarına göre şekilleniyor. eğer kendinize ait bir hayat istiyorsanız cesur olmalısınız. yoksa dönüp baktığınızda başkaları için yaşanmış bir hayat buluyorsunuz. bu da çok can yakıcı oluyor.
ilber Ortaylı nın bir kitabı var bununla ilgili meraklıları için duyurulur.
“Hayatı müsvedde yaşamayın. Temize çekmeye vaktiniz olmayabilir.”

Necip Fazıl Kısakürek.
insanın kendisine odaklanması, hayatta gayeleri ve hedefleri doğrultunda ilerlemesi bir yaşam için şüphesiz en idealidir. Bize dünyada biçilen zamanda kontrol altında olmayan zamana karşı en iyi hâl ve hareket; zamanı idame etmektir. Bir insanın kendine yapabileceği kötülüğü cihan alem bir olsa yapamaz derler atalar. Doğrudur da, zira; irade insanın kendisinden başka kimse de değildir. Kendi yarasına işeyecek olanda, ayağa kalkacak olanda bizzat kişinin kendisidir. Ve amiyane tabirle bazen insanın siklememeyi öğrenmesi gerekir. Bu güzel sanattır. Hayat bu lan işte ! al sazını eline tıngirdat. Keyfine bak.
Günümüz ekonomik şartlarını düşündüğüm zaman, geliri ülkemizin %80 ile aynı olan insanların ev, araba gibi bir hayallerinin kalmadığını düşünerek benimde yaptığım gibi carpe Diem yaşantısını kendilerine yerleştirmeleri olacaktır. Biraz karamsarım evet, lakin son 19 seneyi yani bir çoğumuzun gençlik dönemlerinin yitip gitmesi ve artık orta yaşlara gelen bizlerin bu kalıtsallaşmış karamsarlıktan kurtulmaya çalışması en azından kalan ömürlerimizi anı yaşayarak ve mutlu geçirerek tamamlamak önemlidir diye düşünüyorum. Hayat kısa ve deneyimlemek gereken çok parametre var. En güzeli herşeyi ertelemek yerine o gün içerisinde yapmak gibi...
Cevabı basittir: Mutlu ve huzurlu... Bir filme gidip para vererek küfür işitmek mutluluk verir mi? Günümüzde çoğu insan müsveddesine veriyor. Küfür duymak istesem yoldan geçen herhangi birine kendim eder ve onun da bana ettiklerini dinlerim. Günümüz insanları hakikaten mallaşmış vaziyette. Doğru düşünemiyor ve doğru davranamıyoruz. Çocuk gibi temiz ve saf olabildiğimiz ölçüde mutlu kalabiliriz. Bu benim görüşüm. Hayatı yaşamak hepimizin yaptığı şey; ama günümüzde zengini de fakiri de mutsuz. Bet bereket yok çünkü. Çocuklar bize çok sorular soruyor; ama ne bilecek o sevgiden teşekkül melaikeler, cevapların kendilerinde olduğunu.
Hepimiz Birgün çürüyüp gideceğiz. Kendimiz için yapacağımız en iyi şey, her gün birilerine rahatsızlık vermek olacaktır. ben üzüleceğime sen üzül. Bunu yapabilecek cesareti bulmak için de hayatı beklentisiz yaşamalıyız.
akışına bırakarak yaşanmalı. nasip denen şeye inanmalı hırs yapıp kendini üzmemeli.
sabır ve anlayışla... yoksa dert sahibi olursunuz.

https://www.youtube.com/shorts/lXfvuZ5ePj0
gelişine vurarak.
Sonrasinda basiniza bela olacak amlilari sikmeyin. Bir abi tavsiyesidir.